ادامه موضوع

درمان فشار خون بالا
فشار خون ثانویه
علائم و نشانه های فشار خون بالا
فشار خون اولیه
علل پرفشاری خون
رژیم مخصوص پرفشاری خون
پاتوفیزیولوژی در فشار خون بالا
پرفشاری خون در کودکان
تشخیص پرفشاری خون
علت های بروز پرفشاری خون
پرفشاری خون و بارداری

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
هایپرتانسیون به معنی افزایش میزان فشار خون می باشد. این اتفاق وقتی می افتد که میزان فشار خون از محدوده ی نرمال آن فراتر رود. معمولاً  زمانی که فاکتور دیگری در افزایش فشار خون دخیل نباشد به آن هایپرتانسیون شریانی اطلاق می شود.

دو نوع هایپرتانسیون اولیه و ثانویه مطرح می باشد، که در نوع اولیه (اسنشیال)  بیماری و مشکل دیگری وجود ندارد. ولی در نوع ثانویه، فشار خون بالا در زمینه ی وجود بیماری دیگری مانند اختلال کلیه ها یا بعضی تومورها، عارض می گردد.

فاکتورهای بسیاری در بروز این اختلال عروقی مؤثر می باشند. با این حال دانشمندان در 90 تا 95 درصد موارد نمی توانند علت دقیق این بیماری را مشخص کنند. هایپرتانسیون نوع اولیه شیوع بالاتری نسبت به نوع ثانویه دارد. بیماری کلیوی از شایع ترین علل هایپرتانسیون ثانویه می باشد. داروها نیز می توانند از علل دیگر باشند مانند قرص های جلوگیری از بارداری و یا داروهای سرماخوردگی. داروهای ضد درد نیز در دوزهای بالا بر روی فشار خون تأثیر می گذارند.

مصرف بیش از حد نمک و الکل  نیز می تواند از علل هایپرتانسیون اسنشیال باشد. آپنه ی خواب نیز یکی از شرایط شایعی است که می تواند مطرح کننده ی  این نوع هایپرتانسیون باشد. احتمال به ارث بردن فشار خون از یکی از والدین 30 درصد می باشد.

اندازه گیری فشار خون بر اساس میلی متر جیوه صورت می گیرد. اندازه گیری فشار خون با دو فاکتور فشار سیستولیک و دیاستولیک آنالیز می شود. زمانی که فشار خون سیستولیک بین 120 تا 139 میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولی بین 80 تا89 میلی متر جیوه باشد به این شرایط پره هایپرتانسیون می گویند.

هایپرتانسیون دو مرحله دارد، مرحله ی اول با فشار خون سیستولی بین 140 تا 159 یا دیاستولی بین 90 تا 99 مشخص می شود. زمانی که این اعداد از این مرز بگذرد فرد دچار هایپرتانسیون شدید که یک شرایط جدی و خطرناک است، شده است. فشار خون سیستولیک در افراد بالای 55 سال از اهمیت بیشتری برخوردار است.

در اکثر موارد فرد دچار هایپرتانسیون هیچ علامتی ندارد. با این حال بعضی از افراد با فشار خون بالا دچار علائمی مانند سردرد و خونریزی از بینی می شوند که معمولا این علائم در نوع شدید دیده می شود.

فشار خون در افراد نرمال باید حداقل هر دو سالی یکبار چک شود. در حالی که در افراد دچار پره هایپرتانسیون پزشکان توصیه می کنند این اندازه گیری با فواصل کمتر انجام شود.

زمانی که تشخیص هایپرتانسیون قطعی شد پزشک درمان دارویی تجویز می کند، تغییر شیوه ی زندگی و مصرف کمتر نمک نیز در کنترل فشار خون مؤثر می باشد. فشار خون در مرحله ی اول را می توان با یک رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی کنترل کرد. میوه ها، سبزیجات و غذاهای کم چرب به فرد در کاهش میزان فشار خون کمک می کند. داروهایی مانند مدر ها، آلفا و بتا بلوکرها و بلوک کننده های کانال کلسیم در درمان هایپرتانسیون به کار می روند.
 
 
دسته بندی
بیماری‌های قلبی-عروقی » فشار خون
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

چرخش به خارج با تسمه

پرس شانه با سیم کش

پرس سینه - وزنه برداری

دمبل با دو دست

پوش پرس دوبل با کتل بل

ایستاده با دمبل

Top