ادامه موضوع

درمان فشار خون بالا
فشار خون ثانویه
علائم و نشانه های فشار خون بالا
فشار خون اولیه
علل پرفشاری خون
فشار خون بالا
پاتوفیزیولوژی در فشار خون بالا
پرفشاری خون در کودکان
تشخیص پرفشاری خون
علت های بروز پرفشاری خون
پرفشاری خون و بارداری

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
مصرف یک سری مواد خوراکی می تواند باعث بروز هایپرتانسیون شود. یکی از مهمترین و شایع ترین این مواد سدیم یا همان نمک می باشد. زمانی که عامل اختلال فشار خون تغذیه ای باشد رویکرد درمانی آن با یک تغییر رژیم تغذیه ای بسیار ساده است. رژیم DASH (رویکرد رژیمی برای متوقف کردن هایپرتانسیون) از معروف ترین رژیم های هایپرتانسیون می باشد.

رژیم تغذیه ای باید بر اساس مواد غذایی سالم و طبیعی پایه ریزی شود. از مکان های بسیاری مانند نزد پزشک یا بسیاری از مراکز درمانی، افراد می توانند اطلاعات رژیمی مناسب جهت هایپرتانسیون را کسب کنند. رژیم غذایی این افراد علاوه بر کم نمک یا در بعضی موارد بی نمک بودن باید کم چرب نیز باشد. نتایچ رژیم DASH طی 2 هفته پایش می شود تا مطمئن باشند بیمار کاملاً طبق رژیم پیش می رود.

میوه ها نقش بسزایی در این رژیم مخصوص هایپرتانسیون دارند. سیب، موز و پرتقال جزء این رژیم می باشند. بهتر است این میوه ها به صورت تازه و یا آب میوه ی طبیعی استفاده شود و ازمصرف شربت به جهت قند بالا پرهیز شود. سبزیجات نیز در این رژیم نقش مهمی دارند. گوجه فرنگی، بروکلی، هویج و اسفناج باید بدون سس مصرف شوند. فرد تحت رژیم هایپرتانسیون باید مراقب مصرف کنسرو گوجه باشد، زیرا کنسرو سدیم بالایی دارد. مصرف غذاهای پر نمک باعث عدم کارایی رژیم هایپرتانسیون می شود.

لبنیات نیز در این رژیم فراموش نشده اند وجایگاه خود را دارند، فقط باید از مصرف شیر پر چرب پرهیز شود. استفاده از شیر کم چرب یا بدون چربی بهترین انتخاب در این رژیم می باشد. در مصرف ماست، پنیر و دوغ نیز باید همین اصول را رعایت کرد.

حبوبات و غلات نیز قسمتی ازاین رژیم هستند و معمولاً صبح ها مورد استفاده قرار می گیرند. نان و برنج و پاستا و کراکر مورد استفاده باید از غلات کامل و کم چرب تهیه شده باشند.

آجیل، گردو و بادام، عدس و لوبیا نیز در این رژیم مخصوص هایپرتانسیون وجود دارند. مصرف تخمه آفتاب گردان و لوبیا قرمز، به شرط نداشتن نمک، نیز مجاز می باشد.
گوشت و مرغ و ماهی وتخم مرغ نیز باید بدون چربی و روغن مصرف شوند. کاکائو باید بدون شکر باشد. از ادویه ها، سرکه، روغن زیتون و رب گوجه نیز می توان در غذاها استفاده کرد.
 
 
دسته بندی
بیماری‌های قلبی-عروقی » فشار خون
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

ایستاده با هالتر

پرس کوبایی

کشش تسمه

پرس سرشانه - مخالف جاذبه

پرس پشت بازو نشسته

پرس شانه با سیم کش

Top