به تیم ورزشی سلامت-بانک ملحق شوید 
چرا تمرین انعطاف پذیری خیلی مهم است؟

اغلب مردم نمی دانند چرا تمرین انعطاف پذیری بسیار مهم است. اول از همه، تمرین انعطاف پذیری می تواند ریسک آسیب دیدن هنگام ورزش کردن را کاهش بدهد. داشتن استخوان ها و مفاصل انعطاف پذیر به شما اجازه می دهد انواع پیشرفته تر ورزش را انجام بدهید. در نتیجه در مدت زمان کمتر نتایج بهتری کسب خواهید کرد.

اگر احساس می کنید موقع ورزش کردن یا انجام حرکات ایروبیک دامنه حرکتتان محدود است باید مقدار بیشتری از زمان ورزش خود را بر تمرین انعطاف پذیری متمرکز کنید. سطح مشکل بودن این تمرین ها به سطح کنونی آمادگی بدنی شما بستگی دارد. شما می خواهید به تمرین کردن ادامه بدهید تا انعطاف پذیرتر بشوید.

در هر صورت باید توجه دقیقی به محدودیت های بدن خود داشته باشید. صرف 10 یا 15 دقیقه در روز با تمرکز بر تمرین انعطاف پذیری تفاوت زیادی ایجاد خواهد کرد. باید قبل و بعد از هر جلسه ورزش نیز حرکات کششی را انجام بدهید. این کشش هم به شما کمک می کند انعطاف پذیرتر بشوید.

هرچند تمرین انعطاف پذیری کالری زیادی نمی سوزاند، انجام دادن آن ارزشش را دارد. وقتی به طور منظم این تمرین را انجام بدهید دامنه حرکتتان بیشتر می شود. بعد می توانید با ورزش کردن و انجام حرکات ورزشی مختلف کالری بیشتری بسوزانید.

از نظر ذهنی برای تمرین انعطاف پذیری آماده شوید

طرز فکر فرد بر منافع حاصل از تمرین انعطاف پذیری تاثیر دارد. وقتی هر یک از این انواع حرکات را انجام می دهید باید خودتان را تصور کنید که به انعطاف پذیری بیشتر و بیشتری می رسید. به جای اینکه بر محدودیت خود تمرکز کنید بر کاری تمرکز داشته باشید که می خواهید انجام بدهید. مطمئن شوید متمرکز باقی می مانید و به آرامی دم و بازدم انجام می دهید تا به آرامش یافتن بدن خود کمک کنید.

ورزشکاران باید تمرین انعطاف پذیری انجام بدهند

ورزشکاران باید دامنه حرکت وسیعی داشته باشند و تمرین انعطاف پذیری می تواند باعث آن بشود. سابق باور بر این بود که تمرین انعطاف پذیری کاری است که فقط زنان انجام می دهند. انعصاف پذیر بودن قطعا به یک زن کمک می کند بالاتر بپرد، سریع تر حرکت کند و در انواع ورزش ها عملکرد بهتری داشته باشد.

در هر صورت ورزش های زیادی نیز وجود دارند که مردان باید برای انجام آن ها دامنه حرکت کاملی داشته باشند. بازیکنان NFL یک برنامه تمرین انعطاف پذیری با کیفیت و خوب دارند. به این دلیل است که این مردان می توانند کاری کنند که گرفتن توپ کاری آسان به نظر برسد در حالی که در جهات مختلف می دوند و حرکت می کنند.

انواع تمرین انعطاف پذیری

سه نوع مختلف تمرین انعطاف پذیری وجود دارد که باید انجام بدهید. این سه نوع عبارتند از:

انعطاف پذیری دینامیک – این متضمن قادر بودن به داشتن دامنه حرکت گسترده با تمام اعضای بدن است. این نوعی تمرین است که اغلب افرادی که ورزش می کنند آن را انجام می دهند. ورزش های متداولی که انجام می شوند شامل چرخاندن بدن از یک طرف به طرف دیگر هستند. لگد انداختن با پاها نیز شیوه ای عالی برای انعطاف پذیرتر ساختن آن ها است.

انعطاف پذیری فعال استاتیک
– این نوعی کشش است که متضمن کسب کنترل بیشتر بر بدن می باشد. برای مثال بالا بردن پاها که در آن یک پای خود را تا جایی که می توانید به عقب می برید و نگه می دارید. تکرار این حرکت با هر دو پا باعث انعطاف پذیرتر شدن پاها می شود. به زودی درخواهید یافت که می توانید پاهایتان را بیشتر و بیشتر به عقب ببرید.

انعطاف پذیری انفعالی استاتیک – توانایی نگهداشتم کشش ها یا موقعیت ها برای مدت زمان های طولانی تر بخشی از این نوع تمرین انعطاف پذیری است. برای مثال باز کردن دست ها و هم سطح نگهداشتن آن ها. وقیت این کار را می کنید دست ها سنگین تر احساس می شوند. مثل این که قصد دارید به دیواری خیالی در دو طرفتان دست بزنید سعی کنید دست هایتان را بیشتر به بیرون بکشید.
 

ادامه این موضوع

اصول اولیه برای تناسب اندام

آشنایی با اصول اولیه تناسب اندام بسیار مهم است. اگر ندانید که برای ورزش تناسب اندام باید به کجا بروید، نمیتوانید در یک برنامه ریزی خوب برای ورزش کردن، پیشرفت داشته باشید. انواع بسیاری از تمرینات ورزشی و تناسب اندام وجود دارد که میتوانید آنها را انجام دهید.

تمرین استقامت

تمرین استقامت به فرد کمک می کند قوی تر بشود. تمرین استقامت به افزایش بنیه بدنی نیز کمک می کند. اگر می خواهید در فعالیتی شرکت داشته باشید که زمان زیادی طول می کشد، مثل دوی ماراتن، این نوع تمریت اهمیت زیادی دارد.

تمرین پایداری مرکزی

به واسطه تمرین پایداری مرکزی می توانید پایه ای محکم برای بدن خود ایجاد کنید. سطح قدرت کلی شما افزایش پیدا خواهد کرد. خلاص شدن از دست چربی ها و در عوض به دست آوردن ماهیچه هدفی متداول است و می توان با تمرین پایداری مرکزی به آن رسید.

تمرین پلایومتریک

سرعت و قدرت منافع بزرگ حاصل از ورزش هستند و تمرین پلایومتریک می تواند به شما کمک کند بیشترین مقدار سرعت و قدرت را به دست بیاورید. این نوع تمرین موثر است چون به ماهیچه های بدن اجازه می دهد به پتانسیل کامل خود برسند.

تمرین دایره ای

تمرین دایره ای می تواند ورزشی سریع و شدید برای شما فراهم کند. این تمرینات از دلزده شدن شما از برنامه عادی ورزشی تان جلوگیری خواهند کرد و همچنین به شما اجازه می دهند در یک جلسه تمرین روی گروه های ماهیچه ای مختلف متعددی کار کنید.

تمرین سرعتی

پیدا کردن سرعت بیشتر در بعضی انواع ورزشی که انجام می دهید مانند دویدن، به شما کمک می کند کالری بیشتری بسوزانید. تمرین سرعتی می تواند به شما کمک کند سرعت متابولیسم خود را بالا ببرید و بتوانید تمرینات ورزشی خود را در زمان کمتری انجام بدهید.

تمرین فیتنس

اگر می خواهید احساس بهتری داشته و بهتر به نظر برسید، باید تمرین های فیتنس را انجام بدهید. می توان این نوع ورزش را متناسب با نیازها و سطح توانایی افراد سفارشی ساخت. با هر برنامه تمرین آماگی بدنی باید چند عنصر اصلی تحت پوشش قرار داده شوند.

تمرین قدرتی

تمرین قدرتی باید در مورد چیزی بیش از داشتن ماهیچه های بزرگتر باشد. تمرین قدرتی می تواند به داشتن قدرت مرکزی کمک کند. در نتیجه از هر حرکت ورزشی که انجام می دهید سود بیشتری خواهید برد.

تمرین مقاومتی

تمرین مقاومتی می تواند به شما کمک کند بدن خود را قوی تر کنید، بدنتان را به شکل مطلوب در بیاورید و سطح استقامت خود را بالا ببرید. ورزش های زیادی وجود دارند که برای رسیدن به این اهداف می توانید آن ها را انجام بدهید. شروع تمرین مقاومتی مشکل نیست.

حرکات کششی

انجام حرکات کششی بخش بسیار مهمی برای بدست آوردن یک بدن سالم است. پیش از هر نوع تمرین ورزشی باید این حرکات کششی را انجام داد. حرکات کششی به شما کمک میکند قوی شوید، عضلات قوی داشته باشید و بدن شما را انعطاف پذیر و چالاک میکند.

راهنمایی تناسب اندام برای افراد مبتدی

راهنمایی تناسب اندام برای افراد مبتدی میتواند به شما این اطمینان را بدهد که میتوانید در برنامه های ورزشی خود موفق باشید. شما باید برنامه ای طرح کنید که برطبق آن تمرینات ورزشی را انجام دهید، فواید تمرینات تناسب اندام در اختیار شما بگذارد، و هر خطری که باعث آسیب رساندن به بدن میشود را به حداقل برساند.

 
 به تیم ورزشی سلامت-بانک ملحق شوید 
 
Top