شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
اختلالات خونی به گروهی از بیماری ها که مربوط به خون هستند، اشاره دارد. این اختلال به دنبال غیر طبیعی شدن یک یا چند اجزای تشکیل دهنده خون ایجاد می شود. البته، برخی اختلالات خونی نیز ممکن است با سطوح غیر طبیعی مواد معدنی مشخص شوند. از سوی دیگر، برخی از اختلالات خونی در اثر لخته نشدن مناسب خون ایجاد می شود.

اجزای خون عبارتند از: گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها. به گلبول های قرمز، سلول های قرمز خون نیز گفته می شود. نقش سلول های قرمز انتقال اکسیژن از ریه ها به سلول های بدن و انتقال دی اکسید کربن از سلول ها به ریه ها است. ناتوانی این سلول ها در ایفای درست این نقش ها می تواند به  برخی از اختلالات خونی منجر شود. لکوسیت ها که به عنوان سلول های سفید خون شناخته می شوند، نقش بسیار مهمی در ایمنی بدن دارند. جزء سوم خون، پلاکت ها، به لخته شدن خون کمک می کنند پس هر گونه اختلال در عملکرد پلاکت ها ممکن است به اختلالات خونی منجر شود. همه این سلول ها در مایعی به اسم پلاسما قرار گرفته اند. این مایع در سیاهرگ ها و سرخرگ ها گردش می کند و به سلول های خونی برای برقراری ارتباط با سایر بخش های بدن کمک می کند.

اگرچه برخی اختلالات خونی در اثر ناهنجاری های سلول های خونی ایجاد می شوند، اما دیگر اختلالات خونی همانند فشار خون بالا در نتیجه اشکال در گردش خون شکل می گیرند. برخی اختلالات خونی، از جمله کم خونی و فشار خون بالا، بسیار شایع هستند در حالی که  اختلالاتی همچون تالاسمی، از جمله بیماری های خونی کمیاب می باشد.

ساده ترین و سریع ترین راه برای تشخیص بسیاری از اختلالات خونی انجام یک آزمایش خون است نتیجه این آزمایش به پزشکان کمک خواهد کرد تا هر گونه اختلالی، مانند کمبود مواد معدنی مختلف، کاهش تعداد سلول های قرمز و یا سفید خون و نیز سطح بالای برخی عوامل خطرناک تشخیص دهند. آزمایش خون معمولا در یک معاینه فیزیکی کامل انجام می شود.

البته این آزمایش ممکن است برخی از اختلالات خونی را حتی تا مراحل پیشرفته نشان ندهد و این عدم تشخیص از معایب این تست به شمار می رود. دانشمندان برای آسانتر شدن این آزمایش یک دستگاه شمارنده خودکار برای خون اختراع کرده اند. باید توجه کرد که بیماری های دیگر نیز می توانند باعث تغییراتی در خون شوند، در نتیجه انجام یک آزمایش خون ممکن است به تشخیص زود هنگام مشکلات شدید سلامتی منجر شود.

درمان اختلالات خونی برای هر مورد کاملا متفاوت است. برخی از اوقات، درمان بیماری با تجویز مکمل ها انجام می شود، در حالی که در موارد دیگر درمان با تجویز داروهایی صورت می گیرد که سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشند. از سوی دیگر، درمان برای اختلالات خونی با کمک داروهایی است که منجر به تحریک افزایش تعداد سلول های خون می شوند. در برخی موارد، تغییر در رژیم غذایی ضروری است. بعضی از غذاها سرشار از روغن های چرب می باشند. این چربی ها در خون انباشته شده و باعث کدر شدن خون می شوند و در نتیجه گردش خون با مشکل انجام می شود.  و در نهایت این امر منجر به بروز یکی از اختلالات خونی می شود.
تشخیص این اختلالات خونی بسیار مهم است چرا که برخی از آنها، مانند لوسمی (Leukemia)، کشنده می باشند. لوسمی معمولا با نام سرطان خون شناخته می شود. اختلالات خونی ممکن است باعث تشدید بیماری های دیگر شوند و یا وجود بیماری های جدی تر را نشان دهند.
 
 
دسته بندی
بیماری‌ها و اختلالات خون و اعضای خون ساز
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

ویدئوهای مربوط

 

برخی از تمرینات

پرس با کتل

پرس شانه با سیم کش

پرس سرشانه - مخالف جاذبه

چرخش به سمت خارج

دمبل روی نیمکت شیب دار

کشش فوقانی بدن با صندلی

Top