به تیم ورزشی سلامت-بانک ملحق شوید 
تمرین پلایومتریک چیست؟

ممکن است با تمرین پلایومتریک آشنا نباشید اما تمام این تمرین در مورد تغییر است. وقتی این نوع تمرین را دو یا سه بار در هفته انجام بدهید جلسات ورزشتان می توانند برایتان بهره و سود بیشتری داشته باشند. این تمرین کمک می کند بیشترین بهره را از تمرین سرعت و قدرتی که انجام می دهید ببرید.

این تمرین هم برای زنان و هم برای مردان در رسیدن به اهدافشان مفید است. نیازی نیست به مدت بیشتری ورزش کنید تا بدنتان بهره ببرد ولی باید نوع صحیح ورزش ها را انجام بدهید. اینجاست که تمرین پلایومتریک وارد صحنه می شود.

منافع تمرین پلایومتریک

تمرین پلایومتریک به بدن شما اجازه می دهد بهترین گروه های ماهیچه ای ممکن را داشته باشد. این تمرین به شما اجازه می دهد در زمان کمتری نیز به این منافع دست پیدا کنید. اغلب ما موافق هستیم که می خواهیم در کوتاه ترین زمان ممکن شاهد تغییرات در بدن خود باشیم. تمرین پلایومتریک می تواند به کاهش ریسک آسیب دیدگی طی تمرین یا شرکت در برنامه های ورزشی نیز کمک کند. این تمرین بسیار مفید است چون هیچ کس نمی خواهد به خاطر آسیب دیدگی که بهبود یافتن آن نیازمند زمان است از بازی کنار گذاشته شود.

تمرین توان

وقتی تمرین پلایومتریک انجام می دهید افزایش سطح توان بسیار آسان می شود. تمرین پلایومتریک یکی از بهترن ورزش ها است که انجام آن به هیچ وسیله ای نیاز ندارد. تا جایی که می توانید از زمین به هوا بپرید. در حالی که این کار را انجام می دهید دست هایتان را بالای سرتان برده و تا جایی که می توانید آن ها را در هوا کشش بدهید. در یک بار تا جایی که می توانید این حرکت را تکرار کنید. انجام این حرکت به دفعات زیاد مشکل تر از چیزی است که فکر می کنید!

کشش بخش بسیار مهمی از تمرین توان است. اگر دوست دارید بتوانید سریع تر بدوید یا بیشتر بپرید باید تمرین پلایومتریک انجام بدهید. انواع مختلف بسیاری از ورزش ها شامل این نوع حرکات هستند.

تمرین قدرت

بخشی از یک برنامه با کیفیت تمرین قدرت ورزش هایی است که مقاومت زیادی فراهم می کنند. با انواع مختلف دستگاه ها مانند قرقره، وزنه و حتی بدن خود فرد می توان این مقاومت را ایجاد کرد. ترکیب توان و قدرت بیشتر، توانی بیش از حد تصور به شما خواهد داد!

در سطح آمادگی بدنی خود کار کنید

وقتی نوبت به تمرین پلایومتریک می رسد باید مطمئن شوید در سطح آمادگی بدنی خود کار می کنید. اگر سطحی که از آن شروع می کنید خیلی بالا نیست نگران نباشید. در عوض مدت زیادی طول نخواهد کشید که بتوانید به سطوح بالاتر پیچیدگی تمرین برسید.

با ماندن در سطح آمادگی بدنی خود خواهید توانست انواع ورزش ها را انجام بدهید. به پایش مزایایی که کسب می کنید ادامه بدهید و خواهید دانست در مورد تمرین پلایومتریک در چه زمانی بدنتان می تواند به سطوح بالاتر برود. ورزش های مختلفی در این گروه ارائه می شوند و شیوه ای عالی برای به سرعت سوزاندن کالری هستند.

اغلب متخصصان باور دارند که قبل از اینکه برای حداقل 90 روز یک برنامه ورزشی منسجم را اجرا کرده باشید نباید تمرین پلایومتریک انجام بدهید. باید یک برنامه با تمرین توان و قدرت داشته باشید. مهم است که این نوع تمرین بسیار آهسته شروع شود.

شروع با حرکات لانژ، پرش های جانبی، و بعد پرداختن به انواع پیشرفته تر تمرین راهی است که باید طی شود. به خودتان فرصت بدهید که مهارت های صحیح لازم برای واقعا سود بردن از این تمرین را به دست بیاورید. تمرین پلایومتریک وقتی به درستی مورد استفاده قرار بگیرد می تواند به شما کمک کند بهره های زیادی از ورزش کردن ببرید.
 

ادامه این موضوع

اصول اولیه برای تناسب اندام

آشنایی با اصول اولیه تناسب اندام بسیار مهم است. اگر ندانید که برای ورزش تناسب اندام باید به کجا بروید، نمیتوانید در یک برنامه ریزی خوب برای ورزش کردن، پیشرفت داشته باشید. انواع بسیاری از تمرینات ورزشی و تناسب اندام وجود دارد که میتوانید آنها را انجام دهید.

تمرین استقامت

تمرین استقامت به فرد کمک می کند قوی تر بشود. تمرین استقامت به افزایش بنیه بدنی نیز کمک می کند. اگر می خواهید در فعالیتی شرکت داشته باشید که زمان زیادی طول می کشد، مثل دوی ماراتن، این نوع تمریت اهمیت زیادی دارد.

تمرین انعطاف پذیری

اغلب ما قبول داریم به اندازه ای که دوست داریم انعطاف پذیر نیستیم و این می تواند مانع سود بردن از انواع مختلف ورزش ها بشود. تمرین انعطاف پذیری می تواند به شما اجازه بدهد در دامنه حرکاتتان آزادی بیشتری داشته باشید.

تمرین پایداری مرکزی

به واسطه تمرین پایداری مرکزی می توانید پایه ای محکم برای بدن خود ایجاد کنید. سطح قدرت کلی شما افزایش پیدا خواهد کرد. خلاص شدن از دست چربی ها و در عوض به دست آوردن ماهیچه هدفی متداول است و می توان با تمرین پایداری مرکزی به آن رسید.

تمرین دایره ای

تمرین دایره ای می تواند ورزشی سریع و شدید برای شما فراهم کند. این تمرینات از دلزده شدن شما از برنامه عادی ورزشی تان جلوگیری خواهند کرد و همچنین به شما اجازه می دهند در یک جلسه تمرین روی گروه های ماهیچه ای مختلف متعددی کار کنید.

تمرین سرعتی

پیدا کردن سرعت بیشتر در بعضی انواع ورزشی که انجام می دهید مانند دویدن، به شما کمک می کند کالری بیشتری بسوزانید. تمرین سرعتی می تواند به شما کمک کند سرعت متابولیسم خود را بالا ببرید و بتوانید تمرینات ورزشی خود را در زمان کمتری انجام بدهید.

تمرین فیتنس

اگر می خواهید احساس بهتری داشته و بهتر به نظر برسید، باید تمرین های فیتنس را انجام بدهید. می توان این نوع ورزش را متناسب با نیازها و سطح توانایی افراد سفارشی ساخت. با هر برنامه تمرین آماگی بدنی باید چند عنصر اصلی تحت پوشش قرار داده شوند.

تمرین قدرتی

تمرین قدرتی باید در مورد چیزی بیش از داشتن ماهیچه های بزرگتر باشد. تمرین قدرتی می تواند به داشتن قدرت مرکزی کمک کند. در نتیجه از هر حرکت ورزشی که انجام می دهید سود بیشتری خواهید برد.

تمرین مقاومتی

تمرین مقاومتی می تواند به شما کمک کند بدن خود را قوی تر کنید، بدنتان را به شکل مطلوب در بیاورید و سطح استقامت خود را بالا ببرید. ورزش های زیادی وجود دارند که برای رسیدن به این اهداف می توانید آن ها را انجام بدهید. شروع تمرین مقاومتی مشکل نیست.

حرکات کششی

انجام حرکات کششی بخش بسیار مهمی برای بدست آوردن یک بدن سالم است. پیش از هر نوع تمرین ورزشی باید این حرکات کششی را انجام داد. حرکات کششی به شما کمک میکند قوی شوید، عضلات قوی داشته باشید و بدن شما را انعطاف پذیر و چالاک میکند.

راهنمایی تناسب اندام برای افراد مبتدی

راهنمایی تناسب اندام برای افراد مبتدی میتواند به شما این اطمینان را بدهد که میتوانید در برنامه های ورزشی خود موفق باشید. شما باید برنامه ای طرح کنید که برطبق آن تمرینات ورزشی را انجام دهید، فواید تمرینات تناسب اندام در اختیار شما بگذارد، و هر خطری که باعث آسیب رساندن به بدن میشود را به حداقل برساند.

 
 به تیم ورزشی سلامت-بانک ملحق شوید 
 
Top