به تیم ورزشی سلامت-بانک ملحق شوید 
عناصر اصلی تمرین فیتنس

مفهوم فیتنس متضمن تحت پوشش قرار دادن تمام مبانی است. فیتنس چیزی بسیار بیشتر از تمرکز بر فقط یک گروه از ماهیچه ها است. حوزه های درگیر در فیتنس عبارتند از کشش، تمرین تعادل، تمرین های مرکزی، ایروبیک، و آمادگی عضلانی.


کشش

کشش باید بخشی از تمرین آمادگی جسمانی برای شما و هر جلسه ورزش باشد. کشش به مدت حداقل 5 دقیقه قبل و بعد از ورزش به انعطاف پذیر نگه داشتن ماهیچه ها کمک می کند. این کار به کاهش ریسک آسیب دیدن بدن در حین ورزش نیز کمک می کند.

تمرین تعادل

تعادل خوب برای سلامت کلی شما اهمیت دارد و به همین دلیل باید آن را در برنامه تمرین فیتنس خود بگنجانید. هر چه سن افراد بیشتر می شود کنترل کمتری بر تعادل خود خواهند داشت. وقتی در این حوزه تمرین کنید به احتمال کمتری دچار زمین خوردن و آسیب دیدگی خواهید داشت.

ورزش های مرکزی

مراقبت از بخش مرکزی بدنتان به اطمینان یافتن از این موضوع کمک می کند که بخش مرکزی بدن شما به اندازه کافی قوی است تا بتوانید در انواع مختلف فعالیت های بدنی شرکت داشته باشید. بخش مرکزی بدن شامل لگن، ستون فقرات و کمر است. کرانچ های شکمی ساده ترین شکل ورزشی هستند که می توانند برای داشتن بخش مرکزی قوی بدن به شما کمک کنند.

ایروبیک

وقتی صحبت از تمرین فیتنس می شود ایروبیک اهمیت زیادی دارد. این امر به این دلیل است که ایروبیک به افزایش جریان خون در بدن کمک می کند. ایروبیک به ورود اکسیژن بیشتر به بدن نیز کمک می کند. سیستم قلبی – عروقی اهمیت بسیار زیادی برای سلامت خوب دارد. با این نوع ورزش می توانید بدن خود را سالم کنید.

ورش های ایروبیک عبارتند از رقص ایروبیک، طناب زدن، و پیاده روی. باید در هفته حداقل 2 ساعت فعالیت ایروبیک در برنامه تمرین فیتنس خود داشته باشید. اغلب فعالیت هایی که در این دسته قرار می گیرند به دستگاه و وسیله خاصی نیاز ندارند.

آمادگی عضلانی

آمادگی عضلانی به شما کمک می کند بدنی قوی تر داشته باشید. مهم است در ورزش هایی شرکت داشته باشید که گروه های مختلف ماهیچه ای را به کار می گیرند. تمرین مقاومت بخش بزرگی از توانایی انجام این کار است. ورزش های زیادی در این دسته قرار می گیرند. اگر عضو باشگاه هستید در باشگاه دستگاه های زیدی وجود دارند که به شما در کسیب آمادگی عضلانی کمک می کنند.

در هر صورت می توانید در خانه نیز وزنه هایی داشته باشید و از آن ها برای تمرین مقاومت و تکرار استفاده کنید. همچنین می توانید برای محکم تر کردن استخوان هایتان کرانچ، چمباتمه‌ نشستن‌ زير وزنه‌ (اسکوات) و شنا روی زمین را انجام بدهید. این نوع ورزش ها به دستگاه خاصی نیاز ندارند.

همه می توانند از تمرین فیتنس بهره ببرند

تمرین فیتنس باعث سلامتی کلی بدن می شود. به این دلیل است که مهم است مردان و زنان در تمام سنین این تمرین ها را داشته باشند. ورزش های مختلف بسیار زیادی وجود دارند که در هر یک از این گروه های مختلف قرار می گیرند. این ورزش ها در سطوح مختلف مشکل بودن انجام می شوند.

بنابراین می توانید یک برنامه تمرین فیتنس را تدوین کنید که برای توانائیهای کنونی شما برنامه ای کامل است. اگر آنقدری که دوست دارید فیتنس ندارید برای ادامه دادن به سالم تر و قوی تر شدن طرح اقدامی تهیه کنید. بعد می توانید انواع مشکل تر ورزش ها را انجام بدهید.

مقدار کالری که می توانید با یک برنامه تمرین فیتنس بسوزانید به مقدار زمانی که صرف آن می کنید بستگی دارد. به طور ایده آل هر روز باید 30 دقیقه صرف نوعی ورزش کنید. می توانید ورزش هایی را که انجام می دهید تغییر بدهید تا هر هفته تمام حوزه های تمرین فیتنس را تحت پوشش قرار بدهید.

وقتی به سراغ ورزش های پیشرفته تر می روید شروع به سوزاندن کالری بیشتری می کنید. همچنین وقتی مدت زمان هر جلسه ورزش شما افزایش پیدا می کند کالری بیشتری خواهید سوزاند. ورزش هایی را پیدا کنید که از انجام آن ها لذت می برید تا به جای پیدا کردن بهانه برای در رفتن از جلسات ورزشی بتوانید منتظر رسیدن زمان آن ها بشوید.
 

ادامه این موضوع

اصول اولیه برای تناسب اندام

آشنایی با اصول اولیه تناسب اندام بسیار مهم است. اگر ندانید که برای ورزش تناسب اندام باید به کجا بروید، نمیتوانید در یک برنامه ریزی خوب برای ورزش کردن، پیشرفت داشته باشید. انواع بسیاری از تمرینات ورزشی و تناسب اندام وجود دارد که میتوانید آنها را انجام دهید.

تمرین استقامت

تمرین استقامت به فرد کمک می کند قوی تر بشود. تمرین استقامت به افزایش بنیه بدنی نیز کمک می کند. اگر می خواهید در فعالیتی شرکت داشته باشید که زمان زیادی طول می کشد، مثل دوی ماراتن، این نوع تمریت اهمیت زیادی دارد.

تمرین انعطاف پذیری

اغلب ما قبول داریم به اندازه ای که دوست داریم انعطاف پذیر نیستیم و این می تواند مانع سود بردن از انواع مختلف ورزش ها بشود. تمرین انعطاف پذیری می تواند به شما اجازه بدهد در دامنه حرکاتتان آزادی بیشتری داشته باشید.

تمرین پایداری مرکزی

به واسطه تمرین پایداری مرکزی می توانید پایه ای محکم برای بدن خود ایجاد کنید. سطح قدرت کلی شما افزایش پیدا خواهد کرد. خلاص شدن از دست چربی ها و در عوض به دست آوردن ماهیچه هدفی متداول است و می توان با تمرین پایداری مرکزی به آن رسید.

تمرین پلایومتریک

سرعت و قدرت منافع بزرگ حاصل از ورزش هستند و تمرین پلایومتریک می تواند به شما کمک کند بیشترین مقدار سرعت و قدرت را به دست بیاورید. این نوع تمرین موثر است چون به ماهیچه های بدن اجازه می دهد به پتانسیل کامل خود برسند.

تمرین دایره ای

تمرین دایره ای می تواند ورزشی سریع و شدید برای شما فراهم کند. این تمرینات از دلزده شدن شما از برنامه عادی ورزشی تان جلوگیری خواهند کرد و همچنین به شما اجازه می دهند در یک جلسه تمرین روی گروه های ماهیچه ای مختلف متعددی کار کنید.

تمرین سرعتی

پیدا کردن سرعت بیشتر در بعضی انواع ورزشی که انجام می دهید مانند دویدن، به شما کمک می کند کالری بیشتری بسوزانید. تمرین سرعتی می تواند به شما کمک کند سرعت متابولیسم خود را بالا ببرید و بتوانید تمرینات ورزشی خود را در زمان کمتری انجام بدهید.

تمرین قدرتی

تمرین قدرتی باید در مورد چیزی بیش از داشتن ماهیچه های بزرگتر باشد. تمرین قدرتی می تواند به داشتن قدرت مرکزی کمک کند. در نتیجه از هر حرکت ورزشی که انجام می دهید سود بیشتری خواهید برد.

تمرین مقاومتی

تمرین مقاومتی می تواند به شما کمک کند بدن خود را قوی تر کنید، بدنتان را به شکل مطلوب در بیاورید و سطح استقامت خود را بالا ببرید. ورزش های زیادی وجود دارند که برای رسیدن به این اهداف می توانید آن ها را انجام بدهید. شروع تمرین مقاومتی مشکل نیست.

حرکات کششی

انجام حرکات کششی بخش بسیار مهمی برای بدست آوردن یک بدن سالم است. پیش از هر نوع تمرین ورزشی باید این حرکات کششی را انجام داد. حرکات کششی به شما کمک میکند قوی شوید، عضلات قوی داشته باشید و بدن شما را انعطاف پذیر و چالاک میکند.

راهنمایی تناسب اندام برای افراد مبتدی

راهنمایی تناسب اندام برای افراد مبتدی میتواند به شما این اطمینان را بدهد که میتوانید در برنامه های ورزشی خود موفق باشید. شما باید برنامه ای طرح کنید که برطبق آن تمرینات ورزشی را انجام دهید، فواید تمرینات تناسب اندام در اختیار شما بگذارد، و هر خطری که باعث آسیب رساندن به بدن میشود را به حداقل برساند.

 
 به تیم ورزشی سلامت-بانک ملحق شوید 
 
Top