مصرف یک سری مواد خوراکی می تواند باعث بروز هایپرتانسیون شود. یکی از مهمترین و شایع ترین این مواد سدیم یا همان نمک می باشد. زمانی که عامل اختلال فشار خون تغذیه ای باشد رویکرد درمانی آن با یک تغییر رژیم تغذیه ای بسیار ساده است. رژیم DASH (رویکرد رژیمی برای متوقف کردن هایپرتانسیون) از معروف ترین رژیم های هایپرتانسیون می باشد.

رژیم تغذیه ای باید بر اساس مواد غذایی سالم و طبیعی پایه ریزی شود. از مکان های بسیاری مانند نزد پزشک یا بسیاری از مراکز درمانی، افراد می توانند اطلاعات رژیمی مناسب جهت هایپرتانسیون را کسب کنند. رژیم غذایی این افراد علاوه بر کم نمک یا در بعضی موارد بی نمک بودن باید کم چرب نیز باشد. نتایچ رژیم DASH طی 2 هفته پایش می شود تا مطمئن باشند بیمار کاملاً طبق رژیم پیش می رود.

میوه ها نقش بسزایی در این رژیم مخصوص هایپرتانسیون دارند. سیب، موز و پرتقال جزء این رژیم می باشند. بهتر است این میوه ها به صورت تازه و یا آب میوه ی طبیعی استفاده شود و ازمصرف شربت به جهت قند بالا پرهیز شود. سبزیجات نیز در این رژیم نقش مهمی دارند. گوجه فرنگی، بروکلی، هویج و اسفناج باید بدون سس مصرف شوند. فرد تحت رژیم هایپرتانسیون باید مراقب مصرف کنسرو گوجه باشد، زیرا کنسرو سدیم بالایی دارد. مصرف غذاهای پر نمک باعث عدم کارایی رژیم هایپرتانسیون می شود.

لبنیات نیز در این رژیم فراموش نشده اند وجایگاه خود را دارند، فقط باید از مصرف شیر پر چرب پرهیز شود. استفاده از شیر کم چرب یا بدون چربی بهترین انتخاب در این رژیم می باشد. در مصرف ماست، پنیر و دوغ نیز باید همین اصول را رعایت کرد.

حبوبات و غلات نیز قسمتی ازاین رژیم هستند و معمولاً صبح ها مورد استفاده قرار می گیرند. نان و برنج و پاستا و کراکر مورد استفاده باید از غلات کامل و کم چرب تهیه شده باشند.

آجیل، گردو و بادام، عدس و لوبیا نیز در این رژیم مخصوص هایپرتانسیون وجود دارند. مصرف تخمه آفتاب گردان و لوبیا قرمز، به شرط نداشتن نمک، نیز مجاز می باشد.
گوشت و مرغ و ماهی وتخم مرغ نیز باید بدون چربی و روغن مصرف شوند. کاکائو باید بدون شکر باشد. از ادویه ها، سرکه، روغن زیتون و رب گوجه نیز می توان در غذاها استفاده کرد.
 

ادامه این موضوع

فشار خون بالا

نیروی فشاری وارده به دیواره سرخرگها، فشارخون نامیده میشود. بعبارتی دیگر فشار خون یعنی فشاری که خون در هر انقباض عضله قلب به دیواره سرخرگها وارد می‌کند.

پاتوفیزیولوژی در فشار خون بالا

در ایجاد فشار خون، یون کلسیم نقش مهمی را بر عهده دارد. این یون از شبکه ی سارکوپلاسمی آزاد می شود و در انقباض عضلانی موثر است. مقاومت عروق محیطی هم در ایجاد فشار خون تاثیر بسزایی دارد.

پرفشاری خون در کودکان

پرفشاری خون در نوجوانان با میزان شیوع کم دیده می شود. تا کنون بر این باورند که شرایطی وجود دارد که به تدریج رو به زوال رفته و به بروز پرفشاری خون در نوجوانان می انجامد. عوارض ناشی از پرفشاری خون هم بسیار اهمیت دارد، در برخی از موارد لازمست که این عارضه پس از تشخیص با ملاحظات دقیق درمان شود.

پرفشاری خون و بارداری

چهار نوع پرفشاری خون در دوران بارداری شناخته شده است: پرفشاری خون مزمن، پره اکلامپسی یا اکلامپسی، پره اکلامپسی همراه با پرفشاری خون مزمن و پرفشاری خون بارداری.

تشخیص پرفشاری خون

وقتی که نشانه های پرفشاری خون در فرد ظاهر شود، باید به دنبال درمان این عارضه باشد زیرا عوارض ناشی از آن بسیار خطرناک است. پزشک ابتدا روش های تشخیصی پر فشاری خون را به کار گرفته و سپس درمان مناسب را تجویز می کند که معمولا" اساس آن را داروهای ضد فشار خون تشکیل می دهد.

درمان فشار خون بالا

اساس درمان فشار خون بالا، دارو درمانی است. داروهایی از خانواده ی دیورتیک ها (مثل تیازید) و بتا بلاکر ها و دیگر داروها،در درمان این بیماری مزمن نقش دارند. لازم به ذکر است علائم مشخصه ی فشار خون بالا (هیپرتانسیون) تنها در مراحل پیشرفته ظاهر می شود.

علائم و نشانه های فشار خون بالا

علائم فشار خون شامل درگیری قلب و ریه است. بیمار مبتلا به فشار خون باید مرتب فشار خود را کنترل کند، تا به محض وجود اختلال، اقدام مناسب به عمل بیاید.

علت های بروز پرفشاری خون

با وجود این که هنوز نتوانسته اند علت های اصلی بروز پرفشاری خون را تعیین کنند، متخصصان تعدادی از عوامل موثر در بروز این عارضه را شناسایی کرده اند. نتیجه این است که، این عوامل خطر علت های بروز پرفشاری خون شناخته می شوند. عواملی که در بروز و پیشرفت این بیماری موثرند با محیط، رژیم غذایی و مشکلات جسمی دیگر و تا حدودی ژن ها ارتباط دارند.

علل پرفشاری خون

در بيشتر موارد علت پرفشارى خون ناشناخته است (پرفشارى خون اوليه (Essential). با اين حال، ازآنجا که در بسيارى از مواردِ پرفشارى خون ثانويه، مى‌توان به علاج قطعى دست‌يافت، بررسى مناسب بيماران اهميت زيادى دارد.

فشار خون اولیه

فشار خون اولیه، شایع ترین نوع افزایش فشار خون است. با افزایش سن خطر ابتلا هم بیشتر می شود. پرفشاری خون ناشی از تعامل پیچیده بین ژن‌ها و عوامل محیطی است.

فشار خون ثانویه

فشار خون ثانویه در اثر مشکلات طبی زمینه ای ایجاد می شود. اختلال در خونرسانی کلیوی، از مهم ترین علل آن است. اختلالات غددی هم می تواند زمینه ساز ایجاد فشار خون ثانویه باشد.

Top