ادامه موضوع

درمان سندرم کوشینگ
سندرم کوشینگ

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
سندرم کوشینگ یک نوع اختلال هورمونی است که در نتیجه تولید بیش از حد کورتیزول توسط غدد آدرنال ایجاد می شود. نقش این هورمون کمک به بدن برای مقابله با فشارهای روحی و تغییرات زندگی است. این هورمون متابولیسم مواد غذایی و آب را در بدن تنظیم می کند. همچنین این هورمون واکنش بدن به عفونت را کنترل می کند و کبد را برای افزایش سطح قند خون تحریک می کند. با توجه به نقش های بسیار این هورمون در بدن می توان به اهمیت عوارض وسیع سندرم کوشینگ در بدن پی برد.

آگاهی و اطلاع نسبت به علائم سندرم کوشینگ بسیار حائز اهمیت است. افراد باید به محض کشف علائم سندرم کوشینگ به پزشک مراجعه کنند و علائم را سریع گزارش کنند. از آنجا که در سندرم کوشینگ تعادل یک هورمون به هم می خورد، در بسیاری از بیماران علائم بیماری با تغییرات بیوشیمیایی مرتبط است.

علائم سندرم کوشینگ شامل تغییر در همه ابعاد تکامل بدن است، به گونه ای تغییر در وضعیت سلامت فرد از علائم اصلی سندرم کوشینگ است. تعداد و شدت علائم سندرم کوشینگ به علت زمینه ای ایجاد این بیماری و مدت زمانی که بدن تحت تاثیر این بیماری قرار گرفته است، بستگی دارد. در نتیجه، علائم سندرم کوشینگ در یک فرد ممکن است کاملا با علائمی که در شخص دیگری بروز می یابد، متفاوت باشد.

ایجاد برخی از ویژگی های جنسی ثانویه مردانه یکی از نشانه های سندرم کوشینگ است. علاوه بر این، بیمارانی که از این سندرم رنج می برند ممکن فشار خون بالا را تجربه کنند و یا حتی دچار افزایش وزن شوند. شکم، گردن، صورت و قسمت بالایی کمر مناطقی هستند که اغلب افراد افزایش وزن را در آنها تجربه می کنند.
یکی از شایع ترین علائم سندرم کوشینگ ضعف عضلات است. نواحی فوقانی بازوها و پاها بیشترین آسیب را در این وضعیت می بینند. یکی دیگر از نشانه های بالینی که با حضور آن باید به سندرم کوشینگ شک کرد، درگیری پوستی است. در افرادی که از این بیماری رنج می برند، پوست تمایل به نازک تر شدن دارد، و به آسانی دچار کبودی می شود. خطوط پوستی ناشی از کشیدگی پوست بر روی شکم، ران ها، شانه ها و سینه ها ممکن است ظاهر شود. همچنین از دیگر نشانه های سندرم کوشینگ افزایش آکنه است. برخی از بیماران رشد بسیار سریع مو در صورت را تجربه می کنند. اما برخلاف این نشانه، یکی از علائم سندرم کوشینگ که در زنان مشاهده می شود، از دست دادن موی سر است. از طرف دیگر گردن این بیماران نیز ممکن است تحت تاثیر بیماری قرار بگیرد. پوست این ناحیه ممکن است تیره تر شود، که این پدیده به نام آکانتوزیس (acanthosis) شناخته می شود. کودکانی که از این اختلال هورمونی شدید رنج می برند، در بسیاری از موارد از اضافه وزن و کوتاهی قد رنج می برند.

علائم سندرم کوشینگ که در بالا ذکر شد ممکن است در طول معاینه فیزیکی تشخیص داده شوند. با این حال، تشخیص سندرم کوشینگ نیاز به انجام آزمایش های بالینی دارد. از دیگر علائم سندرم کوشینگ که باید به پزشک گزارش شوند خستگی، افسردگی، تغییرات مکرر خلق و خوی، تشنگی غیر طبیعی، افزایش دفعات ادرار و عادت ماهانه نامنظم در زنان می باشد. در آزمایشاتی که به منظور تشخیص بیماری انجام می شود معمولا تعداد زیاد گلبول های سفید، سطح بالای قند خون و سطح پایین پتاسیم خون گزارش می شود. با این حال، علائم سندرم کوشینگ در تشخیص این بیماری بسیار با ارزش است.
 
 
دسته بندی
بیماری های متابولیسمی و غدد » سندرم کوشینگ
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

Butt-ups

بلند کردن کتل

چرخش به سمت خارج

فلای سرشانه با تسمه کشی

حرکت دو ضرب با دمبل

پرس پشت بازو نشسته

Top