ادامه موضوع

علل ایجاد پر کاری تیروئیدی
پرکاری تیروئید و بارداری
علائم و نشانه های پرکاری تیروئید
پاتوفیزیولوژی و تشخیص پر کاری تیروئید
پرکاری تیروئید

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
درمان پر کاری تیروئید به سن بیمار، عاملی که باعث ایجاد پر کاری تیروئیدی شده است و میزان هورمون تیروئیدی تولید شده توسط بافت تیروئید بستگی دارد. 3 نوع متفاوت درمان برای پر کاری تیروئید وجود دارد.

در ابتدا پزشک داروهای ضد تیروئیدی تجویز می کند. پس از بهبود وضعیت طبی اولیه، پزشک بیمار را به سمت درمان با ید رادیواکتیو هدایت می کند. اگر این مورد فرم خفیفی از پر کاری تیروئید باشد، در ادامه ممکن است قرص های ضد تروئیدی کافی باشد. اگر بیمار تورم زیادی در غده ی تیروئید نداشته باشد و اگر اخیرا برای وی تشخیص بیماری گریوز مطرح شده باشد و اگر سن وی کمتر 49 سال باشد، درمان پر کاری تیروئید ممکن است در همین جا خاتمه یابد. ولی اگر سن وی بالای 49 سال باشد، تشخیص بیماری گریوز و ندول های تیروئیدی مطرح باشد، در ادامه ید رادیواکتیو در طی درمان آن استفاده می شود. موارد معدودی از پر کاری تیروئید با جراحی بهبود می یابد.

بتا بلاکر ها (داروهای مسدود کننده ی بتا) داروهای ضد تیروئیدی هستند که در طی درمان پر کاری تیروئیدی، اگر تنها پزشک به لمس و ترمور ( لرزش) در معاینه بیمار توجه داشته باشد، تجویز می شود. این داروها با سطح تیروئید تداخل ندارند، اثر هورمون ها را به راحتی متوقف می کنند. در بیماری گریوز، متی مازول و پروپیل تیوراسیل اغلب تجویز می شوند. این داروها فعالیت غده ی تیروئید را تغیر می دهند. این نوع از درمان پر کاری تیروئیدی خطراتی هم به دنبال دارد. پس از پایان درمان، قدرت غده ی تیروئید کم می شود. سایر خطرات داروهای ضد تیروئیدی شامل عوارض جانبی است ولی شایع نمی باشد. اگر بیمار به برخی واکنش های نامعمول اشاره کند، می بایست برخی داروها را مصرف نکند.

فرم دیگر درمان پر کاری تیروئیدی درمان با ید رادیواکتیو است. این فرم از درمان با توانایی خاص سلول های غده ی تیروئید سروکار دارد. آن ها تنها سلول هایی هستند که در بدن انسان می توانند ید را جذب کنند. این نوع درمان پر کاری تیروئید شامل تجویز ید رادیواکتیو است که توسط این سلول ها جذب می شود و می تواند آن ها را تخریب کند. این نوع معالجه قطعی است ولی مشکلات دیگری را هم به همراه دارد. این نوع از درمان پر کاری تیروئید، باعث ایجاد کم کاری تیروئیدی می شود. در طی درمان پر کاری تیروئید می توان از مواد رادیواکتیو خاصی بهره برد که ایزوتوپ ها نام دارد. اگر ایزوتوپ ها به سلول های تیروئیدی را آسیب نزنند، در ادامه خطر واقع برای استفاده از این درمان وجود ندارد.

درمان پر کاری تیروئید شامل برداشت جراحی هم می باشد. این مانور درمانی وقتی که بیمار داروهای تجویز شده استفاده می کند، زمان بر است و وی از درمان ید رادیواکتیو استفاده نمی کند، به عنوان درمان جایگزین برای پر کاری تیروئید. در طی این جراحی پزشک می تواند کل غده را بردارد و یا بخشی از آن را خارج کند. بستری بیمار در بیمارستان مشکلات جدی را طولانی تر نمی کند امروزه بیماران این نوع از درمان پر کاری تیروئید را انتخاب می کنند. ولی همچنان خطراتی دارد. در واقع اشاره به آسیب بافت های مجاور تیروئید دارد. این نوع از درمان پر کاری تیروئیدی باعث ایجاد کمک به تیروئید می شود. وقتی که این مورد رخ می دهد، داروی خاصی برای جایگزینی فقدان هورمون های تیروئیدی استفاده می شود. وقتی که این امر رخ می دهد . لووتیروکسین عوارض جانبی را نشان نمی دهد و می تواند به صورت خوراکی هم استفاده شود و نیازی به روش دردناک نمی باشد. حتی اگر درمان پر کاری تیروئیدی عوارض جانبی گسترده ای داشته باشد، راه های مشخصی برای بر طرف کردن این اختلال وجود دارد. علی رغم همه ی گزینه های جایگرین موجود، درمان پرکاری تیروئید یکی از دشوارترین روش های درمانی است.
 
 
دسته بندی
بیماری های متابولیسمی و غدد » پرکاری تیروئید
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

ایستاده با دمبل

سیم کش با تکنیک فلیپ ( Flip ) جودو

چرخش روسی با دستگاه سیم کش

وزنه برداری دو ضرب

هالتر روی تخت شیب

خم به جلو با کابل

Top