به تیم ورزشی سلامت-بانک ملحق شوید 
ورزش قلبی – عروقی چیست؟

ورزش قلبی – عروقی هر نوع ورزشی است که باعث پمپاژ سریع خون و افزایش ضربان قلب می شود. اگر به این نوع ورزش عادت نداشته باشید در ابتدا می تواند سخت باشد. بهترین کار در این مورد با سرعت آهسته شروع کردن و بعد به تدریج افزایش دادن سطح پیچیدگی ورزش ها است. می توانید زمان ورزش کردنتان را نیز افزایش بدهید.

ورزش های قلبی – عروقی برای موثر بودن باید ضربان قلب نرمال شما را حداقل 60% افزایش بدهند. ممکن است بخواهید ضربان قلب نرمال و ضربان قلبتان بعد از انجام ورزش های مشخص را نیز پایش کنید. متوجه خواهید شد که طی انجام چنین ورزش هایی تندتر نفس می کشید و این برای قلب خوب است. افزایش سرعت تنفس برای ریه ها نیز بسیار خوب است.

چه کسی می تواند از ورزش های قلبی – عروقی سود ببرد؟

همه می توانند بدون توجه به جنسیت یا سن خود از ورزش های قلبی – عروقی سود ببرند. در واقع افراد هر چه در سن پائین تری چنین ورزش هایی را شروع کنند در طول عمرشان سالم تر خواهند بود. ولی این به آن معنی نیست که برای افراد مسن تر خیلی دیر است که برای سالم تر شدن برنامه اقدامی تدوین کنند.

انواع مختلف ورزش های قلبی – عروقی کالری زیادی می سوزانند. این یکی از دلایل اهمیت انجام چنین فعالیت هایی است. انجام این ورزش ها باعث افزایش سرعت متابولیسم  می شود که می تواند به کاهش وزن و همچنین ثابت نگه داشتن وزن کمک کند.

با ورزش های قلبی – عروقی خوش بگذرانید

توصیه می شود افراد چند بار در هفته ورزش های قلبی – عروقی را انجام بدهند. در این گروه از ورزش ها، ورزش های جالب و سرگرم کننده زیادی وجود دارند که ممکن است از انجام آن ها لذت نیز ببرید. برای مثال اگر دوست دارید بسکتبال بازی کنید، بسکتبال ورزشی با تحرک و دویدن زیاد است. انجام این دست بازی ها به مدت 30 دقیقه تا یک ساعت می تواند منبعی عالی برای ورزش قلبی – عروقی باشد.

اگر از بودن در آب لذت می برید شنا راهی عالی برای انجام این نوع ورزش است. این موضوع به ویژه برای افراد دچار مشکل زانو یا دارای اضافه وزن صحیح است. آب باعث می شود فرد احساس سبکی کند و بنابراین حرکت در آب می تواند بسیار آسان تر باشد. دورهای شنا شیوه ای بسیار خوب برای سوزاندن کالری و افزایش ضربان قلب هستند.

آیروبیک شکلی دیگر از ورزش های قلبی – عروقی است که محبوبیت زیادی دارد. ایروبیک انواع حرکات مختلف بسیاری دارد بنابراین مطمئن شوید حرکاتی را انجام می دهید که مناسب سطح مهارت شما هستند. افراد بسیاری دچار این نگرانی هستند که طی انجام حرکات چگونه به نظر می رسند. ولی تنها نگرانی شما باید این باشد که بدنتان را حرکت بدهید و به فرم صحیح این کار را کنید.

طناب زدن سرگرم کننده است، مخصوصا برای بچه ها، و یکی از بهترین انواع ورزش های قلبی – عروقی است که می توانید انجام بدهید. افراد بزرگسال نیز می توانند طناب بزنند تا ضربان قلب خود را افزایش داده و ورزشی عالی کرده باشند. هنگام انجام هرگونه ورزش قلبی – عروقی پوشیدن کفش های مناسب بسیار مهم است.

ورزش قلبی – عروقی به کمک دستگاه های ورزشی

باشگاه می تواند جای بسیار خوبی برای انجام ورزش های بسیار خوب برای قلب نیز باشد. سالن های ورزشی دستگاه های زیادی دارند که می توانید از آن ها استفاده کنید. از جمله این دستگاه ها تردمیل برای دویدن، مربیان بیضوی elliptical trainers، پلکان stair steppers، و دستگاه های قایقرانی هستند. می توانید چنین دستگاه های ورزشی را برای استفاده در منزل نیز بخرید.

ترکیب کردن ورزش های قلبی ایده خوبی است. در این صورت به آسانی دلزده نمی شوید و می توانید چیزهای جدیدی را امتحان کنید. فعالیت هایی مثل دوچرخه سواری را پیدا کنید که تمام اعضای خانواده می توانند در آن شرکت داشته باشند. در این صورت در حالی که همه ورزش قلبی – عروقی مورد نیاز خود را انجام می دهند خیلی خوش می گذرد. حتی پریدن روی ترامپولین در این گروه قرار می گیرد پس خلاق باشید.
 

ادامه این موضوع

اشتباهات ورزشی

مهمترین مسئله در ورزش این است که سالم و تندرست شویم. اشتباهات ورزشی بسیاری وجود دارد که اغلب مردم این اشتباهات را انجام میدهند. این اشتباهات باعث میشود که فواید ورزش کردن کاهش پیدا کند و سبب آسیب رسیدن به بدن هم بشود. بنابراین ضروری است که با روشهای مناسب ورزش کردن آشنایی پیدا کنید.

بیش از حد ورزش کردن

بیش از حد ورزش کردن میتواند به بدن شما آسیب برساند. لازم است که شما حین ورزش کردن لحظاتی را استراحت کنید و دوباره ورزش کردن را شروع کنید. در واقع، این یک فرصتی است که ماهیچه ها استراحت بکنند و این زمانی است که ماهیچه ها امکان بزرگ شدن را پیدا میکنند.

پیشگیری از آسیب دیدگی

درهنگام ورزش کردن پیشگیری از آسیب دیدگی از اولویت بسیار بالایی برخوردار است. شما برای منفعت بدن خود ورزش میکنید. با گذشت زمان متوجه میشوید که درست انجام دادن تمرینات ورزشی مهم میباشد. بدن شما برای انجام تعدادی از ورزشها باید آمادگی پیدا کند.

تقویت عضلات

تقویت عضلات بدن متضمن کاهش چربی و جایگزین کردن آن با ماهیچه است. افراد بسیاری احساس اضافه وزن ندارند اما قطعا لرزش بدن خود را می بینند. این لرزش ها با یک برنامه بسیار خوب تمرین تقویت عضلات شروع به از بین رفتن می کنند.

تکنیکهای تنفس در طی ورزش

تکنیکهای تنفسی موثر در مدتی که ورزش میکنید به شما کمک میکند که بیشترین مناقع را از هر ورزشی بدست بیاورید. تکنیک تنفس مانع از خسته شدن و کم آوردن نفس در شما میشود بنابراین میتوانید به تمرینات ورزشی خودتان ادامه دهید و آنرا تکمیل کنید.

دانستنیهای بدن سازی

ورزش چیزی است که همه باید انجام بدهند. داشتن بدن سالم نتیجه ورزش کردن است و به این دلیل است که ورزش کردن اهمیت دارد. وقتی فردی احساس خوبی داشته باشد می تواند کارهای زیادی در زندگی انجام بدهد. ورزش راهی برای جلوگیری از ابتلا به مشکلات سلامتی سخت و خطرناک نیز هست.

راهنمای آمادگی جسمانی برای مبتدیان

وقتی یک شخص کار جدیدی را شروع می کند قطعا به راهنما نیاز دارد؛ به طور مشابه واقعا مهم است مبتدیان آمادگی جسمانی درباره این موضوهات راهنمایی داشته باشند که از کجا یک تمرین را شروع کنند و ورزش خود را با چه تمرینی شروع کنند.

رژیم غذایی و ورزش

محققان دریافته اند که مصرف هر گرم پروتئین 4 کالری به بدن می دهد و مصرف هر گرم کربوهیدرات هم 4 کالری به بدن می رساند. هر گرم چربی که توسط بدن هضم می شود 9 کالری به بدن می رساند.

نکاتی برای موفقیت در ورزش

برای بدست آوردن بیشترین بهره از ورزش هیچ رازی وجود ندارد. راهنمایی های بسیاری برای موفقیت در ورزش وجود دارد که میتوانید از آن بهره مند شوید. توجه کردن به این راهنمایی ها کمک میکند که با تدبیر بتوانید یک برنامه ورزشی با کیفیت را برنامه‌ریزی کنید.

 
 به تیم ورزشی سلامت-بانک ملحق شوید 
 
Top