به تیم ورزشی سلامت-بانک ملحق شوید 
تمرین با وزنه چیست؟

تمرین با وزنه متضمن ایجاد نوعی مقاومت برای گروه های ماهیچه ای مختلف است که ماهیچه ها علیه آن کار کنند. این باعث قوی تر و سالم تر شدن ماهیچه ها نسبت به قبل می شود.

تمرین با وزنه چه چیزی برای ارائه کردن دارد؟

وقتی ماهیچه بیشتری در بدن خود می سازید مقدار چربی بدن خود را کاهش می دهید. اغلب اوقات مردان و زنان به خاطر وجود چربی در بدنشان از بدن خود ناراضی هستند. وزنه برداری می تواند به تراش دادن بدن به شکل دلخواه و تغییر دادن ظاهر آن کمک کند. در بدن گروه های ماهیچه ای مختلفی وجود دارند.

یک برنامه وزنه برداری با کیفیت متضمن تحت پوشش قرار دادن این گروه های مختلف ماهیچه ای است. وقتی این نوع ورزش را انجام بدهید متوجه می شوید هماهنگی و تعادلتان نیز بهتر شده است.

لازم است چیزی بیشتر از فقط تمرین با وزنه انجام بدهید

هرچند تمرین با وزنه مزایای بسیاری مانند توانایی سوزاندن کالری بیشتر طی ورزش کردن دارد، وقتی بیکار هستید باید تمرین هایی به غیر از تمرین با وزنه را انجام بدهید. باید برای پیدا کردن انعطاف پذیری تمرینات کششی و همچنین انواع حرکات ایروبیک را انجام بدهید. با این شیوه ورزش بسیار خوب قلبی – عروقی انجام می دهید که تمام بدنتان می تواند از آن سود ببرد.

در هر صورت می توانید یک برنامه روتین ورزشی کامل داشته باشید که شامل تمرین با وزنه است. اگر باشگاه ورزشی می روید، ببینید آیا می توانید یک مربی خصوصی داشته باشید که در تدوین برنامه ورزشی تان به شما کمک کند. اگر در خانه ورزش می کنید برای انجام تحقیقات وقت بگذارید تا یک برنامه با کیفیت تدوین کنید که نتایج مورد نظرتان را به شما می دهد.

نکات تمرین با وزنه

می توانید در خانه یا در باشگاه ورزشی تمرین با وزنه را انجام بدهید. برای این که تمرین با وزنه موثر باشد لازم نیست وزنه های زیادی داشته باشید. هدفتان باید کار کردن با سطح کنونی آمادگی بدنی تان باشد. مطمئن شوید مقدار وزنه ای را بر می دارید که برای کار کردن با آن راحت هستید. بعد وقتی قوی تر شدید می توانید وزن وزنه تان را بیشتر کنید.

در هر صورت باید وزنه کافی برای به چالش کشیده شدن را انتخاب کنید. وقتی به پایان مجموعه تکرارها نزدیک می شوید باید احساس کنید تکرار حرکت برایتان سخت تر می شود اما غیرممکن نیست. به سیگنال هایی که از بدنتان دریافت می کنید توجه داشته باشید چون این سیگنال ها بین افراد مختلف متفاوت هستند.

اگر به افزایش وزنه ای که با آن کار می کنید ادامه ندهید به شرایط پایا می رسید. همچنین باید نوع تمرین های ورزشی خود را تغییر بدهید. انجام دادن همیشگی یک نوع حرکات ورزشی مانع از رسیدن به بهترین نتایج می شود.

در تمرین با وزنه نباید هر روز روی یک گروه ماهیچه ای یکسان با روز قبل کار کنید. اگر این کار را کنید به نتیجه ای که می خواهید نمی رسید. ماهیچه هایتان به یک روز استراحت بین تمرین ها نیاز دارند تا التیام پیدا کنند و این زمانی است که ماهیچه ها رشد می کنند.  مطمئن شوید به نرمی و به طور صحیح وزنه را بلند می کنید. در غیر این صورت ریسک آسیب رسیدن به ماهیچه هایتان در طی ورزش کردن وجود دارد.

همچنین مطمئن شوید همیشه ماهیچه هایی را که قرار است با آن ها کار کنید گرم می کنید. حرکات کششی به اطمینان یافتن از این موضوع کمک می کنند که هنگام تمرین با وزنه به ماهیچه هایتان آسیبی نمی رسد. به حالت قرار گرفتن بدنتان نیز توجه دقیقی داشته باشید. هنگام بلند کردن وزنه ها تا حد امکان راست باشید تا ماهیچه های ناحیه مرکزی بدنتان نیز قوی تر شوند.

تمرین با وزنه مشکل نیست و افراد بسیاری واقعا از انجام این فعالیت فیزیکی لذت می برند. مهم نیست این تمرین را برای افزایش قدرت بدنی، شرکت در مسابقات، یا داشتن بدنی خوش فرم که به آن فخر بفروشید انجام بدهید.
 

ادامه این موضوع

بدن سازی

بدن سازی شیوه ای بسیار خوب برای داشتن بدنی با اندام عالی و تراشیده است. وقتی بیشتر از چربی ماهیچه داشته باشید بدن کالری بیشتری می سوزاند بنابراین خوش ندام نیز به نظر می رسید. برنامه منظم بدن سازی می تواند سخت باشد اما می تواند بسیار پرمزیت نیز باشد.

مروری اجمالی بر بدن سازی

این مقاله مروری اجمالی بر ورزش ها دارد و این که چرا ورزش در زندگی روزمره ما اهمیت دارد، چه تاثیری بر سلامتی ما می گذارد و این که افراد بسته به نیاز و میل خود و نتیجه ای که می خواهند به دست بیاورند ورزشی را برای انجام انتخاب می کنند. همچنین این مقاله اشاره ای دارد به سطح مشکل بودن ورزش و نوع لباسی که قبل از ورزش کردن پوشیده می شود.

ورزش بازو

بازوها اندامی مهمی از بدن هستند که در صورت خوش فرم بودن عالی به نظر می رسند. با یک ورزش بازوی عالی می توانید بازوهایتان را به نمایش بگذارید! این نوع ورزش از این جهت نیز اهمیت دارد که با انجام آن می توانید در ورزش کلی بدن وزنه بیشتری بلند کنید.

ورزش باسن

داشتن باسن خوش فرم و ظریف برای افراد زیادی اهمیت دارد. این افراد می دانند باسن خیلی جلب توجه می کند و می تواند به آن ها کمک کند در انواع مختلف لباس ها احساس جذابیت کنند. ورزش باسن می تواند به شما کمک کند فرم باسن خود را تغییر داده و آن را سفت و محکم کنید.

ورزش پا

ورزش پا به شما کمک می کند پائین تنه ای قوی تر داشته باشید. همچنین کمک می کند به جای چربی ماهیچه بیشتری داشته باشید. تمرین های زیادی وجود دارند که می توانید برای تدوین برنامه سفارشی ورزش پای خود از آن ها استفاده کنید.

ورزش پشت

ورزش پشت می تواند به شما کمک کند به ماهیچه های آن قسمت از بدن شکلی خوب بدهید. پیدا کردن یک برنامه ورزش که متناسب با سطح کلی آمادگی بدنی شما باشد اهمیت بسیار زیادی دارد. اضافه کردن چنین تمرین هایی به برنامه ورزشی تان نیز آسان است.

ورزش ران

اگر می خواهید ظاهری عالی برای نیم تنه پائین خود ایجاد کنید ورزش ران اهمیت پیدا می کند. برای بسیاری افراد ران ناحیه مشکل سازی است اما این بدان معنا نیست که نمی توانید ظاهر ران را تغییر بدهید.

ورزش سینه

وقتی زنان و مردان می خواهند به اندام خود فرم بدهند ورزش قفسه سینه برای مردان و ورزش سینه برای زنان اهمیت دارد. تمرین های بسیار خوب زیادی وجود دارند که برای این بخش از بدن خود می توانید آن ها را انجام بدهید.

ورزش شانه

ورزش شانه موثر می تواند به شما کمک کند ظاهر بسیار خوبی برای بدن خود ایجاد کنید. همچنین می تواند به افزایش قدرت برای بلند کردن وزنه کمک کند. قطعا ورزش شانه بخشی از برنامه ورزشی است که ممکن است داشته باشید.

ورزش شکمی

ورزش شکمی شیوه ای بسیار عالی برای داشتن اندامی متفاوت است. داشتن اندامی که می خواهید مستلزم تمرین های سختی نیست که وقت گیر یا پر شدت هستند. برای انگیزه دادن به خودتان بررسی کنید که می توانید چه بهره ای از تمرین شکمی ببرید.

ورزش گردن

یک ورزش گردن خوب باید بخشی از برنامه کلی آمادگی بدنی شما باشد. افراد بسیاری ارزش این ورزش را نمی دانند یا اطلاعات خوبی در مورد آن ندارند. اگر مطمئن نیستید باید از کجا شروع کنید باید به مطالعه ادامه بدهید.

 
 به تیم ورزشی سلامت-بانک ملحق شوید 
 
Top