در اسکیزوفرنی یا روان گسیختگی ،افکار عجیب و غریب، احساسات غیر واقعی و رفتار غیر عادی بروز می کند. این بیماری یک عارضه ی روانی نادر در کودکان است و بروز آن در سنین زیر 12 سال متداول نیست. آغاز نشانه های بیماری،ناگهانی است و در هنگام رسیدن کودک به سن بلوغ بروز می کند. 

کودکی که در خانواده ای با خصوصیات اسکیزوفرنیک بزرگ شده باشد ،بیش از سایرین در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارد. احتمال ابتلای خواهر و برادر ، 8 تا 10 درصد و احتمال ابتلای کودکانی که والدینشان به این بیماری مبتلا باشند، 15 تا 20 درصد بیشتر است.
 
نشانه های اسکیزوفرنی در کودکان 

 در کودکان مبتلا به اسکیزوفرنی ارتباط با دیگران به کندی ایجاد می شود یا شروع بی مقدمه ای دارد. ممکن است کودک افکار عجیب و غریب داشته باشد ، دل نگرانی هایش را بیان کند، بیش از پیش به والدین خود وابسته شود و به تدریج درونگرا گردد. نشانه های بیماری نیز به صورت ناگهانی نمایان می شود و رایج ترین نشانه ها در کودکان عبارتند از:
 •  پاسخ های مبهم به موقعیت های واقعی، به طور مثال در تشخیص واقعیت از رویا با مشکل روبرو می شود.
 •  هذیان هایی به صورت بینایی، شنوایی، چشایی و حسی یا حس کردن بوهایی که وجود خارجی ندارند. ممکن است کودک دستان خود را روی چشم هایش بگذارد تا هذیان های بینایی را متوقف کند.
 •  تفکرات و ایده های عجیب و فراگیری که گیج کننده است.
 •  تغییرات خلقی شدید
 • رفتار غیر عادی، مانند نوجوانی که رفتاری کودکانه داشته باشد
 •  عدم ابراز عواطف هنگام سخن گفتن
 •  ناتوانی در انجام تکالیف مدرسه
 •  ابراز واکنش های اجتماعی و ناتوانی در دوست یابی 
 • اضطراب و پریشانی ناگهانی و بی حرکت قرار گرفتن در یک حالت
 • تنزل بهداشت فردی و نظافت شخصی
 •  واقعی تلقی نمودن تصاویر تلویزیون 

علائم و نشانه های اسکیزوفرنی مثبت شامل توهم، هذیان و رفتار عجیب و غریب و نوع منفی آن شامل رفتارهای یکنواخت و تکراری، انزواطلبی، بی تفاوتی هیجانی-عاطفی، آشفتگی و بیان سخنان بی ربط، غیر منطقی، بی تفاوتی پس از عصبانیت ناگهانی و رفتار کاتاتونیک است. رایج ترین نشانه اسکیزوفرنی در کودکان ، هذیان های شنوایی است و کودک تا رسیدن به سن نوجوانی با هذیان ها یا اختلالات فکری روبرو نمی شود.

   مراحل اولیه بیماری

رفتار کودکان مبتلا به اسکیزوفرنی به تدریج تغییر می کند. بدین شکل که کودک شاداب و اجتماعی ، رفته رفته از دوستانش دوری می کند و درونگرا و منزوی می شود. در خانه یا مدرسه درباره ایده های عجیب و غریب و ترس هایش سخن می گوید. کودکی که نشانه های یاد شده را بروز می دهد باید توسط متخصص معاینه شود تا در صورت ابتلا به بیماری تحت درمان قرار گیرد. تجویز داروهای خاص و مراقبت کودک توسط متخصص روانپزشک کودک و نوجوان به رفع نشانه ها و شناسایی مشکلات جدید کمک می کند. 

تشخیص اسکیزوفرنی 

تشخیص بیماری توسط روانپزشک متخصص انجام می شود و لازم است که معاینات کامل انجام گیرد تا سلامت روان فرد ارزیابی شده و برنامه درمانی متناسب با وضعیت خاص هر فرد طراحی شود. 

پیشگیری در کودکان 

نحوه پیشگیری از بروز اسکیزوفرنی در کودکان هنوز به روشنی مشخص نشده است ، اما تشخیص زود هنگام این بیماری در سنین کودکی یا نوجوانی می تواند از وخامت حال بیمار در سنین بالاتر جلوگیری کند. به محض بروز نشانه های اولیه بیماری باید بلافاصله درمان را آغاز کرد. خودداری از مصرف داروها توسط کودک یا نوجوان مبتلا به این بیماری، روند درمانی را با مشکل روبرو می سازد. پزشک باید مقدار یا نوع دارو را تغییر دهد تا کودک از مصرف آن امتناع نکند. 

 

ادامه این موضوع

اسکیزوفرنی

بیماری اسکیزوفرنی نوعی اختلال در عملکرد مغز است. مبتلایان به این بیماری دچار توهم و هذیان شده و صداهایی را می شنوند که وجود خارجی ندارد. آن ها نسبت به دیگران شکاک هستند و فکر می کنند دیگران قصد آزار و اذیت آن ها را دارند.

آزمون های تشخیصی اسکیزوفرنی و پیشگیری از بروز آن

یکی از راههای تشخیصی بیماری اسکیزوفرنی انجام آزمون WCST است و SIPS است. بررسی ها نشان می دهد افزایش میزان کورتیزول و تستوسترون در سنین نزدیک به 20 سالگی مقدار DHEA را کاهش داده و سبب کاهش رشد و تکامل مغز می شود.

انواع بیماری اسکیزوفرنی

بیماری اسکیزوفرنی به چندین شکل بروز می کند. از جمله انواع پارانوییدی، کاتاتونیکی، سازمان پریش، باقیمانده و حالتی که فرد مبتلا انزوا طلب و درونگرا می شود. انواع پیچیده تر این بیماری نیز وجود دارد که جهت تشخیص بررسی های بیشتری می طلبد.

تشخیص بیماری اسکیزوفرنی

بیماری اسکیزوفرنی نشانه هایی دارد که در بیماری های دیگر هم دیده می شود. بدین ترتیب لازم است که معاینه بیمار به طور دقیق توسط پزشک متخصص انجام گیرد تا سایر موارد مشابه رد شود.

حقایقی درباره بیماری اسکیزوفرنی (روان گسیختگی)

جهت شناسایی آسیب شناسی، نوروفیزیولوژی و علل بیماری اسکیزوفرنی، اقدامات علمی پیچیده ای انجام گرفته است. اگر چه رابطه ی بین عوامل ژنتیک و غیر ژنتیک و بروز نشانه های بیماری هنوز مبهم و ناشناخته است ، اما مدارک معتبری وجود دارد که این موضوع را تایید می کنند.

درمان اسکیزوفرنی

برای درمان بیماری اسکیزوفرنی از روش های مختلفی از جمله روش، روان درمانی و روش های درمانی جایگزین استفاده می شود.

علائم و نشانه های بیماری اسکیزوفرنی

پژوهش ها نشان می دهد بروز برخی از نشانه ها در دوره کودکی می تواند به بروز بیماری اسکیزوفرنی دربزرگسالی بیانجامد. بر همین اساس حدود 30 تا 40 درصد از مبتلایان به اسکیزوفرنی در دوره کودکی تا سن 11 سالگی ، بروزعلائم روانپریشی را ذکر نموده اند.

علل بروز اسکیزوفرنی

عوامل متعددی در بروز اسکیزوفرنی نقش دارند. از جمله عوامل ژنتیکی، هورمونی، روانی و حتی شرایط محیطی که بر ساختار شیمیایی مغز تاثیر می گذارند و زمینه را برای بروز این بیماری فراهم می کنند.َ

Top