ادامه موضوع

فشار خون ثانویه
علائم و نشانه های فشار خون بالا
فشار خون اولیه
علل پرفشاری خون
رژیم مخصوص پرفشاری خون
فشار خون بالا
پاتوفیزیولوژی در فشار خون بالا
پرفشاری خون در کودکان
تشخیص پرفشاری خون
علت های بروز پرفشاری خون
پرفشاری خون و بارداری

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
علائم مشخصه ی فشار خون بالا (هیپرتانسیون) تنها در مراحل پیشرفته ظاهر می شود. بهتر است حداقل یک بار در طی 2 سال، فشار خون اندازه گیری شود. وقتی که  احتمال  افزایش فشار خون وجود دارد، پزشکان درمانی را برای  آن توصیه می کنند. بسیار مهم است، هر چه زودتر  به محض تشخیص فشار خون بالا،  درمان آن شروع شود. عوارض این بیماری شامل حمله ی قلبی و استروک (سکته ی قلبی) است و  به بیماران توصیه می شود که برای پیشگیری از عوارض تهدید کننده ی حیات در این اختلال، تحت درمان قرار بگیرند.

پیش از آن که درمان فشار خون شروع شود (که بیشتر بر اساس دارودرمانی است)، مهم این است که بدانیم موارد خفیف را می توان با برخی  تغییرات در سبک زندگی بیمار درمان کرد. فشار خون بالا در برخی موارد با اضافه وزن ارتباط دارد. در نتیجه، یکی از اولین مراحل که می بایست انجام شود همانند درمان فشار خون بالا، کاهش وزن بیمار است. به نظر می رسد که نمک و یا دقیق تر سدیم، یکی از عواملی است که باعث ایجاد فشار خون بالا می شود. بسیار مهم است که دریافت نمک  کم شود و به همین منظور توصیه می شود  که بیمار  میوه و سبزیجات مصرف کند.

دیگر معیار برای درمان فشار خون بالا، ترک سیگار است. اگر چه  استعمال دخانیات مستقیما بر روی فشار خون بالا اثری ندارد، ولی ترک سیگار عاملی است که ممکن است از عوارضی همچون حمله ی قلبی و یا استروک (سکته ی مغزی) پیشگیری کند. در کنار آن، رژیم  غذایی تغییر دیگری در سبک زندگی است که می تواند نشانه ی درمان فشار خون بالا باشد شامل تمرینات جسمانی.

وقتی که فشار خون بالا در مرحله ی پیشرفته ای قرار دارد، درمان آن معمولا بر اساس دارو است. تمامی داروهایی که در زمان فشار خون بالا استفاده می شوند، داروهای ضد فشار  نام دارند. فشار خون ثانویه ممکن است در اثر مشکلی در کلیه ها ایجاد شود. در این حالت، پزشکان، دارویی از خانواده دیورتیک ها ( ادرار آورها = مدر ها) به نام تیازید را برای درمان فشار خون تجویز می کنند. این دارو  دفع سدیم و آب را از بدن افزایش می دهد.  در نتیجه،  حجم خون کم می شود و همین طور فشار خون هم افت می کند. این داروها  به عنوان درمانی برای فشار خون بالا، زمانی که می خواهیم از عارضه ی شدید بیماری پیشگیری کنیم، استفاده می شود.

داروهای بتا بلاکر (مسدود کننده های بتا) به عنوانی بخشی از درمان فشار خون  محسوب می شوند، چون این داروها  می توانند تعداد ضربان قلب  را  کاهش دهند. درمان فشار خون بالا که تنها بر پایه ی داروهای مهار کننده ی بتا می باشد، ممکن است موثر نباشد. این همان دلیلی است که پزشکان معمولا همراه با داروهای مهار کننده ی بتا، تیازید هم تجویز می کنند. عروق خونی ممکن است در زمان درمان فشار خون بالا بزرگ تر شوند که به علت مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده ی آنژیوتانسین و  مسدود کننده های گیرنده ی آنژیوتانسین 2 می باشد.  مورد اول باعث اتمام تولید ماده ی شیمیایی طبیعی می شود که عروق خونی را منقبض می کند، در حالی که مورد دوم نمی گذارد این ماده اثر کند و داروهای مسدود کننده ی کانال کلسیمی هم در درمان فشار خون بالا استفاده می شوند. این داروها  بر روی عضلات دیواره ی رگ ها اثر می گذارند و سایر داروهای مسدود کننده ی کانال کلسیمی، ریتم قلب را کاهش می دهند. بهتر است تا از ترکیبی از  دستجات دارویی بالا به جای تنها یکی از آن ها، بهره ببریم.

وقتی که مشخص شد داروهای اشاره شده در بالا موثر نیستند، پزشکان دارویی را برای درمان فشار خون بالا از دسته ی مسدود کننده های آلفا، آلفا – بتا و یا گشاد کننده های عروقی (وازودیلاتورها) پیشنهاد می کنند.
 
 
دسته بندی
بیماری‌های قلبی-عروقی » فشار خون
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

هالتر با عضلات دلتویید خلفی

چرخش روسی با دستگاه سیم کش

دیپ با نیمکت

پرس سینه - وزنه برداری

چرخش داخلی با کابل

پرس سر شانه با دمبل

Top