فنیل کتونوری یا PKU بیماری ناشی از افزایش میزان فنیل آلانین در خون است. فنیل آلانین اسید آمینه ای است که به طور معمول در پروتئین ها وجود دارد. اسید های آمینه اجزاء اصلی پروتئین ها به شمار می روند. اما اگر مقدار آن ها زیاد باشد می تواند به بدن فرد آسیب برساند.

مبتلایان به بیماری فنیل کتونوری پیش از شروع درمان باید از رژیم غذایی مخصوص پیروی کنند. اطلاعات مربوط به رژیم غذایی مخصوص بیماری فنیل کتونوری را می توان از پزشک یا از موسسه های فعال در زمینه اطلاع رسانی و کمک به مبتلایان به PKU به دست آورد. معیار تعیین ماده ی غذایی در رژیم مخصوص مبتلایان به فنیل کتونوری کم بودن سطح فنیل آلانین یا فقدان فنیل آلانین در آن است. یعنی باید به دنبال غذاهایی باشیم که مقادیر کم فنیل آلانین دارند یا اصلا" فنیل آلانین ندارند.

در یک رژیم مخصوص باید پیش از مصرف میوه و سبزی ها مقدار فنیل آلانین موجود در آن ها تعیین و اندازه گیری شده و به اندازه ی مورد نیاز مصرف شوند. مبتلایانی که اجازه دارند نان، غلات، نان کم پروتئین و ماکارونی کم پروتئین مصرف کنند در بهترین شرایط قرار دارند. هیچ فردی دوست ندارد این مواد غذایی را از رژیم غذایی خود حذف کند.

مصرف تعداد زیادی از مواد غذایی ممنوع است از جمله شیر و لبنیات که باید حذف شوند. همچنین گوشت سفید و قرمز هم حاوی مقادیر زیادی اسید آمینه به خصوص فنیل آلانین است. آن ها هم باید از رژیم غذایی بیمار حذف شود. مرغ و تخم مرغ هم نباید مصرف کنند. مصرف دانه های روغنی و آجیل و حبوبات هم ممنوع است. تاثیر مصرف این مواد غذایی را با بالا رفتن سطح فنیل آلانین در خون می توان مشاهده نمود.

به منظور بررسی تاثیر رژیم غذایی لازمست که مبتلایان به بیماری فنیل کتونوری به طور مرتب تحت آزمایش قرار بگیرند. در این آزمایش ها مقدار فنیل آلانین خون اندازه گیری می شود. درصورتی که به اصلاح مقدار فنیل آلانین در خون نیاز داشته باشیم باید در مقدار مواد غذایی رژیم مخصوص تغییر ایجاد شود. مبنای رژیم غذایی مخصوص مبتلایان به فنیل کتونوری را شیر رژیمی تشکیل می دهد که حاوی مواد مغذی است. این نوشیدنی حاوی مواد غذایی مورد نیاز بدن است اما اسید آمینه ی فنیل آلانین ندارد. کودکانی که باید رشد طبیعی داشته باشند با مصرف این شیر مواد مورد نیاز بدنشان از جمله ویتامین ها، مواد معدنی، پروتئین و کالری به بدنشان می رسد. بهتر است که مصرف شیر رژیمی را مهم ترین بخش رژیم مخصوص مبتلایان در نظر بگیریم تا این که بخواهیم با مصرف مواد غذایی بدون فنیل آلانین بیمار را تغذیه کنیم. رعایت رژیم غذایی مخصوص PKU باید در طول زندگی ادامه یابد.
 
 
دسته بندی
بیماری های متابولیسمی و غدد » فنیل کتونوری

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
شبکه های اجتماعی مربوط
Top