ادامه موضوع

درمان فشار خون بالا
فشار خون ثانویه
علائم و نشانه های فشار خون بالا
علل پرفشاری خون
رژیم مخصوص پرفشاری خون
فشار خون بالا
پاتوفیزیولوژی در فشار خون بالا
پرفشاری خون در کودکان
تشخیص پرفشاری خون
علت های بروز پرفشاری خون
پرفشاری خون و بارداری

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
فشار خون  اساسی (اسنشیال) دو نوع اصلی دارد که به عنوان فشار خون اولیه و فشار خون ثانویه شناخته می شود. معمولا وقتی که اصطلاح فشار خون بالا  قبل عبارت دیگری می آید، منظور فشار خون شریانی است. وقتی که پزشکان از اصطلاح پیچیده ای از جمله فشار خون ریوی اولیه استفاده می کنند، به این معنی است که تنها شریان هایی که به ریه ها مرتبط هستند، فشار خون بالا را نشان می دهند. فشار خون اولیه ریوی به عنوان فشار خون بالای ریوی پیش عروقی شناخته می شود. نام دیگر برای فشار خون اولیه ریوی، فشار خون شریانی ریوی ایدیوپاتیک است.

بیمارانی که در خونرسانی احشا مشکل دارند، ممکن است اختلال کبدی هم داشته باشند و احتمال فشار خون اولیه ریوی در آن ها بالاتر است. به علاوه، افرادی که لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE) دارند و یا نوعی بیماری بافت همبندی مختلط دارند، احتمال ابتلا به این بیماری در آن ها بالاتر است.

این بیماری بسیار نادر است.  تا کنون دانشمندان نتوانسته اند درمانی را برای این بیماری پیدا کنند.  در افرادی که فشار خون بالای اولیه ریوی دارند و  از درمان تبعیت نمی کنند،  عملکرد بطن راست مختل می شود و  ممکن است باعث مرگ بیمار شود. بر اساس برخی از مطالعات انجام شده، امید به زندگی تنها در 30 درصد موارد 3 سال بوده است. تا  همین اواخر،  درمان فشار خون بالای اولیه ریوی خیلی متنوع نبوده. امروزه،  مشخص شده است که برخی داروها در زمان درمان فشار خون بالای اولیه ریوی بسیار موثر هستند.  توصیه شده است که بیش از یک نوع درمان دنبال شود تا اثر روند درمانی برای بیمار بهبود یابد و روند درمان و بهبودی تسریع یابد.

در حالی که، پیش از انتخاب درمان مشخص، مهم است که بدانیم علائم  فشار خون بالای اولیه ریوی کدام است. پزشکان می بایست این علائم را بررسی کنند، پیش از آن که آزمون های پیچیده ای که بخشی از روند تشخیصی فشار خون بالای اولیه ریوی باشند، انجام شود. تنگی نفس یکی از شایع ترین علائم فشار خون بالای اولیه ریوی است، که در تقریبا 60 درصد موارد مشاهده می شود. در 5 مورد از بیماران، خستگی و ضعف دیده می شود، در حالی که سنکوپ عود کننده تنها در 13 درصد موارد رخ می دهد. این علائم در زنان  نسبت به  مردان بهتر مشاهده می شود.

درمان فشار خون بالای اولیه ریوی شامل داروهایی است که از انعقاد خون پیشگیری می کند. سایر داروهایی که از راه خوراکی تجویز می شود از جمله دیگوکسین احتمال فعالیت بطن راست را بالا می برد. این  کار از نارسایی قلبی  پیشگیری می کند. گشاد کننده های عروقی هم ممکن است استفاده شوند. در موارد جدی تر هم ممکن است پیوند ریه نیاز شود. این  درمان، زمانی برای فشار خون اولیه ریوی انتخاب می شود که داروهای به کار رفته موثر نباشند.
 
 
دسته بندی
بیماری‌های قلبی-عروقی » فشار خون
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

تمرین با غلتک - غلتاندن به سمت خارج

پرس بردفورد/ راکی

پرس سرشانه با یک دمبل

کشش تسمه

حرکت دو ضرب با کتل بل

پرس شانه با هالتر

Top