فشار خون  اساسی (اسنشیال) دو نوع اصلی دارد که به عنوان فشار خون اولیه و فشار خون ثانویه شناخته می شود. معمولا وقتی که اصطلاح فشار خون بالا  قبل عبارت دیگری می آید، منظور فشار خون شریانی است. وقتی که پزشکان از اصطلاح پیچیده ای از جمله فشار خون ریوی اولیه استفاده می کنند، به این معنی است که تنها شریان هایی که به ریه ها مرتبط هستند، فشار خون بالا را نشان می دهند. فشار خون اولیه ریوی به عنوان فشار خون بالای ریوی پیش عروقی شناخته می شود. نام دیگر برای فشار خون اولیه ریوی، فشار خون شریانی ریوی ایدیوپاتیک است.

بیمارانی که در خونرسانی احشا مشکل دارند، ممکن است اختلال کبدی هم داشته باشند و احتمال فشار خون اولیه ریوی در آن ها بالاتر است. به علاوه، افرادی که لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE) دارند و یا نوعی بیماری بافت همبندی مختلط دارند، احتمال ابتلا به این بیماری در آن ها بالاتر است.

این بیماری بسیار نادر است.  تا کنون دانشمندان نتوانسته اند درمانی را برای این بیماری پیدا کنند.  در افرادی که فشار خون بالای اولیه ریوی دارند و  از درمان تبعیت نمی کنند،  عملکرد بطن راست مختل می شود و  ممکن است باعث مرگ بیمار شود. بر اساس برخی از مطالعات انجام شده، امید به زندگی تنها در 30 درصد موارد 3 سال بوده است. تا  همین اواخر،  درمان فشار خون بالای اولیه ریوی خیلی متنوع نبوده. امروزه،  مشخص شده است که برخی داروها در زمان درمان فشار خون بالای اولیه ریوی بسیار موثر هستند.  توصیه شده است که بیش از یک نوع درمان دنبال شود تا اثر روند درمانی برای بیمار بهبود یابد و روند درمان و بهبودی تسریع یابد.

در حالی که، پیش از انتخاب درمان مشخص، مهم است که بدانیم علائم  فشار خون بالای اولیه ریوی کدام است. پزشکان می بایست این علائم را بررسی کنند، پیش از آن که آزمون های پیچیده ای که بخشی از روند تشخیصی فشار خون بالای اولیه ریوی باشند، انجام شود. تنگی نفس یکی از شایع ترین علائم فشار خون بالای اولیه ریوی است، که در تقریبا 60 درصد موارد مشاهده می شود. در 5 مورد از بیماران، خستگی و ضعف دیده می شود، در حالی که سنکوپ عود کننده تنها در 13 درصد موارد رخ می دهد. این علائم در زنان  نسبت به  مردان بهتر مشاهده می شود.

درمان فشار خون بالای اولیه ریوی شامل داروهایی است که از انعقاد خون پیشگیری می کند. سایر داروهایی که از راه خوراکی تجویز می شود از جمله دیگوکسین احتمال فعالیت بطن راست را بالا می برد. این  کار از نارسایی قلبی  پیشگیری می کند. گشاد کننده های عروقی هم ممکن است استفاده شوند. در موارد جدی تر هم ممکن است پیوند ریه نیاز شود. این  درمان، زمانی برای فشار خون اولیه ریوی انتخاب می شود که داروهای به کار رفته موثر نباشند.
 

ادامه این موضوع

فشار خون بالا

نیروی فشاری وارده به دیواره سرخرگها، فشارخون نامیده میشود. بعبارتی دیگر فشار خون یعنی فشاری که خون در هر انقباض عضله قلب به دیواره سرخرگها وارد می‌کند.

پاتوفیزیولوژی در فشار خون بالا

در ایجاد فشار خون، یون کلسیم نقش مهمی را بر عهده دارد. این یون از شبکه ی سارکوپلاسمی آزاد می شود و در انقباض عضلانی موثر است. مقاومت عروق محیطی هم در ایجاد فشار خون تاثیر بسزایی دارد.

پرفشاری خون در کودکان

پرفشاری خون در نوجوانان با میزان شیوع کم دیده می شود. تا کنون بر این باورند که شرایطی وجود دارد که به تدریج رو به زوال رفته و به بروز پرفشاری خون در نوجوانان می انجامد. عوارض ناشی از پرفشاری خون هم بسیار اهمیت دارد، در برخی از موارد لازمست که این عارضه پس از تشخیص با ملاحظات دقیق درمان شود.

پرفشاری خون و بارداری

چهار نوع پرفشاری خون در دوران بارداری شناخته شده است: پرفشاری خون مزمن، پره اکلامپسی یا اکلامپسی، پره اکلامپسی همراه با پرفشاری خون مزمن و پرفشاری خون بارداری.

تشخیص پرفشاری خون

وقتی که نشانه های پرفشاری خون در فرد ظاهر شود، باید به دنبال درمان این عارضه باشد زیرا عوارض ناشی از آن بسیار خطرناک است. پزشک ابتدا روش های تشخیصی پر فشاری خون را به کار گرفته و سپس درمان مناسب را تجویز می کند که معمولا" اساس آن را داروهای ضد فشار خون تشکیل می دهد.

درمان فشار خون بالا

اساس درمان فشار خون بالا، دارو درمانی است. داروهایی از خانواده ی دیورتیک ها (مثل تیازید) و بتا بلاکر ها و دیگر داروها،در درمان این بیماری مزمن نقش دارند. لازم به ذکر است علائم مشخصه ی فشار خون بالا (هیپرتانسیون) تنها در مراحل پیشرفته ظاهر می شود.

رژیم مخصوص پرفشاری خون

مصرف مواد غذایی حاوی پتاسیم، منیزیم و کلسیم در بهبود فشار خون بسیار موثر است و مصرف کم مواد غذایی حاوی سدیم و چربی های اشباع موجب کاهش فشار خون خواهد شد.

علائم و نشانه های فشار خون بالا

علائم فشار خون شامل درگیری قلب و ریه است. بیمار مبتلا به فشار خون باید مرتب فشار خود را کنترل کند، تا به محض وجود اختلال، اقدام مناسب به عمل بیاید.

علت های بروز پرفشاری خون

با وجود این که هنوز نتوانسته اند علت های اصلی بروز پرفشاری خون را تعیین کنند، متخصصان تعدادی از عوامل موثر در بروز این عارضه را شناسایی کرده اند. نتیجه این است که، این عوامل خطر علت های بروز پرفشاری خون شناخته می شوند. عواملی که در بروز و پیشرفت این بیماری موثرند با محیط، رژیم غذایی و مشکلات جسمی دیگر و تا حدودی ژن ها ارتباط دارند.

علل پرفشاری خون

در بيشتر موارد علت پرفشارى خون ناشناخته است (پرفشارى خون اوليه (Essential). با اين حال، ازآنجا که در بسيارى از مواردِ پرفشارى خون ثانويه، مى‌توان به علاج قطعى دست‌يافت، بررسى مناسب بيماران اهميت زيادى دارد.

فشار خون ثانویه

فشار خون ثانویه در اثر مشکلات طبی زمینه ای ایجاد می شود. اختلال در خونرسانی کلیوی، از مهم ترین علل آن است. اختلالات غددی هم می تواند زمینه ساز ایجاد فشار خون ثانویه باشد.

Top