شایع ترین وضعیت پزشکی مرتبط با غده ی تیروئید که ممکن است در طی بارداری ظاهر شود، کم کاری تیروئید است. ولی دانشمندان و متخصصین می خواهند تا ارتباط بین پرکاری تیروئید و بارداری را هم بیابند. این بیماری مورد غیر متداولی برای زنان جوانی نمی باشد که غده ی تیروئید مقادیر زیادی هورمون می سازد. برخی از علائم پر کاری تیروئید در طی بارداری شامل اضطراب، بی خوابی، استفراغ مکرر و افزایش تعداد ضربان قلب می باشد. این موارد ممکن است با نشانه های معمول در طی بارداری ارتباط داشته باشد و علائم پر کاری تیروئیدی در بارداری نباشد.

پرکاری تیروئید در طی بارداری علائم خاصی دارد. در مقابل، زنانی که این وضعیت طبی را دارند ولی باردار نیستند، ممکن است قاعدگی نامنظمی را تجربه کنند. به علاوه، در این زنان، قاعدگی می تواند به طور کامل ناپدید شود. زنانی که دچار پر کاری تیروئید می شوند، زمانی که می خواهند باردار شوند مشکلاتی را نشان می دهند. درمان وضعیت طبی ممکن است این مشکل را برطرف کند.

افراد می بایست بدانند که پر کاری تیروئیدی در طی بارداری به طور متفاوتی از فرم عادی این بیمار درمان می شود. وقتی که درمان پیگیری نشود، زنانی که در طی باداری پر کاری تیروئیدی دارند، شانس بالایی برای سقط دارند. به علاوه، نقائص زمان تولد اگر وضعیت طبی به درستی مرتبط نباشد، ممکن است در نتیجه ی پر کاری تیروئیدی در طی بارداری ظاهر شود. دانشمندان مطالعات دقیقی را انجام داده اند، در مورد زنانی که دچار پر کاری تیروئیدی در طی باردای می شوند و می تواند اثرات بسیاری در درمان داشته باشد و همین طور مفید باشد. در بیشتر موارد، درمان پر کاری تیروئید در طی بارداری شامل داروهای ضد تیروئیدی است که ترشح هورمون ها را از غده ی تیروئید کاهش می دهد. اثرات برخی درمان ها برای پر کاری تیروئیدی در طی بارداری، اگر داروها به طور منظم مصرف می شوند، می تواند در چندین هفته ظاهر شود. به نظر می رسد که پروپیل تیوراسیل موثر ترین دارو به عنوان بخشی از درمان پر کاری تیروئیدی در طی بارداری باشد. آزمون ها می بایست برای تعیین دوز صحیح انجام شود. اثر این درمان برای جنین وسیع و گسترده است. این مسئله ای است که نشان می دهد چرا زنانی که در طی بارداری دچار پر کاری تیروئید می شوند و مواردی که پروپیل ایوراسیل می گیرند، ممکن است به این دارو حساسیت داشته باشند. در این وضعیت، درمان شامل مداخله جراحی است. در نتیجه پر کاری تیروئید در طی بارداری می تواند با حذف غده ی تیروئید درمان شوند. این تنها درمان احتمالی است که وقتی زنان به این دارو حساس باشند، اتخاذ می شود. پزشکان و به علاوه بیماران می بایست در مورد ید رادیواکتیو اطلاعات داشته باشند که درمان شایعی برای این وضعیت طبی است و برای زنانی که در طی بارداری پر کاری تیروئید داشته اند، مناسب نمی باشد، این درمان به علت اثرات سوء بر روی تیروئید جنین مورد قبول نیست.

وقتی که درمان بر اساس داروها به پایان می رسد، زنان ممکن است عود پر کاری تیروئیدی را در طی بارداری تجربه کنند. در برخی موارد، وضعیت طبی پس از توقف درمان دارویی، دوباره ظاهر می شود. روشی برای معالجه ی پر کاری تیروئید در طی بارداری، انجام عمل جراحی است که شامل برداشت غده است. درست پس از تولد کودک، زنان ممکن است دچار تیروئیدیت (التهاب تیروئیدی) پس از بارداری شوند. این عفونت در غده ی تیروئید نه درد دارد و نه باعث رشد ابعاد غده می شود.
 

ادامه این موضوع

پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید به معنای اختلال در عملکرد غده تیروئید است. این غده از دو لوب تشکیل شده است که در زیر سیب آدم در ناحیه گردن قرار دارد. بیشتر یدی که همراه با نمک خوراکی به بدن می رسد توسط غده تیروئید جذب می شود تا برای تهیه هورمون ها به مصرف برسد. کمبود ید در بدن برعکس پرکاری تیروئید، کم کاری تیروئید را سبب می شود.

پاتوفیزیولوژی و تشخیص پر کاری تیروئید

پرکاری تیروئید به سادگی توسط پزشکان تشخیص داده می شود زیرا علائم ناشی از ابتلا به آن واضح و مشخص است. پرکاری تیروئید سبب بروز تغییرات بیوشیمیایی در بدن می شود. همچنین، رشد غیر طبیعی هم یکی دیگر از علائم ابتلا به این بیماری است.

درمان پرکاری تیروئید

درمان پرکاری تیروئید به سه روش انجام می شود. در ابتدا پزشک داروهای ضد تیروئید تجویز می کند. پس از آن که بیمار با مصرف داروها وضعیت ثابتی پیدا کرد، پزشک مصرف ید رادیواکتیو را توصیه می کند.

علائم و نشانه های پرکاری تیروئید

نشانه های پرکاری تیروئید بسیار متنوع است و می تواند شبیه به بیماری های دیگر درمان شود. کاهش وزن یکی از نشانه های گمراه کننده است زیرا می تواند حاکی از ابتلا به اختلالات گوارشی یا روانی باشد. اگر کاهش وزن بر اثر پرکاری تیروئید باشد ناشی از افزایش میزان متابولیسم است.

علل ایجاد پر کاری تیروئیدی

پر کاری تیروئید براثر افزایش میزان هورمون های تیروکسین و تری یدو تیرونین ترشح شده در خون بروز می کند. مهم ترین علت های بروز بیماری، ابتلا به بیماری گریوز، پرکار شدن سلول های غده تیروئید و التهاب یا عفونت غده تیروئید است.

Top