ادامه موضوع

درمان فشار خون بالا
علائم و نشانه های فشار خون بالا
فشار خون اولیه
علل پرفشاری خون
رژیم مخصوص پرفشاری خون
فشار خون بالا
پاتوفیزیولوژی در فشار خون بالا
پرفشاری خون در کودکان
تشخیص پرفشاری خون
علت های بروز پرفشاری خون
پرفشاری خون و بارداری

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
فشار خون بالا، دو فرم اصلی دارد، یکی فشار خون اولیه و دیگری فشار خون ثانویه. نه دانشمندان و نه پزشکان نمی توانند علت دقیق فشار خون اولیه را معلوم کنند. برخی عوامل وجود دارد که ممکن است در ایجاد فشار خون بالا موثر باشند. فشار خون اولیه نسبت به فشار خون ثانویه بیشتر دیده می شود. فشار خون ثانویه در نتیجه ی بیماری دیگری رخ می دهد. لذا این نوع فشار خون، به عنوان عارضه ی مشکل طبی دیگری می باشد. کشف بیماری زمینه ای و درمان آن در بیشتر موارد، موجب درمان این اختلال می شود. تخمین زده شده است که از تمام بیمارانی که دچار فشار خون بالا هستند، 5 تا 10 درصد فشار خون ثانویه دارند. چون فشار خون بالا عوارض بسیار شدیدی دارد ]شامل حمله ی قلبی، استروک (سکته ی مغزی) و نارسایی کلیوی[، شناسایی این بیماری و پیگیری درمان هر چه سریع تر آن، به افراد در پیشگیری از عوارض کمک می کند.

فشار خون ثانویه علل متعددی دارد. در حالی که، در بیشتر موارد، این بیماری با اختلال کلیوی و یا ریوی مرتبط است. نوروپاتی دیابتی یکی از مشکلات طبی است که باعث ایجاد فشار خون ثانویه می شود. در حقیقت، این مدل، شایع ترین فرم نارسایی کلیوی است و در اکثر موارد با فشار خون بالای ثانویه ارتباط دارد. در این وضعیت خاص، درمان برای فشار خون بالا شامل ورزش های بدنی، رژیم غذایی و سایر درمانی هایی است که بر پایه دارو می باشد. وقتی که نارسایی کلیوی قریب الوقوع است، درمان ممکن است شامل دیالیز و یا حتی پیوند کلیه باشد.

بیماری کلیوی پلی کیستیک (کیست های فراوان در کلیه) هم خطر ایجاد فشار خون ثانویه را به همراه دارد. این مشکل طبی از یک نسل به نسل بعد انتقال می یابد. این وضعیت با کیست هایی مشخص می شود که در کلیه ها قرار دارند و فعالیت طبیعی این اندام ها را بر هم می زنند، یکی از عواقب آن، ایجاد فشار خون ثانویه است. در این حالت، درمان برای فشار خون ثانویه شامل رژیم درمانی، تمرینات جسمانی و دارو درمانی می باشد. همانند مورد قبلی، این مشکل هم قابل حل است، یا با دیالیز و یا با پیوند کلیه.

بیماری گلومرولی کلیوی هم یکی از مشکلات طبی است که در کلیه ها رخ می دهد و ممکن است باعث ایجاد فشار خون ثانویه شود. گلومرول ها ساختارهایی هستند که توسط کلیه ها برای فیلتراسیون آب اضافی و سدیم استفاده می شوند. وقتی که این فیلتراسیون به خوبی کار نکند، سدیم به اندازه کافی از بدن دفع نمی شود. این حالت باعث ایجاد فشار خون ثانویه می شود. رژیم غذایی، ورزش و داروها هم در این مورد وجود دارد، و درمانی متداول برای فشار خون بالا می باشند.

جریان ادرار ممکن است در اثر پدیده ای به نام هیدرونفروز متوقف شود. این وضعیت زمانی رخ می دهد که بخشی از یک و یا هر دو کلیه دچار انسداد شود. انسداد در جریان ادراری باعث افزایش فشار خون می شود. این بدین معنی است که فشار خون ثانویه شروع شده است.

سایر بیماری هایی که ممکن است در ایجاد فشار خون بالای ثانویه نقش داشته باشند، فشار خون بالای عروق کلیوی (رنو واسکولار)، سندرم کوشینگ، آلدوسترونیسم، کم کاری تیروئید، پر کاری تیروئید، افزایش فعالیت پاراتیروئید، آپنه خواب و چاقی می باشد. مشخص شده است که حتی پره اکلامپسی (نوعی افزایش فشار خون در دوران بارداری) هم ممکن است از بیماری هایی باشد که در ایجاد فشار خون بالا نقش داشته باشد و در نتیجه، در ایجاد فشار خون ثانویه هم موثر است. درمان همه ی این بیماری ها می تواند وضعیت بیماران را بهبود بخشد.
 
 
دسته بندی
بیماری‌های قلبی-عروقی » فشار خون
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

Bottoms up

پرس سرشانه - مخالف جاذبه

پرس سینه با زنجیر

پرس کوبایی

حرکت صلیبی

خم به جلو با دمبل – پیشانه چسبیده به نیمکت

Top