نشانه های سندرم میلودیسپلاستیک بسیار مهم است، چرا که اگر در فردی علائم وجود نداشته باشد تشخیص بیماری در او سخت تر خواهد بود. به گونه ای که بدون نشانه هایی از سندرم میلودیسپلاستیک بیماری فرد نمی تواند پس از انجام تنها یک آزمایش خون معمولی تشخیص داده شود.

یکی از شایع ترین نشانه های سندرم میلودیسپلاستیک کم خونی است. این وضعیت پزشکی با خستگی بیش از حد و تنگی نفس ارتباط دارد. کم خونی در بسیاری از موارد با انجام شمارش کامل خون تشخیص داده می شود. علاوه بر این، در برخی از موارد درد در قفسه سینه یک نشانه کم خونی و در نتیجه، یکی از نشانه های احتمالی سندرم میلودیسپلاستیک است.

نوتروپنی (Neutropenia) اصطلاحی است که برای تعریف تعداد کم سلول های سفید خون به کار می رود. نوتروپنی می تواند با انجام شمارش کامل خون تشخیص داده شود. شمارش کم سلول های سفید نشان می دهد که سیستم ایمنی بدن فرد ضعیف است. در نتیجه، افرادی که از سندرم میلودیسپلاستیک رنج می برند با احتمال بیشتر بروز عفونت ها روبه رو هستند. سندرم میلودیسپلاستیک به مغزاستخوان غیر طبیعی اشاره دارد. این بافت مسئول تولید سلول های قرمز و سفید خون است. به همین دلیل است که هر دو علامت کم خونی و نوتروپنی از علائم سندرم میلودیسپلاستیک در نظر گرفته می شوند. این نشانه های سندرم به راحتی می توانند تشخیص داده شوند.

یکی از نشانه های شایع دیگر سندرم میلودیسپلاستیک ترومبوسیتوپنی (thrombocytopenia) است. این علامت با تعداد کم پلاکت های خون مشخص می شود. پلاکت ها یکی از اجزای سلولی خون هستند که نقش بسیار مهمی در انعقاد خون دارند. تعداد کم این سلول ها منجر به خونریزی طولانی مدت می شود و در نتیجه، یکی از نشانه های اصلی سندرم میلودیسپلاستیک به شمار می رود. خونریزی طولانی مدت و عفونت ها در بررسی نشانه های سندرم میلودیسپلاستیک بسیار مهم هستند چرا که این علائم، علت مرگ نیمی از افرادی هستند که از این سندرم رنج می برند. در موارد دیگر، سندرم میلودیسپلاستیک به لوسمی حاد میلوئیدی منجر می شود، که این سرطان نیز منجر به مرگ می شود. حتی درمان مناسب نیز به بیماران برای بهبودی کامل کمکی نخواهد کرد. با این حال، نشانه های سندرم میلودیسپلاستیک بهبود می یابد و علائم کاهش می یابند.

درمان مناسب سندرم میلودیسپلاستیک، در بسیاری از موارد امید به زندگی را افزایش می دهد. هنگامی که این وضعیت پزشکی به سرطان خون منجر می شود، درمان کمتر موثر خواهد بود. مردم باید نشانه های سندرم میلودیسپلاستیک را بشناسند تا بتوانند آنها را به پزشک خود گزارش دهند و به دنبال دریافت مراقبت های پزشکی به محض آشکار شدن علائم باشند. تجزیه و تحلیل علائم سندرم میلودیسپلاستیک در تشخیص این وضعیت پزشکی بسیار حیاتی است.

نشانه های سندرم میلودیسپلاستیک به نقایص کروموزومی نیز مربوط است. جابجایی کروموزوم ها یکی از نشانه های سندرم میلودیسپلاستیک می باشد. این نقایص پس از مطالعه کروموزوم ها کشف می شوند. افرادی که از این بیماری رنج می برند در کنار سایر نشانه ها ممکن است با تعداد غیر طبیعی کروموزوم ها تشخیص داده شوند.

یکی دیگر از علائم سندرم میلودیسپلاستیک طحال بزرگتر از حد طبیعی است. این ارگان نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن دارد و به بدن برای مقابله با حمله عفونت ها کمک می کند. بنابراین، وضعیت این ارگان در هنگام تشخیص بیماری بسیار مهم است.
 
 
دسته بندی
بیماری‌ها و اختلالات خون و اعضای خون ساز » سندرم میلودیسپلاستیک

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
Top