هایپرتانسیون به معنی افزایش میزان فشار خون می باشد. این اتفاق وقتی می افتد که میزان فشار خون از محدوده ی نرمال آن فراتر رود. معمولاً  زمانی که فاکتور دیگری در افزایش فشار خون دخیل نباشد به آن هایپرتانسیون شریانی اطلاق می شود.

دو نوع هایپرتانسیون اولیه و ثانویه مطرح می باشد، که در نوع اولیه (اسنشیال)  بیماری و مشکل دیگری وجود ندارد. ولی در نوع ثانویه، فشار خون بالا در زمینه ی وجود بیماری دیگری مانند اختلال کلیه ها یا بعضی تومورها، عارض می گردد.

فاکتورهای بسیاری در بروز این اختلال عروقی مؤثر می باشند. با این حال دانشمندان در 90 تا 95 درصد موارد نمی توانند علت دقیق این بیماری را مشخص کنند. هایپرتانسیون نوع اولیه شیوع بالاتری نسبت به نوع ثانویه دارد. بیماری کلیوی از شایع ترین علل هایپرتانسیون ثانویه می باشد. داروها نیز می توانند از علل دیگر باشند مانند قرص های جلوگیری از بارداری و یا داروهای سرماخوردگی. داروهای ضد درد نیز در دوزهای بالا بر روی فشار خون تأثیر می گذارند.

مصرف بیش از حد نمک و الکل  نیز می تواند از علل هایپرتانسیون اسنشیال باشد. آپنه ی خواب نیز یکی از شرایط شایعی است که می تواند مطرح کننده ی  این نوع هایپرتانسیون باشد. احتمال به ارث بردن فشار خون از یکی از والدین 30 درصد می باشد.

اندازه گیری فشار خون بر اساس میلی متر جیوه صورت می گیرد. اندازه گیری فشار خون با دو فاکتور فشار سیستولیک و دیاستولیک آنالیز می شود. زمانی که فشار خون سیستولیک بین 120 تا 139 میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولی بین 80 تا89 میلی متر جیوه باشد به این شرایط پره هایپرتانسیون می گویند.

هایپرتانسیون دو مرحله دارد، مرحله ی اول با فشار خون سیستولی بین 140 تا 159 یا دیاستولی بین 90 تا 99 مشخص می شود. زمانی که این اعداد از این مرز بگذرد فرد دچار هایپرتانسیون شدید که یک شرایط جدی و خطرناک است، شده است. فشار خون سیستولیک در افراد بالای 55 سال از اهمیت بیشتری برخوردار است.

در اکثر موارد فرد دچار هایپرتانسیون هیچ علامتی ندارد. با این حال بعضی از افراد با فشار خون بالا دچار علائمی مانند سردرد و خونریزی از بینی می شوند که معمولا این علائم در نوع شدید دیده می شود.

فشار خون در افراد نرمال باید حداقل هر دو سالی یکبار چک شود. در حالی که در افراد دچار پره هایپرتانسیون پزشکان توصیه می کنند این اندازه گیری با فواصل کمتر انجام شود.

زمانی که تشخیص هایپرتانسیون قطعی شد پزشک درمان دارویی تجویز می کند، تغییر شیوه ی زندگی و مصرف کمتر نمک نیز در کنترل فشار خون مؤثر می باشد. فشار خون در مرحله ی اول را می توان با یک رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی کنترل کرد. میوه ها، سبزیجات و غذاهای کم چرب به فرد در کاهش میزان فشار خون کمک می کند. داروهایی مانند مدر ها، آلفا و بتا بلوکرها و بلوک کننده های کانال کلسیم در درمان هایپرتانسیون به کار می روند.
 

ادامه این موضوع

پاتوفیزیولوژی در فشار خون بالا

در ایجاد فشار خون، یون کلسیم نقش مهمی را بر عهده دارد. این یون از شبکه ی سارکوپلاسمی آزاد می شود و در انقباض عضلانی موثر است. مقاومت عروق محیطی هم در ایجاد فشار خون تاثیر بسزایی دارد.

پرفشاری خون در کودکان

پرفشاری خون در نوجوانان با میزان شیوع کم دیده می شود. تا کنون بر این باورند که شرایطی وجود دارد که به تدریج رو به زوال رفته و به بروز پرفشاری خون در نوجوانان می انجامد. عوارض ناشی از پرفشاری خون هم بسیار اهمیت دارد، در برخی از موارد لازمست که این عارضه پس از تشخیص با ملاحظات دقیق درمان شود.

پرفشاری خون و بارداری

چهار نوع پرفشاری خون در دوران بارداری شناخته شده است: پرفشاری خون مزمن، پره اکلامپسی یا اکلامپسی، پره اکلامپسی همراه با پرفشاری خون مزمن و پرفشاری خون بارداری.

تشخیص پرفشاری خون

وقتی که نشانه های پرفشاری خون در فرد ظاهر شود، باید به دنبال درمان این عارضه باشد زیرا عوارض ناشی از آن بسیار خطرناک است. پزشک ابتدا روش های تشخیصی پر فشاری خون را به کار گرفته و سپس درمان مناسب را تجویز می کند که معمولا" اساس آن را داروهای ضد فشار خون تشکیل می دهد.

درمان فشار خون بالا

اساس درمان فشار خون بالا، دارو درمانی است. داروهایی از خانواده ی دیورتیک ها (مثل تیازید) و بتا بلاکر ها و دیگر داروها،در درمان این بیماری مزمن نقش دارند. لازم به ذکر است علائم مشخصه ی فشار خون بالا (هیپرتانسیون) تنها در مراحل پیشرفته ظاهر می شود.

رژیم مخصوص پرفشاری خون

مصرف مواد غذایی حاوی پتاسیم، منیزیم و کلسیم در بهبود فشار خون بسیار موثر است و مصرف کم مواد غذایی حاوی سدیم و چربی های اشباع موجب کاهش فشار خون خواهد شد.

علائم و نشانه های فشار خون بالا

علائم فشار خون شامل درگیری قلب و ریه است. بیمار مبتلا به فشار خون باید مرتب فشار خود را کنترل کند، تا به محض وجود اختلال، اقدام مناسب به عمل بیاید.

علت های بروز پرفشاری خون

با وجود این که هنوز نتوانسته اند علت های اصلی بروز پرفشاری خون را تعیین کنند، متخصصان تعدادی از عوامل موثر در بروز این عارضه را شناسایی کرده اند. نتیجه این است که، این عوامل خطر علت های بروز پرفشاری خون شناخته می شوند. عواملی که در بروز و پیشرفت این بیماری موثرند با محیط، رژیم غذایی و مشکلات جسمی دیگر و تا حدودی ژن ها ارتباط دارند.

علل پرفشاری خون

در بيشتر موارد علت پرفشارى خون ناشناخته است (پرفشارى خون اوليه (Essential). با اين حال، ازآنجا که در بسيارى از مواردِ پرفشارى خون ثانويه، مى‌توان به علاج قطعى دست‌يافت، بررسى مناسب بيماران اهميت زيادى دارد.

فشار خون اولیه

فشار خون اولیه، شایع ترین نوع افزایش فشار خون است. با افزایش سن خطر ابتلا هم بیشتر می شود. پرفشاری خون ناشی از تعامل پیچیده بین ژن‌ها و عوامل محیطی است.

فشار خون ثانویه

فشار خون ثانویه در اثر مشکلات طبی زمینه ای ایجاد می شود. اختلال در خونرسانی کلیوی، از مهم ترین علل آن است. اختلالات غددی هم می تواند زمینه ساز ایجاد فشار خون ثانویه باشد.

Top