علت های بروز شوک سپتیک متعدد است. شوک سپتیک ممکنست بر اثر ابتلا به یک بیماری دیگر بروز کند. مهم ترین عارضه، ابتلا به عفونت است که منجر به بروز شوک سپتیک می شود. همچنین، ابتلا به بدخیمی ها، بیماری های مزمن کبدی، دیابت، نارسایی مزمن کلیوی هم به بروز این بیماری می انجامد. شوک سپتیک می تواند بعد از انجام یک عمل جراحی وسیع، بروز تروما یا سوختگی شدید و گسترده هم بروز کند.

پزشکان باید علت های اصلی بروز شوک سپتیک را تشخیص دهند تا بتوانند بهترین روش درمانی را به کار برند. در ابتدا باید ابتلا به عفونت باکتریایی با باکتری های گرم مثبت را در نظر گرفت. در این صورت می توان عارضه را با تجویز داروهای آنتی بیوتیک درمان کرد. امروزه، باکتری های گرم مثبت یکی از رایج ترین عوامل موثر در بروز شوک سپتیک شناخته می شوند.

به منظور تعیین علت بروز شوک سپتیک باید منبع عفونت شناسایی وتعیین شود. بیشتر افرادی که دچار این عارضه می شوند یک منبع عفونی در بدن خود دارند. وقتی که تعداد نوتروفیل ها ی خون کاهش غیر طبیعی داشته باشد، سیستم ایمنی بدن تحریک شده و شروع به دفاع می کند. در این موقعیت ارتباطی بین علت های بروز شوک سپتیک و منشاء عفونت برقرار می شود که قابل تشخیص نیست. زیرا تعیین کردن محل اصلی عفونت دشوار است.

عفونت های تنفسی و مجاری ادرار هم یکی از رایج ترین علت های بروز شوک سپتیک به شمار می روند. ابتلای مکرر به این عفونت ها منجر به انتشار عفونت می شود. در نتیجه عفونت شکمی همراه با عفونت بافت نرم بروز می کند. در 25 درصد از افراد مبتلا، علت بروز شوک سپتیک به عفونت های مجاری تنفسی تحتانی ارتباط دارد. باکتری استرپتوکوک پنومونی یکی از مهم ترین عوامل بروز شوک سپتیک شناخته می شود. این باکتری به باکتری کلبسیلا پنومونی دسته بندی می شود. استافیلوکوک (آرئوس) طلائی، اشه ریشیا کلی و لژیونلا هم که در مجاری تحتانی تنفسی یافت می شوند می توانند عامل بروز شوک سپتیک باشند. باکتری دیگر، از نوع هموفیلوس است که همراه با بی هوازی ها، می توان از باکتری های گرم منفی و قارچ ها نام برد.

25 درصد دیگر از موارد ابتلا به شوک سپتیک، عفونت مجاری ادراریست. علت بروز این عفونت ها انواع باکتری های پروتئوس، سراتیا و اینتروباکتر است.

در 15 درصد از موارد ابتلا به شوک سپتیک، عفونت های بافت نرم دخالت دارد. در این شرایط، عوامل بیماری زا شامل استرپتوکوک، کلستریدیا، باکتری های گرم منفی، بی هوازی ها و استافیلوکوک طلایی است. در 15 درصد بقیه از موارد ابتلا به شوک سپتیک، عفونت های مجاری گوارشی دخالت دارند. سرانجام 10 درصد از موارد ابتلا به این عارضه ناشی از ابتلا به عفونت های دستگاه تناسلی زنان و مردان است.

به کارگیری بعضی از وسایل درمانی در عروق خونی هم می تواند در بروز شوک سپتیک دخالت داشته باشد. سطح خارجی این ابزارها می تواند عفونت کرده و به بروز شوک سپتیک کمک کند.
 
 
دسته بندی
بیماری‌ها و اختلالات خون و اعضای خون ساز » شوک سپتیک

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
Top