روش های متنوعی برای تشخیص بیماری اسکیزوفرنی وجود دارد ، هرچند این بیماری باید به مرحله ای برسد که قابل تشخیص باشد. متخصصان با انجام آزمون های گفتاری متعدد سعی می کنند مرحله ی بیماری را تعیین نمایند. از آن جا که نشانه های ذکر شده ،مختص این بیماری نیستند در هنگام تشخیص، بهتر است موارد زیر مورد توجه قرارگیرد:

  • بروز حداقل یک حمله ی بیماری شامل دو نشانه ی مرتبط با اسکیزوفرنی ما را به روش های تشخیصی دیگر سوق خواهد داد. نشانه هایی که باید مورد توجه قرار دهیم عبارتند از: آشفتگی در تفکر، هذیان، توهم، بی تفاوتی هیجانی-عاطفی با گفتار یکنواخت. 
  • در صورت بروز توهمات عجیب و غریب یا هذیان ،احتمال بروز اسکیزوفرنی وجود دارد.
  •  شروع نشانه های انزوا طلبی، بروز رفتارهای عجیب، تکلم آشفته و احساس درماندگی حتی با عدم عود عارضه احتمال ابتلا به اسکیزوفرنی را خاطر نشان می سازد.

چگونگی رد سایر تشخیص ها 

علائم و نشانه های اسکیزوفرنی در عارضه های روانی دیگر هم دیده می شود. بروز هذیان، بیان سخنان نامنسجم،false voices، انزواطلبی و علائم کاتاتونیک مانند کوتاه شدن گفتار، خشکی حرکات، بی تفاوتی از این جمله اند. 

پزشک باید سایر عارضه های روانی دیگر که با این نشانه ها همراهند را رد کند.  مانند: 

افسردگی : در بیماری افسردگی توجه فرد روی بیماری متمرکز می شود که در اصل وجود ندارد و توهمات سوماتیک نامیده می شود.

اختلال دو قطبی : نشانه های این عارضه از جمله شکاکی و توهمات خود بزرگ بینی شبیه به اسکیزوفرنی است ،بنابراین تشخیص صحیح را دشوار می سازد. بطور مثال فرد مبتلا فکر می کند توان خارق العاده ای دارد یا رسالتی بر عهده دارد . در افراد مبتلا به اختلال دو قطبی نیز در مرحله مانیک یا سرخوشی این حالات دیده می شود. 

روانپریشی : در برخی از موقعیت ها نشانه هایی شبیه به اسکیزوفرنی در مبتلایان به روانپریشی دیده می شود. البته این شرایط ممکن است حاکی از بروز بیماری های مشابه باشد، ولی با عناوین بیماری اسکیزوفرنیکی، روانپریشی اسکیزوفرنیکی،  اسکیزوفرنی واکنشی خوانده می شود.

مصرف الکل یا مواد مخدر: ظاهر مبتلایان به اسکیزوفرنی شبیه به مصرف کنندگان الکل یا مواد مخدر است. به طور معمول جدا شدن از الکل یا مواد مخدر عارضه ی روانپریشی را تشدید می کند. لازم است روش های تشخیصی توسط متخصص به کار گرفته شود تا بتوان اسکیزوفرنی و روانپریشی ناشی از مصرف مواد مخدر یا الکل را از هم متمایز کرد. این مشکل وقتی پایان می یابد که فرد بار دیگر به مصرف الکل و مواد مخدر رو می آورد.

مشکلات پزشکی : بیماری های دیگری هم هست که نشانه هایشان شبیه به اسکیزوفرنی دارند ، از جمله سرطان سیستم اعصاب مرکزی، آنسفالیت، صرع، نوروسیفلیس، آلزایمر، اسکلروز مالتیپل، سکته مغزی، بیماری ویلسون، بیماری های غده تیروئید و کمبود ویتامین ب. 

مصرف دارو: عوارض جانبی ناشی از مصرف برخی از داروها می تواند به بروز روانپریشی، توهم و شک و تردید بیانجامد. این عوارض بیشتر در سالمندان خودنمایی می کنند.

 روش های تصویر برداری 

 امروزه روش های متعددی در تصویر برداری عرضه شده است که می تواند ساختار مغز را در مورد وجود برخی از نشانه ها از جمله نشانه های مرتبط با اسکیزوفرنی مشخص نماید. این تکنیک ها ابزارهایی برای بررسی وضعیت بیمارانی است که مشکوک به ابتلا به بیماری اسکیزوفرنی می باشند. 
 
روش دیگر MRI است که اکنون ابزاری ارزشمند برای آشکار ساختن نواحی مغز است که به روش اسکن کردن قابل مشاهده نیست. MRI تکنیکی است که با امواج صوت کار می کند و تصاویری از جهات مختلف مغز ارائه می دهد. 

 سایر روش های تصویر برداری تشخیصی ، شامل روش هایی است که جریان خون و متابولیسم مغز را نشان می دهد. یکی از این ها روش SPECT یا توموگرافی رایانه ای تک فوتونی  و دیگری PET توموگرافی تابش پوزیترون است.  

بررسی های دیگری هم می تواند جهت تشخیص قطعی اسکیزوفرنی انجام شود که در مراحل اولیه بتوان شروع حمله ها را پیش از وقوع پیش بینی کرد. نمونه ای از این روش ها به شرح ذیل است:

  •  پژوهشی معتبر برمبنای استفاده از رایانه برای تعیین اختلالات انجام شده است. نرم افزارهای متعددی را می توان برای معاینه مغز مورد استفاده قرار داد و تغییرات ایجاد شده در جریان خون مغز که حاکی از بروز اسکیزوفرنی است را پیش از بروز نشانه ها تعیین کرد.
  •  افرادی که گیرنده های دوپامین D3 زیادتری دارند، سه برابر تعداد طبیعی، بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به اسکیزوفرنی قرار دارند و انجام آزمایش خون می تواند آن را نشان دهد.
  •  وجود اِسترها، از جمله فسفومونو استرها و فسفودی استرها می تواند بدین معنا باشد که احتمال ابتلای فرد به این بیماری زیاد است. 

 
 
دسته بندی
بیماری های سیستم عصبی » اسکیزوفرنی

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
Top