به تیم ورزشی سلامت-بانک ملحق شوید 
تمرین ورزشی می تواند برای مبتدی ها بسیار سردرگم کننده باشد، مخصوصا با وجود منابع متنوعی که افراد را به این طرف و آن طرف می کشند. در هر صورت باید بر این نکته تاکید داشت که وقتی صحبت از تمرین های مبتدی می شود، ملاحظات اصلی ایمنی و لذت بردن از برنامه روتین ورزشی هستند. در غیر این صورت فرد مبتدی دچار آسیب دیدگی های اجتناب ناپذیر شده و در ابتدای برنامه آن را رها می کند. وضوع مهم دیگر این است که تمرین در نظر گرفته شده چه سودی برای ذهن و جسم فرد دارد.

برای افراد مبتدی به این دلیل که بدن فرد باید به برنامه جدید عادت کند قطعا باید به آرامی کار را شروع کرد تا از ایمنی فرد در برابر آسیب دیدگی ها اطمینان حاصل شود. بنابراین موضوع از کجا و با چه تمرینی شروع کردن و نکاتی برای موفقیت مطرح می شود: قبل از شروع تمرین مناسب، افراد مبتدی اول باید در مورد شیوه های مختلف ورزش کردن اطلاعاتی داشته باشند.

مخصوصا اگر می خواهید مربی خصوصی داشته باشید باید گزینه های ورزشی موجود برای خود را بشناسید و فعالیتی را انتخاب کنید که برایتان جذاب است. گزینه های ورزشی که ممکن است بخواهید آن ها را در نظر بگیرید عبارتند از دوچرخه سواری، پیاده روی تند، دوی آهسته، پرش، رقص و دیگر فعالیت های ورزش مانند.

حالا وقتی برنامه ورزش خود را شروع می کنید واقعا باید به آرامی شروع کنید و به بدن خود فرصت بدهید به طور مناسب با فعالیت بدنی تطبیق پیدا کند. با گذشت زمان می توانید شدت و طول مدت تمرین های ورزشی خود را افزایش بدهید. اگر قصد دارید به تنهایی ورزش کنید لازم است نظر یک فرد متخصص را در مورد چگونه تدوین کردن یک برنامه مناسب و عملی سازگار با بدن خود بخواهید. براین اساس در ورد چگونه اجرا کردن برنامه نیز به شما توصیه هایی می شود.

همچنین لازم است لباس گشاد و کفش کتانی داشته باشید که حرکت آزادانه را افزایش می دهند. می توانید برای خرید لباس مناسب تمرین های جسمانی به فروشگاه های ورزشی بروید. اگر تصمیم دارید در باشگاه ثبت نام کنید مسئولان باشگاه در مورد لباس مناسب برنامه ورزش شما توصیه هایی خواهند داشت.

شروع با نرمش و گرم کردن بدن تضمین می کند به آرامی و بدون وارد کردن فشار زیاد به تدریج ماهیچه‌هایتان را می کشید. این یک شیوه آماده کردن تمام سیستم های بدن برای ورزش نیز هست. این جلسه می تواند زمانی کوتاه ،حدود چند دقیقه، داشته باشد.

یا می توانید برنامه ورزش خود را به 2 گروه تقسیم کنید : هوازی (ایروبیک) و بی هوازی. حالا توضیح ساده ای درباره هر یک از این گروه ها داده می شود. افراد مبتدی باید به خاطر داشته باشند که به هر تمرینی که در سطح توان متوسط تا زیاد انجام می شود و کمتر از چند دقیقه طول می کشد بی هوازی (فعالیت شدید) گفته می شود و به تمرین هایی که با توان کم انجام شده و چندین دقیقه طول می کشند ایروبیک گفته می شود (قلبی مثل دوچرخ سواری و دویدن).

ورزش های ایروبیک و بی هوازی هر دو بر بدن تاثیراتی دارند. ورزش های ایروبیک از چربی بدن و عضلات زاید کالری می سوزاند (اما این خوب نیست و سرعت متابولیسم را کاهش ی دهد). در حالی که ورزش بی هوازی بدون تحلیل بردن ماهیچه ها به رسیدن به سطح بالای سلامت قلب کمک می کند (اینگونه است که با این نوع ورزش وزن کم می شود).

در زمان تدوین برنامه ورزشی مبتدی باید هر دو نوع این ورزش ها (ایروبیک و بی هوازی) را در برنامه گنجاند. در هفته ورزشی که به طور نرمال 5 روز است باید سه روز ورزش شدید بی هوازی و 2 روز ورزش ملایم ایروبیک داشت. برنامه ورزشی باید چیزی مانند این باشد: نرمش، ورزش (تمرین های ایروبیک و بی هوازی) و خنک کردن بدن با نرمش (کشش). نرمش به جلوگیری از آسیب دیدگی کمک می کند بنابراین قبل از شروع و بعد از انجام هر برنامه ورزشی باید آن را انجام داد. برنامه ورزشی باید دربردارنده هر دو گروه ورزش باشد.

بی تردید انجام ورزش برای افراد مبتدی می تواند آسان باشد. به خاطر داشته باشید که در هر فعالیتی شروع فعالیت همیشه قسمت سخت کار است اما وقتی فرد شروع به کسب منافع حاصل از ورزش می کند و از آن نتایج رضایت پیدا می کند برای رفتن به سطوح میانی و پیشرفته انگیزه پیدا می کند. تمرین هایی را پیدا کنید که بیشترین کارایی را برای بدن شما دارند.

تمرین های مختلف را امتحان کنید تا مشخص کنید بدن شما به کدام تمرین به بهترین وجه پاسخ می دهد. انجام تمرین های ورزشی می توان سرگرم کننده باشد. تمرین های مختلف بسیار زیادی وجود دارند بنابراین باید تمرینی را انجام بدهید که در انجام آن راحت هستید و از انجام آن لذت می برید.
 

ادامه این موضوع

اشتباهات ورزشی

مهمترین مسئله در ورزش این است که سالم و تندرست شویم. اشتباهات ورزشی بسیاری وجود دارد که اغلب مردم این اشتباهات را انجام میدهند. این اشتباهات باعث میشود که فواید ورزش کردن کاهش پیدا کند و سبب آسیب رسیدن به بدن هم بشود. بنابراین ضروری است که با روشهای مناسب ورزش کردن آشنایی پیدا کنید.

بیش از حد ورزش کردن

بیش از حد ورزش کردن میتواند به بدن شما آسیب برساند. لازم است که شما حین ورزش کردن لحظاتی را استراحت کنید و دوباره ورزش کردن را شروع کنید. در واقع، این یک فرصتی است که ماهیچه ها استراحت بکنند و این زمانی است که ماهیچه ها امکان بزرگ شدن را پیدا میکنند.

پیشگیری از آسیب دیدگی

درهنگام ورزش کردن پیشگیری از آسیب دیدگی از اولویت بسیار بالایی برخوردار است. شما برای منفعت بدن خود ورزش میکنید. با گذشت زمان متوجه میشوید که درست انجام دادن تمرینات ورزشی مهم میباشد. بدن شما برای انجام تعدادی از ورزشها باید آمادگی پیدا کند.

تقویت عضلات

تقویت عضلات بدن متضمن کاهش چربی و جایگزین کردن آن با ماهیچه است. افراد بسیاری احساس اضافه وزن ندارند اما قطعا لرزش بدن خود را می بینند. این لرزش ها با یک برنامه بسیار خوب تمرین تقویت عضلات شروع به از بین رفتن می کنند.

تکنیکهای تنفس در طی ورزش

تکنیکهای تنفسی موثر در مدتی که ورزش میکنید به شما کمک میکند که بیشترین مناقع را از هر ورزشی بدست بیاورید. تکنیک تنفس مانع از خسته شدن و کم آوردن نفس در شما میشود بنابراین میتوانید به تمرینات ورزشی خودتان ادامه دهید و آنرا تکمیل کنید.

دانستنیهای بدن سازی

ورزش چیزی است که همه باید انجام بدهند. داشتن بدن سالم نتیجه ورزش کردن است و به این دلیل است که ورزش کردن اهمیت دارد. وقتی فردی احساس خوبی داشته باشد می تواند کارهای زیادی در زندگی انجام بدهد. ورزش راهی برای جلوگیری از ابتلا به مشکلات سلامتی سخت و خطرناک نیز هست.

رژیم غذایی و ورزش

محققان دریافته اند که مصرف هر گرم پروتئین 4 کالری به بدن می دهد و مصرف هر گرم کربوهیدرات هم 4 کالری به بدن می رساند. هر گرم چربی که توسط بدن هضم می شود 9 کالری به بدن می رساند.

نکاتی برای موفقیت در ورزش

برای بدست آوردن بیشترین بهره از ورزش هیچ رازی وجود ندارد. راهنمایی های بسیاری برای موفقیت در ورزش وجود دارد که میتوانید از آن بهره مند شوید. توجه کردن به این راهنمایی ها کمک میکند که با تدبیر بتوانید یک برنامه ورزشی با کیفیت را برنامه‌ریزی کنید.

ورزش های قلبی – عروقی

قلب اندامی حیاتی در بدن است که باید سالم نگه داشته شود. ورزش های قلبی – عروقی به شما کمک می کنند عملکرد قلب را آن گونه که باید باشد نگه دارید. این ورزش ها ماهیچه های قلب را تقویت کرده و احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهند.

 
 به تیم ورزشی سلامت-بانک ملحق شوید 
 
Top