پاتوفیزیولوژی فشار خون بالا (هیپرتانسیون) به راه های افزایش فشار خون در وضعیت های مختلف بستگی دارد. برای مثال، پاتوفیزیولوژی فشار خون بالا ممکن است علت افزایش فشار خون را به دنبال درمان بررسی کند. در نتیجه پاتوفیزیولوژی فشار خون اطلاعاتی را در مورد اثرات درمان و در مورد تغییرات رخ داده ارائه می دهد.

اول از همه، علت افزایش فشار خون می بایست بررسی شود. در تنها 2 تا 5 درصد بیماران، فشار خون بالا به عنوان عارضه ی اختلال کلیوی و یا فوق کلیوی (آدرنال) تظاهر می کند. در سایر موارد، فشار خون اولیه (essential hypertension) در بیمارانی تشخیص داده می شود که علت شناخته شده ای ندارد.

پاتوفیزیولوژی فشار خون شامل بررسی و تحلیل تمام مکانیسم هایی است که در حفظ فشار خون در محدوده ی طبیعی نقش دارند. در اکثر موارد، تغییر در این مکانیسم ها باعث ظهور فشار خون اولیه می شود. بر اساس پاتوفیزیولوژی فشار خون، عواملی که فشار خون بالا را تعیین می کنند، ممکن است اثرات مختلفی بر روی افراد داشته باشند. اجزای اصلی مورد بررسی در پاتوفیزیولوژی فشار خون شامل دریافت نمک، مقاومت به انسولین و چاقی می باشد. به علاوه، عوامل ژنتیکی، ناهنجاری های عصبی عروقی و وزن کم موقع تولد هم بر روی فشار خون اثر دارند. در نتیجه، در حین بررسی فشار خون، این عوامل هم بررسی می شوند.
برون ده قلبی هم می بایست بررسی شود، تا پاتوفیزیولوژی فشار خون بالا تعیین گردد. فشار خون طبیعی با برون ده قلبی طبیعی مشخص می شود که معادل با مقاوت عروق خونی است. مقاومت عروقی اساسا تحت تاثیر شریان ها می باشد. دیواره های این ساختار های عروقی شامل سلول های عضلانی صاف است. غلظت کلسیم نقش مهمی را در پاتوفیزیولوژی فشار خون بالا ایفا می کند، به علت این که این ماده ی معدنی مسئول انقباض سلول های عضلانی در دیواره ی شریانچه ها است. مسدود کننده های کانال کلسیمی زمانی موثرند که برای درمان فشار خون بالا استفاده شوند، به این علت که عروق خونی را گشاد می کنند و به کاهش فشار خون کمک می کنند. وقتی که سلول های عضلانی برای مدت زمان طولانی منقبض می شود، در ساختار دیواره ها می توان تغییراتی را مشاهده کرد. ضخامت دیواره ها زیاد می شود و مقاومت عروق محیطی را تعدیل می دهد. مقاومت عروق محیطی نقش مهمی را در پاتوفیزیولوژی فشار خون بالا بر عهده دارد.

پاتوفیزیولوژی فشار خون بالا، برون ده قلبی را هم مشخص می کند. در مراحل اولیه ی فشار خون بالا، تغییر در مقاومت عروق محیطی خیلی جدی نمی باشد. در این حالت، بر اساس پاتوفیزیولوژی فشار خون، در اثر افزایش برون ده قلبی، بیماری ایجاد می شود.

تناسب سیستم رنین – آنژیوتانسین هم در پاتوفیزیولوژی فشار خون بالا اهمیت دارد. این سیستم، دستگاه غدد درون ریز (آندوکرین) را اداره می کند. در بیمارانی که فشار خون بالا دارند، طبیعی است که هورمون ها سطح غیر عادی داشته باشند. رنین در کلیه ها ایجاد می شود. کاهش دریافت سدیم معمولا تولید این آنزیم را مشخص می کند. به علاوه، نقش این آنزیم در پاتوفیزیولوژی فشار خون بالا مهم است، چون آزاد شدن الیگوپپتیدی (پروتئینی با زیر واحد های کم) به نام آنژیوتانسین را کنترل می کند. در زمانی که این الیگوپپتید فشار خون را بالا می برد، عملکرد بالا در زمینه ی پاتوفیزیولوژی فشار خون مطالعه می شود.
 

ادامه این موضوع

فشار خون بالا

نیروی فشاری وارده به دیواره سرخرگها، فشارخون نامیده میشود. بعبارتی دیگر فشار خون یعنی فشاری که خون در هر انقباض عضله قلب به دیواره سرخرگها وارد می‌کند.

پرفشاری خون در کودکان

پرفشاری خون در نوجوانان با میزان شیوع کم دیده می شود. تا کنون بر این باورند که شرایطی وجود دارد که به تدریج رو به زوال رفته و به بروز پرفشاری خون در نوجوانان می انجامد. عوارض ناشی از پرفشاری خون هم بسیار اهمیت دارد، در برخی از موارد لازمست که این عارضه پس از تشخیص با ملاحظات دقیق درمان شود.

پرفشاری خون و بارداری

چهار نوع پرفشاری خون در دوران بارداری شناخته شده است: پرفشاری خون مزمن، پره اکلامپسی یا اکلامپسی، پره اکلامپسی همراه با پرفشاری خون مزمن و پرفشاری خون بارداری.

تشخیص پرفشاری خون

وقتی که نشانه های پرفشاری خون در فرد ظاهر شود، باید به دنبال درمان این عارضه باشد زیرا عوارض ناشی از آن بسیار خطرناک است. پزشک ابتدا روش های تشخیصی پر فشاری خون را به کار گرفته و سپس درمان مناسب را تجویز می کند که معمولا" اساس آن را داروهای ضد فشار خون تشکیل می دهد.

درمان فشار خون بالا

اساس درمان فشار خون بالا، دارو درمانی است. داروهایی از خانواده ی دیورتیک ها (مثل تیازید) و بتا بلاکر ها و دیگر داروها،در درمان این بیماری مزمن نقش دارند. لازم به ذکر است علائم مشخصه ی فشار خون بالا (هیپرتانسیون) تنها در مراحل پیشرفته ظاهر می شود.

رژیم مخصوص پرفشاری خون

مصرف مواد غذایی حاوی پتاسیم، منیزیم و کلسیم در بهبود فشار خون بسیار موثر است و مصرف کم مواد غذایی حاوی سدیم و چربی های اشباع موجب کاهش فشار خون خواهد شد.

علائم و نشانه های فشار خون بالا

علائم فشار خون شامل درگیری قلب و ریه است. بیمار مبتلا به فشار خون باید مرتب فشار خود را کنترل کند، تا به محض وجود اختلال، اقدام مناسب به عمل بیاید.

علت های بروز پرفشاری خون

با وجود این که هنوز نتوانسته اند علت های اصلی بروز پرفشاری خون را تعیین کنند، متخصصان تعدادی از عوامل موثر در بروز این عارضه را شناسایی کرده اند. نتیجه این است که، این عوامل خطر علت های بروز پرفشاری خون شناخته می شوند. عواملی که در بروز و پیشرفت این بیماری موثرند با محیط، رژیم غذایی و مشکلات جسمی دیگر و تا حدودی ژن ها ارتباط دارند.

علل پرفشاری خون

در بيشتر موارد علت پرفشارى خون ناشناخته است (پرفشارى خون اوليه (Essential). با اين حال، ازآنجا که در بسيارى از مواردِ پرفشارى خون ثانويه، مى‌توان به علاج قطعى دست‌يافت، بررسى مناسب بيماران اهميت زيادى دارد.

فشار خون اولیه

فشار خون اولیه، شایع ترین نوع افزایش فشار خون است. با افزایش سن خطر ابتلا هم بیشتر می شود. پرفشاری خون ناشی از تعامل پیچیده بین ژن‌ها و عوامل محیطی است.

فشار خون ثانویه

فشار خون ثانویه در اثر مشکلات طبی زمینه ای ایجاد می شود. اختلال در خونرسانی کلیوی، از مهم ترین علل آن است. اختلالات غددی هم می تواند زمینه ساز ایجاد فشار خون ثانویه باشد.

Top