از مدت های خیلی قبل بیان شده بود که معنای اصلی نشانه در پزشکی، در مقابل معنای علامت قرار دارد. وقتی که پزشک مشخصه ی خاصی را در سیر بیماری شناسایی می کند، به آن نشانه می گوئیم. علامت، موردی است که بیمار واقعا آن را حس می کند.

افتراق واقعی و مشخص بین علائم پر کاری تیروئید و علائم مرتبط با سایر بیماری ها، گیج گننده است. این امر زمانی رخ می دهد که روند پر کاری تیروئید ویژگی های شایع و متداولی با سایر بیماری ها داشته باشد، پس علائم پر کاری تیروئید می تواند به آسانی با دیگر علائم بیماری متفاوت دیگر اشتباه شود. از سوی دیگر، علائم پر کاری تیروئید شامل برخی اختلال وسیع است که تقریبا غیر ممکن است که درمان های مشابهی را با بیماری های دیگری پیدا کنیم.

کاهش وزن یکی از گیج کننده ترین علائم پر کاری تیروئید است به علت آن که می توان در طیف وسیعی از بیماری ها آن را دید، مثل اختلالات روده ای – معده ای و اختلالات روانشناختی. در پر کاری تیروئید، کاهش وزن به علت افزایش متابولیسم (سوخت و ساز) می باشد.

دیگر علامت پر کاری تیروئید، افزایش میزان اشتها است و این علامت با میزان مصرف غذای زیاد ارتباط دارد. به این اختلال پر خوری و یا زیاد غذا خوردن هم می گویند. بیمار مبتلا به پرکاری تیروئید نمی تواند دماهای بالا را تحمل کند و خیلی عرق می کند. این اختلال عدم تحمل به گرما نام دارد و شامل انواعی از علائم پرکاری تیروئیدی است ولی می تواند نشانه ی بیماری دیگری هم باشد.

بین علائم پرکاری تیروئید، خستگی هم وجود دارد. این حالت می تواند نشانه ای از مشکل جسمی و یا استرس روحی شدید باشد. چون این اختلال شایع است اغلب اشتباه تشخیص داده می شود و نمی توان آن را به عنوان مشکل کارکردی جدی درمان کرد.

اسهال مزمن از علائم پرکاری تیروئید است. در بالغین درمان آن آسان تر است. ولی وقتی که در شیرخواران دیده شود، مشکلات جدی تری را ایجاد می کند، به علت وضعیت تحریک کم آبی بدن.

علائم پر کاری تیروئید شامل گواتر است. این حالت به معنی افزایش حجم تیروئید است. انواع متعددی از گواتر وجود دارد. ( اندمیک و اسپورادیک).

طیف وسیعی از ویژگی ها وجود دارد که می توانند به عنوان علائم پرکاری تیروئید طبقه بندی شوند ولی در بسیاری از بیماری های دیگری هم دیده می شوند. لرزش دست ( ترمور)، فشار خون بالا، تهوع و استفراغ، مشکلات خواب علائم شایع پر کاری تیروئید هستند. در زنان ممکن است آمنوره ( قطع قاعدگی) ایجاد شود که در اثر کاهش جریان خونریزی قاعدگی رخ می دهد و می تواند به فرم اولیه و یا ثانویه باشد. این حقیقت با سیستم باروری ارتباط دارد و فعالیت آن مشکل ساز است.

در افراد مسن، علائم پر کاری تیروئید تقریبا دیده نمی شود ولی دچار کاهش وزن و افسردگی می شوند.
جمع شدن (رترکشن) پلک دیگر علامت شایع برای پر کاری تیروئید است و فرد حالت نگاه خیره دارد. علائم و نشانه های پر کاری تیروئید شامل کره (حرکات رقصی شکل) است که حرکات غیر عادی در اندام ها است. تظاهرات عصبی که نباید از علائم پر کاری تیروئیدی حذف شوند، میوپاتی (بیماری عضلانی ) است.
 

ادامه این موضوع

پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید به معنای اختلال در عملکرد غده تیروئید است. این غده از دو لوب تشکیل شده است که در زیر سیب آدم در ناحیه گردن قرار دارد. بیشتر یدی که همراه با نمک خوراکی به بدن می رسد توسط غده تیروئید جذب می شود تا برای تهیه هورمون ها به مصرف برسد. کمبود ید در بدن برعکس پرکاری تیروئید، کم کاری تیروئید را سبب می شود.

پاتوفیزیولوژی و تشخیص پر کاری تیروئید

پرکاری تیروئید به سادگی توسط پزشکان تشخیص داده می شود زیرا علائم ناشی از ابتلا به آن واضح و مشخص است. پرکاری تیروئید سبب بروز تغییرات بیوشیمیایی در بدن می شود. همچنین، رشد غیر طبیعی هم یکی دیگر از علائم ابتلا به این بیماری است.

پرکاری تیروئید و بارداری

نشانه های ناشی از پرکاری تیروئید در دوران بارداری شامل اضطراب، بی خوابی، استفراغ مکرر، افزایش تعداد ضربان های قلب است. این علائم در دوران بارداری هم بروزمی کند و نمی توان آن ها را نشانه های ابتلا به پرکاری تیروئید بر شمرد.

درمان پرکاری تیروئید

درمان پرکاری تیروئید به سه روش انجام می شود. در ابتدا پزشک داروهای ضد تیروئید تجویز می کند. پس از آن که بیمار با مصرف داروها وضعیت ثابتی پیدا کرد، پزشک مصرف ید رادیواکتیو را توصیه می کند.

علل ایجاد پر کاری تیروئیدی

پر کاری تیروئید براثر افزایش میزان هورمون های تیروکسین و تری یدو تیرونین ترشح شده در خون بروز می کند. مهم ترین علت های بروز بیماری، ابتلا به بیماری گریوز، پرکار شدن سلول های غده تیروئید و التهاب یا عفونت غده تیروئید است.

Top