علائم مشخصه ی فشار خون بالا (هیپرتانسیون) تنها در مراحل پیشرفته ظاهر می شود. بهتر است حداقل یک بار در طی 2 سال، فشار خون اندازه گیری شود. وقتی که  احتمال  افزایش فشار خون وجود دارد، پزشکان درمانی را برای  آن توصیه می کنند. بسیار مهم است، هر چه زودتر  به محض تشخیص فشار خون بالا،  درمان آن شروع شود. عوارض این بیماری شامل حمله ی قلبی و استروک (سکته ی قلبی) است و  به بیماران توصیه می شود که برای پیشگیری از عوارض تهدید کننده ی حیات در این اختلال، تحت درمان قرار بگیرند.

پیش از آن که درمان فشار خون شروع شود (که بیشتر بر اساس دارودرمانی است)، مهم این است که بدانیم موارد خفیف را می توان با برخی  تغییرات در سبک زندگی بیمار درمان کرد. فشار خون بالا در برخی موارد با اضافه وزن ارتباط دارد. در نتیجه، یکی از اولین مراحل که می بایست انجام شود همانند درمان فشار خون بالا، کاهش وزن بیمار است. به نظر می رسد که نمک و یا دقیق تر سدیم، یکی از عواملی است که باعث ایجاد فشار خون بالا می شود. بسیار مهم است که دریافت نمک  کم شود و به همین منظور توصیه می شود  که بیمار  میوه و سبزیجات مصرف کند.

دیگر معیار برای درمان فشار خون بالا، ترک سیگار است. اگر چه  استعمال دخانیات مستقیما بر روی فشار خون بالا اثری ندارد، ولی ترک سیگار عاملی است که ممکن است از عوارضی همچون حمله ی قلبی و یا استروک (سکته ی مغزی) پیشگیری کند. در کنار آن، رژیم  غذایی تغییر دیگری در سبک زندگی است که می تواند نشانه ی درمان فشار خون بالا باشد شامل تمرینات جسمانی.

وقتی که فشار خون بالا در مرحله ی پیشرفته ای قرار دارد، درمان آن معمولا بر اساس دارو است. تمامی داروهایی که در زمان فشار خون بالا استفاده می شوند، داروهای ضد فشار  نام دارند. فشار خون ثانویه ممکن است در اثر مشکلی در کلیه ها ایجاد شود. در این حالت، پزشکان، دارویی از خانواده دیورتیک ها ( ادرار آورها = مدر ها) به نام تیازید را برای درمان فشار خون تجویز می کنند. این دارو  دفع سدیم و آب را از بدن افزایش می دهد.  در نتیجه،  حجم خون کم می شود و همین طور فشار خون هم افت می کند. این داروها  به عنوان درمانی برای فشار خون بالا، زمانی که می خواهیم از عارضه ی شدید بیماری پیشگیری کنیم، استفاده می شود.

داروهای بتا بلاکر (مسدود کننده های بتا) به عنوانی بخشی از درمان فشار خون  محسوب می شوند، چون این داروها  می توانند تعداد ضربان قلب  را  کاهش دهند. درمان فشار خون بالا که تنها بر پایه ی داروهای مهار کننده ی بتا می باشد، ممکن است موثر نباشد. این همان دلیلی است که پزشکان معمولا همراه با داروهای مهار کننده ی بتا، تیازید هم تجویز می کنند. عروق خونی ممکن است در زمان درمان فشار خون بالا بزرگ تر شوند که به علت مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده ی آنژیوتانسین و  مسدود کننده های گیرنده ی آنژیوتانسین 2 می باشد.  مورد اول باعث اتمام تولید ماده ی شیمیایی طبیعی می شود که عروق خونی را منقبض می کند، در حالی که مورد دوم نمی گذارد این ماده اثر کند و داروهای مسدود کننده ی کانال کلسیمی هم در درمان فشار خون بالا استفاده می شوند. این داروها  بر روی عضلات دیواره ی رگ ها اثر می گذارند و سایر داروهای مسدود کننده ی کانال کلسیمی، ریتم قلب را کاهش می دهند. بهتر است تا از ترکیبی از  دستجات دارویی بالا به جای تنها یکی از آن ها، بهره ببریم.

وقتی که مشخص شد داروهای اشاره شده در بالا موثر نیستند، پزشکان دارویی را برای درمان فشار خون بالا از دسته ی مسدود کننده های آلفا، آلفا – بتا و یا گشاد کننده های عروقی (وازودیلاتورها) پیشنهاد می کنند.
 

ادامه این موضوع

فشار خون بالا

نیروی فشاری وارده به دیواره سرخرگها، فشارخون نامیده میشود. بعبارتی دیگر فشار خون یعنی فشاری که خون در هر انقباض عضله قلب به دیواره سرخرگها وارد می‌کند.

پاتوفیزیولوژی در فشار خون بالا

در ایجاد فشار خون، یون کلسیم نقش مهمی را بر عهده دارد. این یون از شبکه ی سارکوپلاسمی آزاد می شود و در انقباض عضلانی موثر است. مقاومت عروق محیطی هم در ایجاد فشار خون تاثیر بسزایی دارد.

پرفشاری خون در کودکان

پرفشاری خون در نوجوانان با میزان شیوع کم دیده می شود. تا کنون بر این باورند که شرایطی وجود دارد که به تدریج رو به زوال رفته و به بروز پرفشاری خون در نوجوانان می انجامد. عوارض ناشی از پرفشاری خون هم بسیار اهمیت دارد، در برخی از موارد لازمست که این عارضه پس از تشخیص با ملاحظات دقیق درمان شود.

پرفشاری خون و بارداری

چهار نوع پرفشاری خون در دوران بارداری شناخته شده است: پرفشاری خون مزمن، پره اکلامپسی یا اکلامپسی، پره اکلامپسی همراه با پرفشاری خون مزمن و پرفشاری خون بارداری.

تشخیص پرفشاری خون

وقتی که نشانه های پرفشاری خون در فرد ظاهر شود، باید به دنبال درمان این عارضه باشد زیرا عوارض ناشی از آن بسیار خطرناک است. پزشک ابتدا روش های تشخیصی پر فشاری خون را به کار گرفته و سپس درمان مناسب را تجویز می کند که معمولا" اساس آن را داروهای ضد فشار خون تشکیل می دهد.

رژیم مخصوص پرفشاری خون

مصرف مواد غذایی حاوی پتاسیم، منیزیم و کلسیم در بهبود فشار خون بسیار موثر است و مصرف کم مواد غذایی حاوی سدیم و چربی های اشباع موجب کاهش فشار خون خواهد شد.

علائم و نشانه های فشار خون بالا

علائم فشار خون شامل درگیری قلب و ریه است. بیمار مبتلا به فشار خون باید مرتب فشار خود را کنترل کند، تا به محض وجود اختلال، اقدام مناسب به عمل بیاید.

علت های بروز پرفشاری خون

با وجود این که هنوز نتوانسته اند علت های اصلی بروز پرفشاری خون را تعیین کنند، متخصصان تعدادی از عوامل موثر در بروز این عارضه را شناسایی کرده اند. نتیجه این است که، این عوامل خطر علت های بروز پرفشاری خون شناخته می شوند. عواملی که در بروز و پیشرفت این بیماری موثرند با محیط، رژیم غذایی و مشکلات جسمی دیگر و تا حدودی ژن ها ارتباط دارند.

علل پرفشاری خون

در بيشتر موارد علت پرفشارى خون ناشناخته است (پرفشارى خون اوليه (Essential). با اين حال، ازآنجا که در بسيارى از مواردِ پرفشارى خون ثانويه، مى‌توان به علاج قطعى دست‌يافت، بررسى مناسب بيماران اهميت زيادى دارد.

فشار خون اولیه

فشار خون اولیه، شایع ترین نوع افزایش فشار خون است. با افزایش سن خطر ابتلا هم بیشتر می شود. پرفشاری خون ناشی از تعامل پیچیده بین ژن‌ها و عوامل محیطی است.

فشار خون ثانویه

فشار خون ثانویه در اثر مشکلات طبی زمینه ای ایجاد می شود. اختلال در خونرسانی کلیوی، از مهم ترین علل آن است. اختلالات غددی هم می تواند زمینه ساز ایجاد فشار خون ثانویه باشد.

Top