ادامه موضوع

علل ایجاد پر کاری تیروئیدی
پرکاری تیروئید و بارداری
علائم و نشانه های پرکاری تیروئید
درمان پرکاری تیروئید
پرکاری تیروئید

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
پر کاری تیروئید (هیپر تیروئیدیسم) وضعیت طبی است که در نتیجه ی افزایش تولید هورمون های تولیدی توسط غده ی تیروئید مشخص می شود. پزشکان  تشخیص پر کاری تیروئیدی را به راحتی مطرح می کنند، به علت آن که بیشتر نشانه هایی که این وضعیت طبی را نشان می دهند، مشهود  و مشخص هستند. پر کاری تیروئیدی با تغییرات بیوشیمیایی در بدن مشخص می شود. به علاوه، نمو غیر طبیعی بدنی نشانه ی دیگری است که وقتی که تشخیص پر کاری تیروئیدی مطرح می شود، ثابت شده مفید است. از سوی دیگر،  برخی از افراد که دچار پر کاری تیروئید هستند، علائم مشهودی ندارند. در این مورد خاص، ممکن است برای تشخیص پر کاری تیروئید   آزمون های خاصی لازم باشد.

مقدار تیروتروپین سرمی کم در طی تشخیص پر کاری تیروئید مشخص می شود. این تحلیل بویژه در افرادی که علائم بالینی را نشان نمی دهند، مهم است. در این وضعیت، موقعیت طبی به عنوان پر کاری تیروئیدی تحت بالینی نامیده می شود. در حالی که، بیشتر بیماران علائم بالینی را نشان می دهند شامل خستگی، لرزش ( ترمور) ، عصبی بودن و تپش قلب.  پزشکان می بایست به این نشانه های بالینی وقتی که تشخیص پرکاری تیروئید مطرح می شود توجه کنند. وقتی که بیماران فورا دچار کاهش وزن می شوند و این مشکل بدون علامت است،  می بایست از توصیه های پزشکی استفاده کنند. این پدیده هم در  تشخیص پر کاری تیروئید  مهم است. افرادی که پر کاری تیروئید دارند،  دچار کاهش وزن می شوند اگر چه اشتهای آن ها زیاد تر از حد طبیعی است. بیشتر بیمارانی که این نشانه های بالینی را دارند، اطفال و بالغین هستند.

افزایش دفعات ادرار و مدفوع هم نشانه هایی هستند که در طی تشخیص پر کاری تیروئید مهم است.  این علائم ممکن است در بین جنسیت های گوناگون متفاوت باشد.  زنان ممکن است با الیگو منوره ( کاهش قاعدگی) و یا آمنوره (قطع قاعدگی) خود را نشان دهند، در حالی که علائم مشخصه ی مردان از جمله ژنیکوماستی ( افزایش سایز پستان ها) و اختلال کارکردهای نعوظی   وجود دارد.  گزارش این موارد برای پزشک به آن ها در تعیین زود تر تشخیص پر کاری تیروئید کمک می کند.

پزشکانی که تشخیص پر کاری تیروئید را  مطرح می کنند، می بایست علائم بیماران جوان تر را بدانند و این که علائم آن ها با افراد مسن تر متفاوت است. مورد آخری ممکن است شامل نشانه های بالینی قلبی ریوی باشد. تنگی نفس ( دیس پنه)، فیبریلاسیون دهلیزی و ادم علائم مکرری هستند که در افراد مسن قابل ملاحظه است. دیگر نشانه ای  که می بایست در طی تشخیص پر کاری تیروئیدی  مطرح شود ، کاهش وزن است.  این نشانه های بالینی  با سرعت بیشتری نسبت به افراد جوان رخ می دهد. در برخی موارد، تشخیص پر کاری تیروئیدی با دشواری مواجه می شود، به علت آن که افراد مسن  تنها ضعف و خستگی دارند و این حالت، تیروتوکسیکوز آپاتیک نامیده می شود. برای تعیین صحت تشخیص، مطرح شدن پر کاری تیروئیدی نیازمند آزمون های بیشتری است.


کاهش وزن سریع و بدون علت مشخص، علامت متداولی  است که در اکثر افرادی که پر کاری تیروئیدی دارند، مشاهده می شود. این نشانه ی بالینی  بسیار مهم است. در نتیجه،  نقش مهمی در تشخیص پر کاری تیروئیدی دارند. در حالی که سرعت کاهش وزن بیماران با افزایش سن بالا می رود. فیبریلاسیون دهلیزی دیگر نشانه ای است که زمانی که تشخیص پر کاری تیروئیدی مطرح می شود، اهمیت دارد، و در تمام سنین شایع است.  شدت این علائم با افزایش سن  هم شدیدتر می شود.   پوکی استخوان (استئوپروز) و هیپر کلسمی (افزایش کلسیم خون)  دو وضعیت طبی هستند که ممکن است نشان دهنده ی وضعیتی باشند که فرد دچار پر کاری تیروئیدی شده است. در نتیجه،  مشاهده ی آن ها به پزشکان کمک می کند تا تشخیص پر کاری تیروئیدی را سریع تر مطرح کنند.
 
 
دسته بندی
بیماری های متابولیسمی و غدد » پرکاری تیروئید
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

پرس سینه - وزنه برداری

حرکت دو ضرب با کتل بل

کشش فوقانی بدن با صندلی

پرس سینه با تخته

وزنه برداری دو ضرب

دمبل دو طرفه - نیمکت شیب دار

Top