افراد باید بلافاصله پس از کشف نشانه های سندرم میلودیسپلاستیک برای مشاوره پزشکی مراجعه کنند. با این حال، این وضعیت پزشکی با یک آزمایش خون معمولی نیز ممکن است تشخیص داده شود. درست بعد از تشخیص، پزشک درمان سندرم میلودیسپلاستیک را شروع می کند. تا کنون، دانشمندان نتوانسته اند درمانی قطعی برای سندرم میلودیسپلاستیک کشف کنند. با این حال، شروع  درمان این سندرم به  بهبود وضعیت بیماران کمک خواهد کرد و امید به زندگی را به طور قابل توجهی افزایش خواهد داد. درمان سندرم میلودیسپلاستیک به برخی عوامل نظیر سلامت عمومی، سن بیمار، نوع خاصی از سندرم میلودیسپلاستیک، شرایطی که بیمار مبتلا بعد از شروع درمان نشان می دهد، بستگی دارد.

شدت علائم و گروه در معرض خطر دو عامل دیگر هستند که انتخاب پزشک برای نوع درمان  سندرم  میلودیسپلاستیک را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری با سرعت کمی پیشرفت می کند، در نتیجه هدف اصلی از درمان آن تسکین علائم موجود و محدود کردن گسترش  بیماری است. برخی اقدامات مانند پیوند سلول های بنیادی به عنوان درمان سندرم میلودیسپلاستیک در نظر گرفته می شوند. با این حال، این روش در تعداد کمی از بیماران آزمایش شده است و برای همه بیماران جواب نخواهد داد.

کم خونی یکی از نشانه های سندرم میلودیسپلاستیک است. درمان این اختلال خونی به وضعیت بیماران بهبود می بخشد. انواع مختلفی از کم خونی وجود دارد و درمان ممکن است از یک نوع به نوعی دیگر متفاوت باشد. بنابراین، درمان سندرم میلودیسپلاستیک در صورت وجود کم خونی بستگی به نوع کم خونی دارد. هنگامی که تعداد سلول های قرمز خون کم است، یکی از روش های درمانی در سندرم میلودیسپلاستیک تزریق خون به بیمار است. از سوی دیگر، اگر سندرم با تعداد کم پلاکت مشخص شود، تزریق این سلول های خونی برخی از علائم بیمار را تسکین خواهد داد. در درمان سندرم میلودیسپلاستیک ممکن است از آنتی بیوتیک ها نیز کمک گرفته شود. هدف از استفاده از این داروها کاهش خطر ابتلا به انواع عفونت ها است. درمان سندرم میلودیسپلاستیک بر اساس تزریق سلول های خونی مورد نیاز، بسته به شرایط هر بیمار ممکن است چند ماه طول بکشد. اضافه بار آهن پدیده ای است که ممکن است به عنوان "عارضه جانبی" تزریق های خون مکرر برای مدت طولانی ایجاد شود. فاکتورهای رشد نیز ممکن است تعداد سلول های قرمز و سفید خون را تحت تاثیر قرار دهند. بنابراین، این فاکتورها نیز می توانند به طور موثر در درمان سندرم میلودیسپلاستیک استفاده شوند.  
شیمی درمانی معمولا در درمان سرطان استفاده می شود. با این حال، در درمان سندرم میلودیسپلاستیک هم استفاده می شود، که مانع از پیشرفت این بیماری به سمت سرطان خون می شود. بیماران باید بدانند که این روش درمان سندرم میلودیسپلاستیک دارای عوارض جانبی است که نباید نادیده گرفته شود. پزشکان این روش درمان سندرم میلودیسپلاستیک را تنها زمانی که سن و شرایط عمومی بیمار مناسب است، انتخاب می کنند.

پیوند سلول های بنیادی نیز یکی از روش های درمانی سندرم میلودیسپلاستیک معرفی می شود. اما متاسفانه، تنها تعداد کمی از بیماران مبتلا به این سندرم می تواند از این روش درمانی بهره مند شوند. درمان با داروهای مهار کننده سیستم ایمنی بدن و یا تعدیل کننده های بیولوژیکی نیز ثابت شده است که در درمان سندرم میلودیسپلاستیک موثر می باشد.
 
 
دسته بندی
بیماری‌ها و اختلالات خون و اعضای خون ساز » سندرم میلودیسپلاستیک

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
Top