دانشمندان سال ها قبل ارتباط بین اختلال کلیوی و هایپرتانسیون را کشف کردند. هایپرتانسیون ثانویه بر خلاف نوع اولیه که علت آن نامشخص است، با سایر بیماری ها همراهی دارد. در غالب موارد نوع ثانویه با اختلال کلیوی عارض می شود. برعکس این مسئله نیز صادق است. در بعضی شرایط خود هایپرتانسیون اختلال کلیوی ایجاد می کند. ازقرن 19 ارتباط بین نارسایی کلیوی و هایپرتانسیون مشخص شد. از آن زمان بر این باور بودند که وقتی فشار خون بالا به عنوان عارضه ی بیماری کلیوی بروز کند باعث تشدید اختلال کلیوی خواهد شد.

بیماری کلیوی و هایپرتانسیون چند علت مشترک دارند. به طور مثال سیگار کشیدن ومیزان کلسترول در روند هر دو بیماری مؤثر است. عوارض فشار خون بالا چه در نوع اولیه ویا ثانویه بسیار جدی و مخاطره آمیز می باشد. هایپرتانسیون کلیوی بلافاصله بعد از تشخیص باید درمان شود و غفلت در درمان می تواند منجر به نارسایی کلیوی گردد. در 50 درصد افراد مبتلا به نارسایی شدید کلیوی، هایپرتانسیون کلیوی درمان نشده ،علت اولیه ی بیماری می باشد.

برای تشخیص هایپرتانسیون کلیوی پزشک باید چندین آزمایش اختصاصی انجام دهد. هایپرتانسیون کلیوی فشار خون کل بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. معاینات با بررسی علائم بالینی و اندازه گیری فشار خون شریانی شروع می شود. سپس علائم بیماری، مانند تأخیر رشد که از علائم نارسایی کلیوی شدید است ویا شنیدن بروئی در شکم که مشخصه ی تنگی شریان کلیوی است، مورد آنالیز و بررسی قرار می گیرد.

در کودکان هایپرتانسیون کلیوی علل مختلفی دارد. کودکان در سنین بین 1 تا 6 سال در اثر عارضه ی بیماری پارانشیم کلیه و یا عروق کلیه دچار هایپرتانسیون کلیوی می شوند. در کودکان 6 تا 12 ساله علاوه بر علل فوق، بیماری های یاتروژنیک (ایجاد شده در اثر دارو و جراحی ) نیز یک علت   می باشند. اختلال هر دو کلیه نیزمنجربه هایپرتانسیون کلیوی در کودکان 12 تا 18 ساله می شود. در بعضی موارد هایپرتانسیون کلیوی میتواند ارثی باشد که در این شرایط فشارخون بالا به عنوان یک عارضه ی بیماری کلیوی مادرزادی یا فامیلی بروز می کند.

شب ادراری یکی از علائم بیماری عروق کلیوی می باشد. آسیب کلیه می تواند به صورت از دست دادن کنترل ادرار کردن بروز کند. به همین ترتیب بی اختیاری می تواند یکی از علائم هایپرتانسیون کلیوی باشد. هماچوری که وجود خون در ادرار است با هایپرتانسیون کلیوی مرتبط می باشد. عفونت دستگاه ادراری نیز می تواند یکی ازنشانه های هایپرتانسیون کلیوی باشد.

برای تشخیص بیماری کلیوی که می تواند عامل هایپرتانسیون باشد تست هایی مانند اوره ی خون، کلسیم، فسفر، کراتینین و اوریک اسید باید چک شود. بعد از قطعیت تشخیص داروهای مخصوص فشار خون بالا تجویز می گردد.
 

ادامه این موضوع

فشار خون بالا

نیروی فشاری وارده به دیواره سرخرگها، فشارخون نامیده میشود. بعبارتی دیگر فشار خون یعنی فشاری که خون در هر انقباض عضله قلب به دیواره سرخرگها وارد می‌کند.

پاتوفیزیولوژی در فشار خون بالا

در ایجاد فشار خون، یون کلسیم نقش مهمی را بر عهده دارد. این یون از شبکه ی سارکوپلاسمی آزاد می شود و در انقباض عضلانی موثر است. مقاومت عروق محیطی هم در ایجاد فشار خون تاثیر بسزایی دارد.

پرفشاری خون در کودکان

پرفشاری خون در نوجوانان با میزان شیوع کم دیده می شود. تا کنون بر این باورند که شرایطی وجود دارد که به تدریج رو به زوال رفته و به بروز پرفشاری خون در نوجوانان می انجامد. عوارض ناشی از پرفشاری خون هم بسیار اهمیت دارد، در برخی از موارد لازمست که این عارضه پس از تشخیص با ملاحظات دقیق درمان شود.

پرفشاری خون و بارداری

چهار نوع پرفشاری خون در دوران بارداری شناخته شده است: پرفشاری خون مزمن، پره اکلامپسی یا اکلامپسی، پره اکلامپسی همراه با پرفشاری خون مزمن و پرفشاری خون بارداری.

تشخیص پرفشاری خون

وقتی که نشانه های پرفشاری خون در فرد ظاهر شود، باید به دنبال درمان این عارضه باشد زیرا عوارض ناشی از آن بسیار خطرناک است. پزشک ابتدا روش های تشخیصی پر فشاری خون را به کار گرفته و سپس درمان مناسب را تجویز می کند که معمولا" اساس آن را داروهای ضد فشار خون تشکیل می دهد.

درمان فشار خون بالا

اساس درمان فشار خون بالا، دارو درمانی است. داروهایی از خانواده ی دیورتیک ها (مثل تیازید) و بتا بلاکر ها و دیگر داروها،در درمان این بیماری مزمن نقش دارند. لازم به ذکر است علائم مشخصه ی فشار خون بالا (هیپرتانسیون) تنها در مراحل پیشرفته ظاهر می شود.

رژیم مخصوص پرفشاری خون

مصرف مواد غذایی حاوی پتاسیم، منیزیم و کلسیم در بهبود فشار خون بسیار موثر است و مصرف کم مواد غذایی حاوی سدیم و چربی های اشباع موجب کاهش فشار خون خواهد شد.

علائم و نشانه های فشار خون بالا

علائم فشار خون شامل درگیری قلب و ریه است. بیمار مبتلا به فشار خون باید مرتب فشار خود را کنترل کند، تا به محض وجود اختلال، اقدام مناسب به عمل بیاید.

علت های بروز پرفشاری خون

با وجود این که هنوز نتوانسته اند علت های اصلی بروز پرفشاری خون را تعیین کنند، متخصصان تعدادی از عوامل موثر در بروز این عارضه را شناسایی کرده اند. نتیجه این است که، این عوامل خطر علت های بروز پرفشاری خون شناخته می شوند. عواملی که در بروز و پیشرفت این بیماری موثرند با محیط، رژیم غذایی و مشکلات جسمی دیگر و تا حدودی ژن ها ارتباط دارند.

فشار خون اولیه

فشار خون اولیه، شایع ترین نوع افزایش فشار خون است. با افزایش سن خطر ابتلا هم بیشتر می شود. پرفشاری خون ناشی از تعامل پیچیده بین ژن‌ها و عوامل محیطی است.

فشار خون ثانویه

فشار خون ثانویه در اثر مشکلات طبی زمینه ای ایجاد می شود. اختلال در خونرسانی کلیوی، از مهم ترین علل آن است. اختلالات غددی هم می تواند زمینه ساز ایجاد فشار خون ثانویه باشد.

Top