راههای متعددی جهت تشخیص و پیشگیری از اسکیزوفرنی به صورت اینترنتی یا خارج از آن موجود است. یکی از رایج ترین آزمون ها، آزمون دسته بندی کارت ویسکانسین (WCST) است. البته در بیشتر موارد مبتلایان به اسکیزوفرنی با این آزمون مشخص نمی شوند.

علت های مختلفی برای نقص WCST وجود دارد، از جمله نقص ساختاری مغز، اختلال در عملکرد لب قدامی مانند نوعی بی علاقگی و از هم گسیختگی ناشی از  کم هوشی. به نظر می رسد عملکرد ضعیف در آزمون WCST در مبتلایان به اسکیزوفرنی با بکارگیری روش های مختلف قابل اصلاح است، از جمله آموزش های خاص، تعلیم و تربیت یا تقویت وضع مالی.

بیمارانی که عملکرد ضعیف در آزمون WCSTداشته باشند، در بیشتر موارد دچار اختلال در ناحیه کورتکس لب قدامی مغز هستند. یکی دیگر از راههای مشخص کردن عارضه های لب قدامی مغز استفاده از یک روش تعلیمی یا اصلاحی است تا بتوان عملکرد WCST را تقویت کرد. روش های مختلفی مورد استفاده قرار گرفته و مجموعه های آموزشی ساده و اصلاح شده ی متعددی هم به کار رفته است. 

پژوهش ها نشان می دهد که اگر آموزش ها به روشی اصلاح شده و تعدیل یافته ارائه شود به طوری که پیگیری آن ها ساده و راحت باشد، پیشرفت قابل ملاحظه ای حاصل خواهد شد. بنابراین یافته ها، یک آموزش ساده باید بتواند عملکرد تصمیم گیری را بهبود بخشد، بدین ترتیب عملکرد بیمار در آزمون WCST تقویت خواهد شد. 

در این جا نمونه ای از آزمون ها ارائه می شود:
   
همیشه باید کارت رویی را برداشت و آن را در زیرِ کارت اول نگاه داشت تا با آن جور شود. شما نمی آموزید که چگونه هر یک از کارت های این دسته را با یکی از چهار کارت اصلی جور کنید. ولی می توانید بفهمید که کارتان درست بوده است یا غلط. شما فقط باید علت های برداشتن کارت را به من بگویید. پس از هر جابجایی کارت به پرسش من پاسخ دهید و بدانید که این آزمون محدودیت زمانی ندارد.

در وب سایت های مختلف می توانید آزمون هایی را برای تشخیص اسکیزوفرنی بیابید. این آزمون ها به صورت خودآزمایی هستند و پیش از وخیم شدن حال بیمار، در پی بردن به نشانه های اولیه بیماری بکار می روند.

یکی از آزمون های پیشرفته ،SIPS است. یعنی مصاحبه هدفمند برای تعیین نشانه های اولیه سندرم ها می باشد. نشانه های اولیه ی بیماری اسکیزوفرنی هم با این آزمون مشخص می شود. به طور مثال، اختلالات ادراکی شکل خفیفی از هذیان ها است. 

افرادی که در معرض ابتلا به بیماری های روانی قرار دارند در بیشتر موارد پیش از ابتلا به بیماری حاد ، تغییرات روانی و هیجانی را بروز می دهند. این نشانه ها به طور معمول غیر تخصصی است و گاهی قابل مشاهده نیستند. مهم ترین نشانه ی اولیه این بیماری تغییر در سبک زندگی فرد و تنزل عملکرد وی یا دوری از دیگران است. روانشناسان مراحل اولیه را پرودورمال می نامند.
 
در پژوهش دیگری رابطه بین اسکیزوفرنی و تستوسترون مورد بررسی قرا ر گرفته است. کمبود دی هیدرواپی آندروسترون DHEA در دوران جنینی سبب کاهش رشد و تکامل ارگان هایی می شود که در بزرگسالی نیز به مقادیر کمی از این ماده دسترسی می یابند. DHEA کاتالیزوری برای رشد عصبی است و در رشدDNA  و همانند سازی  آن مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین کمبود آن  می تواند بر تکامل مغز تاثیر بگذارد. افزایش میزان کورتیزول و تستوسترون در سنین نزدیک به 20 سالگی مقدار DHEA را کاهش داده و احتمال بروز اسکیزوفرنی را افزایش می دهد. همچنین معلوم شده است که تستوسترون مانع از تبدیل سولفات DHEA به DHEA یعنی شکل فعال آن می شود. هر چقدر سطوح تستوسترون بالاتر رود، به خصوص در زمستان، حمله های اسکیزوفرنی بیشتر بروز می کند.
 
 
 

ادامه این موضوع

اسکیزوفرنی

بیماری اسکیزوفرنی نوعی اختلال در عملکرد مغز است. مبتلایان به این بیماری دچار توهم و هذیان شده و صداهایی را می شنوند که وجود خارجی ندارد. آن ها نسبت به دیگران شکاک هستند و فکر می کنند دیگران قصد آزار و اذیت آن ها را دارند.

اسکیزوفرنی در کودکان

بیماری اسکیزوفرنی در کودکان و نوجوانان به ندرت دیده می شود و شایع ترین زمان بروز آن در دوران نوجوانی است. نشانه های این بیماری تفکرات عجیب و غریب، هذیان های شنوایی، بینایی، چشایی و احساسی هستند.

انواع بیماری اسکیزوفرنی

بیماری اسکیزوفرنی به چندین شکل بروز می کند. از جمله انواع پارانوییدی، کاتاتونیکی، سازمان پریش، باقیمانده و حالتی که فرد مبتلا انزوا طلب و درونگرا می شود. انواع پیچیده تر این بیماری نیز وجود دارد که جهت تشخیص بررسی های بیشتری می طلبد.

تشخیص بیماری اسکیزوفرنی

بیماری اسکیزوفرنی نشانه هایی دارد که در بیماری های دیگر هم دیده می شود. بدین ترتیب لازم است که معاینه بیمار به طور دقیق توسط پزشک متخصص انجام گیرد تا سایر موارد مشابه رد شود.

حقایقی درباره بیماری اسکیزوفرنی (روان گسیختگی)

جهت شناسایی آسیب شناسی، نوروفیزیولوژی و علل بیماری اسکیزوفرنی، اقدامات علمی پیچیده ای انجام گرفته است. اگر چه رابطه ی بین عوامل ژنتیک و غیر ژنتیک و بروز نشانه های بیماری هنوز مبهم و ناشناخته است ، اما مدارک معتبری وجود دارد که این موضوع را تایید می کنند.

درمان اسکیزوفرنی

برای درمان بیماری اسکیزوفرنی از روش های مختلفی از جمله روش، روان درمانی و روش های درمانی جایگزین استفاده می شود.

علائم و نشانه های بیماری اسکیزوفرنی

پژوهش ها نشان می دهد بروز برخی از نشانه ها در دوره کودکی می تواند به بروز بیماری اسکیزوفرنی دربزرگسالی بیانجامد. بر همین اساس حدود 30 تا 40 درصد از مبتلایان به اسکیزوفرنی در دوره کودکی تا سن 11 سالگی ، بروزعلائم روانپریشی را ذکر نموده اند.

علل بروز اسکیزوفرنی

عوامل متعددی در بروز اسکیزوفرنی نقش دارند. از جمله عوامل ژنتیکی، هورمونی، روانی و حتی شرایط محیطی که بر ساختار شیمیایی مغز تاثیر می گذارند و زمینه را برای بروز این بیماری فراهم می کنند.َ

Top