ادامه موضوع

تالاسمی
علائم بیماری تالاسمی
تالاسمی مینور
تالاسمی ماژور
تالاسمی تریت و علل آن
تالاسمی بتا
تالاسمی آلفا

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
در اکثر موارد، لازم نیست تا درمان تالاسمی از راه انتقال خون انجام شود. برخی از بیماران در موارد بسیار نادری همواره به این درمان نیاز دارند، ولی افرادی که تالاسمی دارند، به صورت دوره ای به انتقال خون نیازمند هستند.

تا همین اواخر، این بیماری میزان مرگ زیادی داشت. درمان تالاسمی که در زمان ما انجام می شود، در نتیجه ی تحقیقات وسیعی حاصل شده است. تکنولوژی حاصله در اثر تاثیر درمان تالاسمی می باشد که امروزه استفاده می شود. در نتیجه، تالاسمی دیگر یک بیماری کشنده نمی باشد و امروزه، به عنوان یک بیماری مزمن شناخته می شود.

به محض این که افراد متوجه علائم تالاسمی می شوند، می بایست تحت مراقبت های درمانی قرار بگیرند. معمولا، وقتی که نشانه های این بیماری مشهود است، با متخصص خون شناسی می بایست مشورت کرد. پزشکان تشخیص را مطرح می کنند و درمان تالاسمی را شرح می دهند. درمان تالاسمی که انتخاب می شود، بر حسب شدت بیماری است. در نتیجه، افرادی که به انتقال خون نیاز دارند، تنها از درمان تالاسمی سود می برند، در حالی که سایرین گزینه های دیگری هم دارند. افرادی که تالاسمی دارند، می بایست 2 تا 6 بار در سال برای آزمایشات مراجعه کنند. شمار آزمایشات به شدت بیماری بستگی دارد. پزشکان می بایست درمان تهاجمی را برای تالاسمی در موارد شدید بیماری انتخاب کنند.

به عنوان بخشی از درمان تالاسمی، به بیماران توصیه هایی می شود. برای مثال، به افرادی که این فرم از کم خونی را دارند توصیه می شود تا هیچ مکملی را که آهن داد استفاده نکنند. این معیار درمانی برای تالاسمی (برای پیشگیری از اضافه بار آهن) انجام می شود. بدن نمی تواند مقدار آهن را کاهش دهد، پس این ماده ی معدنی در بدن زیاد می شود. وقتی که مقدار آن زیاد می شود، اثر سمی آن ظاهر می شود و بر روی بیشتر اعضای بدن اثر دارد از جمله بر روی کبد و قلب. اضافه بار آهن باعث مرگ زودرس فرد مبتلا به تالاسمی می شود، چون اعضای بدن نمی تواند عملکرد مناسبی داشته باشند. برای پیشگیری از این روند، درمان مشخصی برای تالاسمی انجام می شود.

همان طور که قبلا اشاره شده، بدن نمی تواند خودش آهن را حذف کند. برای پیشگیری از اضافه بار آهن، پزشکان درمانی را برای تالاسمی توصیه می کنند که درمان دفع کننده ی آهن (شلاتور آهن) نام دارد. سوزنی در زیر پوست شکم و یا پاها وارد می شود. این سوزن به پمپ انفوزیونی متصل است. درمان تالاسمی در این حالت درد دارد و دشوار است و با استفاده از این روش دارو وارد بدن می شود، بین 5 تا 7 بار در هفته. مدت هر بار آن تا 12 ساعت است. آهن ها به هم وصل می شوند و زودتر از بدن حذف می شوند.

اگر بیمار به پیگیری درمان تالاسمی نیاز داشته باشد، معلوم می شود که توسط ترانسفیوژن گلبول های قرمز انجام می شود. برای این فرم از کم خونی، این درمان، مقبول ترین نوع درمان است. مطالعات نشان می دهد که انجان ترانسفیوژن گلبول های قرمز می تواند به طور مشخصی وضعیت بیماران را بهبود دهد. اکثر بیمارانی که دچار این فرم اصلی بیماری هستند، از درمان تالاسمی با پایه ی ترانسفیوژن های گلبول های قرمز سود می برند. میزان خونی که انتقال می یابد، در هر سال ممکن است به 29 لیتر هم برسد. این نوع درمان برای تالاسمی، از موثرترین روش های درمانی برای تالاسمی است.
 
 
دسته بندی
بیماری‌ها و اختلالات خون و اعضای خون ساز » تالاسمی
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 
 

برخی از تمرینات

بلند کردن هالتر روی نیمکت شیب دار

پرس پشت بازو ایستاده

پرس بردفورد/ راکی

پرس آرنولد با دمبل

حرکت دادن توپ تمرین به عقب و جلو

دمبل روی نیمکت شیب دار

Top