ادامه موضوع

علل ایجاد پر کاری تیروئیدی
پرکاری تیروئید و بارداری
علائم و نشانه های پرکاری تیروئید
پاتوفیزیولوژی و تشخیص پر کاری تیروئید
درمان پرکاری تیروئید

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
دستگاه اندوکرین (درون ریز) همراه با دستگاه عصبی تکامل بدن را کنترل می کنند. اگر دستگاه عصبی با روند های سریعی همراه باشد، دستگاه غدد درون ریز فعالیت های آرامی دارند (برای مثال رشد).

غدد بدن دو نوع هستند:
  1. غدد درون ریز (آندوکرین)
  2. غدد برون ریز (اگزوکرین)
غدد اندوکرین (درون ریز) عبارتند از:
  • هیپوتالاموس
  • غده ی هیپوفیز
  • تیروئید
  • پاراتیروئید
  • آدرنال (غدد فوق کلیوی)
  • پینه آل
  • غدد جنسی (گناد ها)
غدد درون ریز برخی انواع مواد شیمیایی را تولید می کند که در خون آزاد می شوند (یعنی هورمون ها را به داخل خون می ریزند).
این مواد هورمون نامیده می شوند و به اعضای بدن کمک می کنند تا بین فعالیت های داخلی بدن و مسیری که این فعالیت ها به سایر اجزای خارجی پاسخ می دهند تعادل برقرار کند.

پرکاری تیروئید (هیپرتیروئیدیسم) نوعی اختلال کارکرد در غده ی تیروئید است. غده ی تیروئید یک غده است که از دو لوب تشکیل شده است و در زیر سیب آدم قرار دارد، در گردن و در نزدیک نای (تراشه). غده ی تیروئید هورمون T3 (تری ید تیرونین) و T4 (تیروکسین) و کلسی تونین می سازد. پر کاری تیروئید به معنای افزایش تولید بیش از حد هورمون تیروکسین (T4) و T3 می باشد که بر روی متابولیسم (سوخت و ساز) اثر می گذارد. افرادی که دچار پر کاری تیروئید هستند، اغلب بیماران تیروئیدی بیش فعال نام می گیرند.
هنگامی که هورمون های تیروئیدی در جریان خون آزاد می شود، هورمون تیروئید بر روی فعالیت بدن در تمام سلول های با تحریک فعالیت متابولیک اثر می گذارد. در مقادیر غیر طبیعی، هورمون ها به شدت تمام روندهایی که نشان دهنده ی سطح سوخت و ساز هستند را تسریع می کنند. این حالت سمیت تیروئیدی (تیروتوکسیکوز) نام دارد و وضعیت سمی است که با وجود هورمون های T3 و T4 بیش از حد نیاز مشخص می شود.

برای آن که پرکاری تیروئید را بهتر درک کنیم، باید در مورد ید کمی مطلب بدانیم. با ورود نمک به بدن، بیشتر مقادیر ید توسط غده ی تیروئید استفاده می شود تا هورمون های تیروئیدی ساخته شود. مقادیر کم ید در بدن ممکن است باعث ایجاد کم کاری تیروئیدی شود، که بر خلاف پر کاری تیروئید است. تفاوت بین T4 و T3 با واحد های ید متصل به هورمون مشخص می شود. هورمون تیروکسین T4 - 4 واحد دارد و هورمون T3 3 تا واحد دارد.

پرکاری تیروئیدی اغلب به عنوان بیماری گریوز شناخته می شود، فرمی از بیماری تیروئیدی است که 95 درصد موارد تشخیصی را شامل می شود. پرکاری تیروئید باعث ایجاد بیماری تیروئیدی ندولار (ندول تیروئیدی) هم می شود.

بیماران مبتلا به پر کاری تیروئید، از نوع بیماری گریوز مشکلاتی در چشم، دارند به صورت چشمان بیرون زده. حتی آن ها در بینایی خود هم تغییراتی دارند.

3 نوع بیماری کم کاری تیروئیدی شناخته شده است.
نوع اول، به نام کم کاری تیروئیدی اولیه نام می گیرد و با کاهش مقادیر هورمون T4 حمل شده توسط تیروئید مشخص می شود.
 مورد دوم، شامل درگیری غده ی هیپوفیز است. غده ی هیپوفیز هورمون محرک تیروئیدی را می سازد. (TSH) که غده ی تیروئید را وادار به ترشح T4 می کند.
نوع سوم آن ناشی از درگیری هیپوتالاموس است که فعالیت کل دستگاه درون ریز را کنترل می کند.

به علت آن که بیمار هیچ علائمی را در مراحل اولیه بیماری نشان نمی دهد، کم کاری تیروئید به عنوان بیماری خاموش شناخته می شود. شیرخواران برای شناسایی هر نوع اختلال کارکردی تیروئیدی بررسی می شوند. اگر کم کاری تیروئیدی تشخیص داده شود، کودک سن بالاتر دچار توقف رشد می شود. کرتینیسم نوعی از کم کاری تیروئیدی شدید در کودک تازه متولد می باشد.
 
 
دسته بندی
بیماری های متابولیسمی و غدد » پرکاری تیروئید
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

دمبل یک طرفه - نیمکت شیب دار

غلتاندن با هالتر روی زانو

حرکت دو ضرب با کتل بل

هالتر با عضلات دلتویید خلفی

چرخش روسی با دستگاه سیم کش

ایستاده با هالتر

Top