فشار خون بالا، دو فرم اصلی دارد، یکی فشار خون اولیه و دیگری فشار خون ثانویه. نه دانشمندان و نه پزشکان نمی توانند علت دقیق فشار خون اولیه را معلوم کنند. برخی عوامل وجود دارد که ممکن است در ایجاد فشار خون بالا موثر باشند. فشار خون اولیه نسبت به فشار خون ثانویه بیشتر دیده می شود. فشار خون ثانویه در نتیجه ی بیماری دیگری رخ می دهد. لذا این نوع فشار خون، به عنوان عارضه ی مشکل طبی دیگری می باشد. کشف بیماری زمینه ای و درمان آن در بیشتر موارد، موجب درمان این اختلال می شود. تخمین زده شده است که از تمام بیمارانی که دچار فشار خون بالا هستند، 5 تا 10 درصد فشار خون ثانویه دارند. چون فشار خون بالا عوارض بسیار شدیدی دارد ]شامل حمله ی قلبی، استروک (سکته ی مغزی) و نارسایی کلیوی[، شناسایی این بیماری و پیگیری درمان هر چه سریع تر آن، به افراد در پیشگیری از عوارض کمک می کند.

فشار خون ثانویه علل متعددی دارد. در حالی که، در بیشتر موارد، این بیماری با اختلال کلیوی و یا ریوی مرتبط است. نوروپاتی دیابتی یکی از مشکلات طبی است که باعث ایجاد فشار خون ثانویه می شود. در حقیقت، این مدل، شایع ترین فرم نارسایی کلیوی است و در اکثر موارد با فشار خون بالای ثانویه ارتباط دارد. در این وضعیت خاص، درمان برای فشار خون بالا شامل ورزش های بدنی، رژیم غذایی و سایر درمانی هایی است که بر پایه دارو می باشد. وقتی که نارسایی کلیوی قریب الوقوع است، درمان ممکن است شامل دیالیز و یا حتی پیوند کلیه باشد.

بیماری کلیوی پلی کیستیک (کیست های فراوان در کلیه) هم خطر ایجاد فشار خون ثانویه را به همراه دارد. این مشکل طبی از یک نسل به نسل بعد انتقال می یابد. این وضعیت با کیست هایی مشخص می شود که در کلیه ها قرار دارند و فعالیت طبیعی این اندام ها را بر هم می زنند، یکی از عواقب آن، ایجاد فشار خون ثانویه است. در این حالت، درمان برای فشار خون ثانویه شامل رژیم درمانی، تمرینات جسمانی و دارو درمانی می باشد. همانند مورد قبلی، این مشکل هم قابل حل است، یا با دیالیز و یا با پیوند کلیه.

بیماری گلومرولی کلیوی هم یکی از مشکلات طبی است که در کلیه ها رخ می دهد و ممکن است باعث ایجاد فشار خون ثانویه شود. گلومرول ها ساختارهایی هستند که توسط کلیه ها برای فیلتراسیون آب اضافی و سدیم استفاده می شوند. وقتی که این فیلتراسیون به خوبی کار نکند، سدیم به اندازه کافی از بدن دفع نمی شود. این حالت باعث ایجاد فشار خون ثانویه می شود. رژیم غذایی، ورزش و داروها هم در این مورد وجود دارد، و درمانی متداول برای فشار خون بالا می باشند.

جریان ادرار ممکن است در اثر پدیده ای به نام هیدرونفروز متوقف شود. این وضعیت زمانی رخ می دهد که بخشی از یک و یا هر دو کلیه دچار انسداد شود. انسداد در جریان ادراری باعث افزایش فشار خون می شود. این بدین معنی است که فشار خون ثانویه شروع شده است.

سایر بیماری هایی که ممکن است در ایجاد فشار خون بالای ثانویه نقش داشته باشند، فشار خون بالای عروق کلیوی (رنو واسکولار)، سندرم کوشینگ، آلدوسترونیسم، کم کاری تیروئید، پر کاری تیروئید، افزایش فعالیت پاراتیروئید، آپنه خواب و چاقی می باشد. مشخص شده است که حتی پره اکلامپسی (نوعی افزایش فشار خون در دوران بارداری) هم ممکن است از بیماری هایی باشد که در ایجاد فشار خون بالا نقش داشته باشد و در نتیجه، در ایجاد فشار خون ثانویه هم موثر است. درمان همه ی این بیماری ها می تواند وضعیت بیماران را بهبود بخشد.
 

ادامه این موضوع

فشار خون بالا

نیروی فشاری وارده به دیواره سرخرگها، فشارخون نامیده میشود. بعبارتی دیگر فشار خون یعنی فشاری که خون در هر انقباض عضله قلب به دیواره سرخرگها وارد می‌کند.

پاتوفیزیولوژی در فشار خون بالا

در ایجاد فشار خون، یون کلسیم نقش مهمی را بر عهده دارد. این یون از شبکه ی سارکوپلاسمی آزاد می شود و در انقباض عضلانی موثر است. مقاومت عروق محیطی هم در ایجاد فشار خون تاثیر بسزایی دارد.

پرفشاری خون در کودکان

پرفشاری خون در نوجوانان با میزان شیوع کم دیده می شود. تا کنون بر این باورند که شرایطی وجود دارد که به تدریج رو به زوال رفته و به بروز پرفشاری خون در نوجوانان می انجامد. عوارض ناشی از پرفشاری خون هم بسیار اهمیت دارد، در برخی از موارد لازمست که این عارضه پس از تشخیص با ملاحظات دقیق درمان شود.

پرفشاری خون و بارداری

چهار نوع پرفشاری خون در دوران بارداری شناخته شده است: پرفشاری خون مزمن، پره اکلامپسی یا اکلامپسی، پره اکلامپسی همراه با پرفشاری خون مزمن و پرفشاری خون بارداری.

تشخیص پرفشاری خون

وقتی که نشانه های پرفشاری خون در فرد ظاهر شود، باید به دنبال درمان این عارضه باشد زیرا عوارض ناشی از آن بسیار خطرناک است. پزشک ابتدا روش های تشخیصی پر فشاری خون را به کار گرفته و سپس درمان مناسب را تجویز می کند که معمولا" اساس آن را داروهای ضد فشار خون تشکیل می دهد.

درمان فشار خون بالا

اساس درمان فشار خون بالا، دارو درمانی است. داروهایی از خانواده ی دیورتیک ها (مثل تیازید) و بتا بلاکر ها و دیگر داروها،در درمان این بیماری مزمن نقش دارند. لازم به ذکر است علائم مشخصه ی فشار خون بالا (هیپرتانسیون) تنها در مراحل پیشرفته ظاهر می شود.

رژیم مخصوص پرفشاری خون

مصرف مواد غذایی حاوی پتاسیم، منیزیم و کلسیم در بهبود فشار خون بسیار موثر است و مصرف کم مواد غذایی حاوی سدیم و چربی های اشباع موجب کاهش فشار خون خواهد شد.

علائم و نشانه های فشار خون بالا

علائم فشار خون شامل درگیری قلب و ریه است. بیمار مبتلا به فشار خون باید مرتب فشار خود را کنترل کند، تا به محض وجود اختلال، اقدام مناسب به عمل بیاید.

علت های بروز پرفشاری خون

با وجود این که هنوز نتوانسته اند علت های اصلی بروز پرفشاری خون را تعیین کنند، متخصصان تعدادی از عوامل موثر در بروز این عارضه را شناسایی کرده اند. نتیجه این است که، این عوامل خطر علت های بروز پرفشاری خون شناخته می شوند. عواملی که در بروز و پیشرفت این بیماری موثرند با محیط، رژیم غذایی و مشکلات جسمی دیگر و تا حدودی ژن ها ارتباط دارند.

علل پرفشاری خون

در بيشتر موارد علت پرفشارى خون ناشناخته است (پرفشارى خون اوليه (Essential). با اين حال، ازآنجا که در بسيارى از مواردِ پرفشارى خون ثانويه، مى‌توان به علاج قطعى دست‌يافت، بررسى مناسب بيماران اهميت زيادى دارد.

فشار خون اولیه

فشار خون اولیه، شایع ترین نوع افزایش فشار خون است. با افزایش سن خطر ابتلا هم بیشتر می شود. پرفشاری خون ناشی از تعامل پیچیده بین ژن‌ها و عوامل محیطی است.

Top