ادامه موضوع

علل ایجاد پر کاری تیروئیدی
پرکاری تیروئید و بارداری
پاتوفیزیولوژی و تشخیص پر کاری تیروئید
درمان پرکاری تیروئید
پرکاری تیروئید

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
از مدت های خیلی قبل بیان شده بود که معنای اصلی نشانه در پزشکی، در مقابل معنای علامت قرار دارد. وقتی که پزشک مشخصه ی خاصی را در سیر بیماری شناسایی می کند، به آن نشانه می گوئیم. علامت، موردی است که بیمار واقعا آن را حس می کند.

افتراق واقعی و مشخص بین علائم پر کاری تیروئید و علائم مرتبط با سایر بیماری ها، گیج گننده است. این امر زمانی رخ می دهد که روند پر کاری تیروئید ویژگی های شایع و متداولی با سایر بیماری ها داشته باشد، پس علائم پر کاری تیروئید می تواند به آسانی با دیگر علائم بیماری متفاوت دیگر اشتباه شود. از سوی دیگر، علائم پر کاری تیروئید شامل برخی اختلال وسیع است که تقریبا غیر ممکن است که درمان های مشابهی را با بیماری های دیگری پیدا کنیم.

کاهش وزن یکی از گیج کننده ترین علائم پر کاری تیروئید است به علت آن که می توان در طیف وسیعی از بیماری ها آن را دید، مثل اختلالات روده ای – معده ای و اختلالات روانشناختی. در پر کاری تیروئید، کاهش وزن به علت افزایش متابولیسم (سوخت و ساز) می باشد.

دیگر علامت پر کاری تیروئید، افزایش میزان اشتها است و این علامت با میزان مصرف غذای زیاد ارتباط دارد. به این اختلال پر خوری و یا زیاد غذا خوردن هم می گویند. بیمار مبتلا به پرکاری تیروئید نمی تواند دماهای بالا را تحمل کند و خیلی عرق می کند. این اختلال عدم تحمل به گرما نام دارد و شامل انواعی از علائم پرکاری تیروئیدی است ولی می تواند نشانه ی بیماری دیگری هم باشد.

بین علائم پرکاری تیروئید، خستگی هم وجود دارد. این حالت می تواند نشانه ای از مشکل جسمی و یا استرس روحی شدید باشد. چون این اختلال شایع است اغلب اشتباه تشخیص داده می شود و نمی توان آن را به عنوان مشکل کارکردی جدی درمان کرد.

اسهال مزمن از علائم پرکاری تیروئید است. در بالغین درمان آن آسان تر است. ولی وقتی که در شیرخواران دیده شود، مشکلات جدی تری را ایجاد می کند، به علت وضعیت تحریک کم آبی بدن.

علائم پر کاری تیروئید شامل گواتر است. این حالت به معنی افزایش حجم تیروئید است. انواع متعددی از گواتر وجود دارد. ( اندمیک و اسپورادیک).

طیف وسیعی از ویژگی ها وجود دارد که می توانند به عنوان علائم پرکاری تیروئید طبقه بندی شوند ولی در بسیاری از بیماری های دیگری هم دیده می شوند. لرزش دست ( ترمور)، فشار خون بالا، تهوع و استفراغ، مشکلات خواب علائم شایع پر کاری تیروئید هستند. در زنان ممکن است آمنوره ( قطع قاعدگی) ایجاد شود که در اثر کاهش جریان خونریزی قاعدگی رخ می دهد و می تواند به فرم اولیه و یا ثانویه باشد. این حقیقت با سیستم باروری ارتباط دارد و فعالیت آن مشکل ساز است.

در افراد مسن، علائم پر کاری تیروئید تقریبا دیده نمی شود ولی دچار کاهش وزن و افسردگی می شوند.
جمع شدن (رترکشن) پلک دیگر علامت شایع برای پر کاری تیروئید است و فرد حالت نگاه خیره دارد. علائم و نشانه های پر کاری تیروئید شامل کره (حرکات رقصی شکل) است که حرکات غیر عادی در اندام ها است. تظاهرات عصبی که نباید از علائم پر کاری تیروئیدی حذف شوند، میوپاتی (بیماری عضلانی ) است.
 
 
دسته بندی
بیماری های متابولیسمی و غدد » پرکاری تیروئید
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

پرس شانه با هالتر

ایستاده با دمبل

فلای سرشانه با تسمه کشی

پرس آرنولد با دمبل

خم شدن به پهلو با میله هالتر

هالتر روی تخت شیب

Top