لازمست که با مشاهده ی نشانه های حاکی از بروز شوک سپتیک به سرعت پزشک را با خبر سازیم. از آن جا که بیشتر نشانه ها خاص این بیماری نیست و ممکنست بر اثر بروز بیماری دیگر بروز کرده باشد، پزشکان دستور به انجام آزمایش خون می دهند. اگر بیمار مبتلا به این عارضه تشخیص داده شد، درمان شوک سپتیک باید بلافاصله شروع شود. اگر درمان شوک سپتیک پی گیری نشود، امکان دارد که وضعیت بیمار بدتر و حال وی وخیم تر شود.

در ابتدا، درمان شوک سپتیک بر اساس درمان با اکسیژن است. هدف از این درمان تامین اکسیژن مورد نیاز بدن و طبیعی کردن وضعیت تنفسی بیمار است که در مبتلایان معمولا" به تعداد بیش از 20 تنفس در دقیقه می رسد. تزریق وریدی کریستالوئید های ایزوتونیک هم بخشی از درمان شوک سپتیک را تشکیل می دهد.

وقتی که انجام اقدامات اولیه در درمان شوک سپتیک کارساز نبود، پزشک تصمیم می گیرد تا این عارضه را به صورت هدف محور درمان کند. یعنی وقتی افت فشار خون دیده می شود راه حل مناسب را برگزیند. پیش از گام نهادن به مرحله ی دیگر درمانی شوک سپتیک لازمست که میزان فشار ورید مرکزی و فشار خون شریانی تعیین شود. در آغاز، یک مایع کریستالوئیدی تزریق می شود تا میزان حجم خون به مقدار کافی تامین شود. وقتی که مقدار فشار ورید مرکزی از 8 به 12 میلی متر جیوه رسید، پزشک به مرحله ی دیگر درمان می اندیشد. گام بعدی، تجویز تنگ کننده های عروق است. هدف از تجویز این داروها القای فشار شریانی تا بیش از 65 میلی متر جیوه است. سپس میزان اشباع ورید مرکزی از اکسیژن هم اندازه گیری می شود. اگر میزان اشباع از 70 درصد کم تر باشد، باید انتقال خون انجام شود. انتقال خون تا زمانی ادامه می یابد که میزان هماتوکریت بیمار بیش از 30 درصد باشد. اگر هنوز هم میزان اشباع کم بشود، باید درمان را با تجویز دوبوتامین ادامه دهیم.

مطالعات متعددی در باره ی پیدا کردن بهترین راه درمانی شوک سپتیک انجام شده است و می شود. معیاری که در هنگام انتخاب موارد منتخب برای مطالعه در این زمینه وجود دارد این است که بیمار مبتلا به عفونت باشد و به طور مداوم فشار خون سیستولیک وی کم تر از 90 میلی متر جیوه بماند. همچنین، دو تا از چهار واکنش التهابی سیستمیک وجود داشته باشد. چارت شریانی هم به کار می رود. با کمک چارت یا نمودار شریانی می توان میزان مرگ و میر را کاهش داد. بیشتر بیماران نیاز به مصرف مایعات کریستالوئیدی وریدی و انتقال خون دارند. مقدار مایع وریدی تزریق شده در درمان شوک سم، 1 تا 2 لیتر است. آنتی بیوتیک های خاصی هم در درمان شوک سپتیک  تجویز می شود. بسیاری از بیماران نیاز به اکسیژن درمانی هم دارند زیرا ضعف تنفسی یا افزایش تعداد تنفس را هم ذکر می کنند.
 
 
دسته بندی
بیماری‌ها و اختلالات خون و اعضای خون ساز » شوک سپتیک

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
Top