به تیم ورزشی سلامت-بانک ملحق شوید 
تمرین دایره ای چیست؟

تمرین دایره ای می تواند شیوه ای مفرح و خوشایند برای ورزش کردن باشد. این فرایند متضمن انجام انواع مختلف و بسیار تمرین های ورزشی است. بعضی از آن ها برای پرداختن به نیازهای قلبی – عروقی هستند. بعضی دیگر به تمرین قدرت کمک می کنند. شرکت کنندگان در این فرایند مقدار زمان مشخصی را در هر ایستگاه ورزشی می گذرانند – معمولا یک یا دو دقیقه. وقتی زمان اختصاص داده شده به یک ایستگاه تمام شد فرد به ایستگاه بعدی در دایره می رود.

وقتی صحبت از چیدمان برای تمرین دایره ای می شود کمی تنوع وجود دارد. به این دلیل است که وقت بگذارید و چیدمانی را پیدا کنید که نیازهایتان را برآورده می کند. ورزش های مختلفی را که بخشی از تمرین دایره ای هستند ارزیابی کنید. این ورزش ها روی کدام بخش های بدن کار می کنند؟

چه کسی می تواند از تمرین دایره ای سود ببرد؟

مردان و زنان هر دو می توانند به آسانی از آن چه که تمرین دایره ای فراهم می کند سود ببرند. این واقعیت که چیزی جدید برای انجام دادن در فقط چند دقیقه وجود دارد هیجان انگیز است. این به آن معنا نیز هست که می توانید برای انجام تمرین هایی که واقعا از آن ها لذت نمی برید انگیزه پیدا کنید.

قبل از این که برنامه روتین خود را شروع کنید مهم است که ایده ای در مورد چگونه انجام دادن هر کدام از ورزش ها در تمرین دایره ای داشته باشید. با این شیوه می توانید بیشترین بهره را از وقتی که در هر حوزه می گذرانید ببرید. همچنین ریسک آسیب دیدگی ناشی از عدم اطلاع از نحوه صحیح انجام حرکات را کاهش بدهید.

گرم کردن بدن قبل از شروع تمرین دایره ای نیز اهمیت دارد. طی تمرین دایره ای گروه های مختلف ماهیچه ای به شدت کار می کنند و اگر فردی به طور مناسب بدن خود را گرم نکرده باشد ماهیچه ها می توانند طی ورزش آسیب ببینند. خنک کردن بدن بعد از انجام تمام ورزش ها نیز مهم است.

تمرین دایره ای چقدر مشکل است؟

قطعا تمرین دایره ای یک چالش است اما پرمزیت نیز هست. سطح مشکل بودن تمرین دایره ای در واقع به ورزش های قرار داده شده در تمرین دایره ای بستگی دارد. وقتی در سالن ورزشی تمرین دایره ای انجام می دهید این تمرین در سطوح مختلفی ارائه می شود. مطمئن شوید تمرین دایره ای را در سطح مهارت خودتان انجام می دهید. در هر صورت ادامه دادن به تمرین دایره ای برای قوی تر و سالم تر شدن هدف بسیار خوبی است. وقتی این کار را انجام بدهید می توانید ورزش های پیشرفته تر در تمرین دایره ای را انجام بدهید.

آیا تمرین دایره ای کالری زیادی می سوزاند؟

افراد قطعا می توانند طی انجام تمرین دایره ای کالری زیادی بسوزانند. مقدار این کالری به چند عامل بستگی دارد. نوع ورزش های گجانده شده در تمرین دایره ای بخشی از این معادله است. مقدار زمان کل صرف شده برای انجام ورزش های مختلف نیز یک عامل دیگر است.

در بعضی تمرین های دایره ای 10 ایستگاه وجود دارد و یک فرد در هر یک از ایستگاه ها 3 دقیقه وقت می گذراند. زمان کل ورزش 30 دقیقه است. دایره های دیگری 25 ایستگاه دارند  و برای هر کدام 2 دقیقه وقت گذاشته می شود. این برابر با 50 دقیقه ورزش است.
به علاوه بعضی افراد در سطوح پیشرفته تر تمرین دایره ای هستند. بنابراین ممکن است به جای یک دور، دو یا سه بار دایره را کامل کنند.

برای تمرین دایره ای به چه دستگاه هایی نیاز دارم؟

انواع دستگاه های مورد نیاز برای تمرین دایره ای به انواع ورزش های ارائه شده در آن بستگی دارند. به طور کلی برای چیدن آن ها به فضای بزرگی نیاز خواهید داشت. به این دلیل است که تمرین دایره ای معمولا در سالن ورزش انجام می شود. برقرار کردن تجهیزات تمرین دایره ای در خانه مقرون به صرفه نیست و فضا یک عامل تعیین کننده در انجام این کار است.

در هر صورت، اگر نمی توانید به سالن ورزش بروید می توانید کارهایی را در خانه انجام بدهید. برای مثال می توانید دوی درجا، طناب زدن، حرکات لانژ و ورزش های مشابه دیگر را به عنوان بخشی از دایره کلی خود برای تمرین در نظر بگیرید.
 

ادامه این موضوع

اصول اولیه برای تناسب اندام

آشنایی با اصول اولیه تناسب اندام بسیار مهم است. اگر ندانید که برای ورزش تناسب اندام باید به کجا بروید، نمیتوانید در یک برنامه ریزی خوب برای ورزش کردن، پیشرفت داشته باشید. انواع بسیاری از تمرینات ورزشی و تناسب اندام وجود دارد که میتوانید آنها را انجام دهید.

تمرین استقامت

تمرین استقامت به فرد کمک می کند قوی تر بشود. تمرین استقامت به افزایش بنیه بدنی نیز کمک می کند. اگر می خواهید در فعالیتی شرکت داشته باشید که زمان زیادی طول می کشد، مثل دوی ماراتن، این نوع تمریت اهمیت زیادی دارد.

تمرین انعطاف پذیری

اغلب ما قبول داریم به اندازه ای که دوست داریم انعطاف پذیر نیستیم و این می تواند مانع سود بردن از انواع مختلف ورزش ها بشود. تمرین انعطاف پذیری می تواند به شما اجازه بدهد در دامنه حرکاتتان آزادی بیشتری داشته باشید.

تمرین پایداری مرکزی

به واسطه تمرین پایداری مرکزی می توانید پایه ای محکم برای بدن خود ایجاد کنید. سطح قدرت کلی شما افزایش پیدا خواهد کرد. خلاص شدن از دست چربی ها و در عوض به دست آوردن ماهیچه هدفی متداول است و می توان با تمرین پایداری مرکزی به آن رسید.

تمرین پلایومتریک

سرعت و قدرت منافع بزرگ حاصل از ورزش هستند و تمرین پلایومتریک می تواند به شما کمک کند بیشترین مقدار سرعت و قدرت را به دست بیاورید. این نوع تمرین موثر است چون به ماهیچه های بدن اجازه می دهد به پتانسیل کامل خود برسند.

تمرین سرعتی

پیدا کردن سرعت بیشتر در بعضی انواع ورزشی که انجام می دهید مانند دویدن، به شما کمک می کند کالری بیشتری بسوزانید. تمرین سرعتی می تواند به شما کمک کند سرعت متابولیسم خود را بالا ببرید و بتوانید تمرینات ورزشی خود را در زمان کمتری انجام بدهید.

تمرین فیتنس

اگر می خواهید احساس بهتری داشته و بهتر به نظر برسید، باید تمرین های فیتنس را انجام بدهید. می توان این نوع ورزش را متناسب با نیازها و سطح توانایی افراد سفارشی ساخت. با هر برنامه تمرین آماگی بدنی باید چند عنصر اصلی تحت پوشش قرار داده شوند.

تمرین قدرتی

تمرین قدرتی باید در مورد چیزی بیش از داشتن ماهیچه های بزرگتر باشد. تمرین قدرتی می تواند به داشتن قدرت مرکزی کمک کند. در نتیجه از هر حرکت ورزشی که انجام می دهید سود بیشتری خواهید برد.

تمرین مقاومتی

تمرین مقاومتی می تواند به شما کمک کند بدن خود را قوی تر کنید، بدنتان را به شکل مطلوب در بیاورید و سطح استقامت خود را بالا ببرید. ورزش های زیادی وجود دارند که برای رسیدن به این اهداف می توانید آن ها را انجام بدهید. شروع تمرین مقاومتی مشکل نیست.

حرکات کششی

انجام حرکات کششی بخش بسیار مهمی برای بدست آوردن یک بدن سالم است. پیش از هر نوع تمرین ورزشی باید این حرکات کششی را انجام داد. حرکات کششی به شما کمک میکند قوی شوید، عضلات قوی داشته باشید و بدن شما را انعطاف پذیر و چالاک میکند.

راهنمایی تناسب اندام برای افراد مبتدی

راهنمایی تناسب اندام برای افراد مبتدی میتواند به شما این اطمینان را بدهد که میتوانید در برنامه های ورزشی خود موفق باشید. شما باید برنامه ای طرح کنید که برطبق آن تمرینات ورزشی را انجام دهید، فواید تمرینات تناسب اندام در اختیار شما بگذارد، و هر خطری که باعث آسیب رساندن به بدن میشود را به حداقل برساند.

 
 به تیم ورزشی سلامت-بانک ملحق شوید 
 
Top