ادامه موضوع

درمان فشار خون بالا
فشار خون ثانویه
علائم و نشانه های فشار خون بالا
فشار خون اولیه
رژیم مخصوص پرفشاری خون
فشار خون بالا
پاتوفیزیولوژی در فشار خون بالا
پرفشاری خون در کودکان
تشخیص پرفشاری خون
علت های بروز پرفشاری خون
پرفشاری خون و بارداری

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
دانشمندان سال ها قبل ارتباط بین اختلال کلیوی و هایپرتانسیون را کشف کردند. هایپرتانسیون ثانویه بر خلاف نوع اولیه که علت آن نامشخص است، با سایر بیماری ها همراهی دارد. در غالب موارد نوع ثانویه با اختلال کلیوی عارض می شود. برعکس این مسئله نیز صادق است. در بعضی شرایط خود هایپرتانسیون اختلال کلیوی ایجاد می کند. ازقرن 19 ارتباط بین نارسایی کلیوی و هایپرتانسیون مشخص شد. از آن زمان بر این باور بودند که وقتی فشار خون بالا به عنوان عارضه ی بیماری کلیوی بروز کند باعث تشدید اختلال کلیوی خواهد شد.

بیماری کلیوی و هایپرتانسیون چند علت مشترک دارند. به طور مثال سیگار کشیدن ومیزان کلسترول در روند هر دو بیماری مؤثر است. عوارض فشار خون بالا چه در نوع اولیه ویا ثانویه بسیار جدی و مخاطره آمیز می باشد. هایپرتانسیون کلیوی بلافاصله بعد از تشخیص باید درمان شود و غفلت در درمان می تواند منجر به نارسایی کلیوی گردد. در 50 درصد افراد مبتلا به نارسایی شدید کلیوی، هایپرتانسیون کلیوی درمان نشده ،علت اولیه ی بیماری می باشد.

برای تشخیص هایپرتانسیون کلیوی پزشک باید چندین آزمایش اختصاصی انجام دهد. هایپرتانسیون کلیوی فشار خون کل بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. معاینات با بررسی علائم بالینی و اندازه گیری فشار خون شریانی شروع می شود. سپس علائم بیماری، مانند تأخیر رشد که از علائم نارسایی کلیوی شدید است ویا شنیدن بروئی در شکم که مشخصه ی تنگی شریان کلیوی است، مورد آنالیز و بررسی قرار می گیرد.

در کودکان هایپرتانسیون کلیوی علل مختلفی دارد. کودکان در سنین بین 1 تا 6 سال در اثر عارضه ی بیماری پارانشیم کلیه و یا عروق کلیه دچار هایپرتانسیون کلیوی می شوند. در کودکان 6 تا 12 ساله علاوه بر علل فوق، بیماری های یاتروژنیک (ایجاد شده در اثر دارو و جراحی ) نیز یک علت   می باشند. اختلال هر دو کلیه نیزمنجربه هایپرتانسیون کلیوی در کودکان 12 تا 18 ساله می شود. در بعضی موارد هایپرتانسیون کلیوی میتواند ارثی باشد که در این شرایط فشارخون بالا به عنوان یک عارضه ی بیماری کلیوی مادرزادی یا فامیلی بروز می کند.

شب ادراری یکی از علائم بیماری عروق کلیوی می باشد. آسیب کلیه می تواند به صورت از دست دادن کنترل ادرار کردن بروز کند. به همین ترتیب بی اختیاری می تواند یکی از علائم هایپرتانسیون کلیوی باشد. هماچوری که وجود خون در ادرار است با هایپرتانسیون کلیوی مرتبط می باشد. عفونت دستگاه ادراری نیز می تواند یکی ازنشانه های هایپرتانسیون کلیوی باشد.

برای تشخیص بیماری کلیوی که می تواند عامل هایپرتانسیون باشد تست هایی مانند اوره ی خون، کلسیم، فسفر، کراتینین و اوریک اسید باید چک شود. بعد از قطعیت تشخیص داروهای مخصوص فشار خون بالا تجویز می گردد.
 
 
دسته بندی
بیماری‌های قلبی-عروقی » فشار خون
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

پرس سرشانه - مخالف جاذبه

هالتر روی تخت شیب

غلتاندن با هالتر

دوچرخه زدن

خم به جلو با کابل

کرانچ با سیم کش

Top