به تیم ورزشی سلامت-بانک ملحق شوید 
ورزش ایروبیک چیست؟

انجام ورزش ایروبیک راهی عالی برای بهبود سلامت قلب است. قلب برای عملکردهای دیگر بدن اهمیت حیاتی دارد بنابراین نباید سلامت قلب مورد بی توجهی قرار بگیرد. فعالیت های مختلف بسیاری در گروه ورزش های ایروبیک قرار می گیرند. از جمله این فعالیت ها طناب زدن، دو، اسپینینگ و حتی ورزش های آبی هستند.

ممکن است از فهمیدن این موضوع تعجب کنید که یوگا هم در حوزه ورزش های ایروبیک قرار می گیرد چون به افزایش سطح اکسیژن خون کمک می کند. این سودی است که یوگا برای سیستم قلبی دارد.  چون ورزش های ایروبیک بسیار متنوع هستند، هر کسی می تواند فعالیت هایی را پیدا کند که با علایق و توانائیهای بدنی کنونیش تطابق دارند.

هر کاری که باعث بشود قلب شما واقعا پمپاژ خون را انجام بدهد وخون در بدن شما جریان پیدا کند و شما با انجام آن بتوانید احساس کنید ماهیچه هایتان فعال شده اند در این حوزه به شما کمک می کند. اگر می خواهید قوی تر و لاغرتر بشوید و انرژی بیشتری داشته باشید باید یک ورزش ایروبیک با کیفیت انجام بدهید.

چه کسی می تواند از یک برنامه ورزش قلبی سود ببرد؟

هر کسی می تواند از یک برنامه ورزش قلبی سود ببرد. مردان و زنان هر دو در معرض خطر بیماری های قلبی هستند. در واقع بیماری قلبی یکی از شایع ترین علل مرگ در جهان است. با انجام ورزش های ایروبیک به عنوان بخشی از یک برنامه ورزشی با کیفیت می توان این ریسک را به طور قابل توجهی کاهش داد. بررسی های دیگر نشان می دهند برنامه ورزش قلبی می تواند ریسک ابتلا به انواعی از سرطان را نیز کاهش بدهد. فشار خون پائین یکی دیگر از منافع بزرگ این نوع ورزش ها است.

بررسی ها نشان می دهند بچه هایی که یک برنامه ورزش قلبی دارند به احتمال کمتری اضافه وزن پیدا می کنند. به علاوه، اغلب اوقات عادت فعال بودن به دوران بزرگسالی انتقال پیدا می کند. به این دلیل است که اغلب مدرسه ها کلاس تربیت بدنی دارند که در آن دانش آموزان ورزش های ایروبیک انجام می دهند. والدین هم باید در بخشی از زمانی که خانواده با هم سپری می کنند بچه ها را به انجام این فعالیت ها ترغیب کنند.

ورزش ایروبیک باید هر چند وقت یک بار انجام شود؟

شما باید سه تا چهار بار در هفته ورزش قلبی مثل ورزش های ایروبیک را انجام بدهید. ترکیب کردن فعالیت ها با انجام ورزش های مختلف به شما کمک خواهد کرد متمرکز بمانید. این کار تضمین می کند که شما در حوزه های چابکی و هماهنگی مهارت های بهتری پیدا می کنید.

هر جلسه ورزش ایروبیک باید 30 تا 60 دقیقه باشد تا بیشترین سود از آن برده شود. اگر این مدت زمان در شروع برایتان خیلی زیاد بود دو جلسه کوتاه تر در یک روز را در نظر بگیرید. می توانید دو جلسه 15 یا 30 دقیقه ای داشته باشید تا سطح استقامتتان بالا برود.

آیا ورزش های ایروبیک مشکل هستند؟

ورزش ایروبیک باید چالش برانگیز باشد اما انجام آن خیلی مشکل نباشد. هدف شما از انجام ورزش های قلبی باید افزایش ضربان قلب باشد. باید از انجام این ورزش ها احساس خستگی کنید اما احساس ناتوانی پیدا نکنید. وقتی سطح آمادگی بدنیتان بالا رفت باید با انجام انواع پیشرفته تر حرکات ایروبیک خود را به چالش بکشید.

طی این نوع ورزش قلبی باید خیلی راحت هم باشید. کفش های خیلی راحت بپوشید. مطمئن شوید نحوه استفاده از دستگاه های مخصوص هر ورزش را هم می دانید.

به سرنخ هایی که بدنتان به شما می دهد توجه کنید. اگر مشکل سلامتی دارید یا مدتی است که ورزش نکرده اید، آهسته شروع کنید. به بدنتان فرصت بدهید با تغییراتی که در آن ایجاد می کنید تنظیم بشود. مطمئن شوید هر ورزش را به درستی انجام می دهید چون در غیر این صورت خطر آسیب رساندن به خودتان شما را تهدید می کند.

اگر می خواهید کالری زیادی بسوزانید، ایروبیک می تواند در انجام این کار به شما کمک بکند. البته سطح مشکل بودن حرکاتی که انجام می دهید بر مقدار کالری که می سوزانید تاثیر دارد. وقتی وارد سطوح پیشرفته تر می شوید متوجه می شوید می توانید مدت زمان بیشتری استقامت داشته باشد و تاثیرات حرکات ورزشی بر بدنتان را تحمل کنید.
 

ادامه این موضوع

اسپینینگ

اگر به دنبال راهی عالی برای سوزاندن کالری و لذت بردن از ورزش می گردید، اسپینینگ را در نظر داشته باشید. این نوع ورزش برای عضلات ساق پاها، پشت، باسن و برای قلب مفید است. اسپینینگ نوعی ورزش است که برای انجام آن هیچ ترسی نخواهید داشت.

پیاده روی

یکی از موثرترین و آسان ترین ورزش ها پیاده روی است. می توانید این ورزش را در هر جایی انجام بدهید و برای شروع آن به تجهیزات خاصی نیاز ندارید. پیاده روی راهی برای لذت بردن از بیرون از خانه بودن نیز هست و می توانید آن را با گوش دادن به موسیقی یا ملاقات با دوستان ترکیب کنید.

پیلاتس

پیلاتس ورزشی عالی است. پیلاتس برای کشش بدن موثر است که داشتن انعطاف پذیری بیشتر را امکانپذیر می کند. پیلاتس به داشتن وضعیت اندامی بهتر و تقویت بدن نیز کمک می کند. هماهنگی و تعادل نیز از مزایای حاصل از این نوع ورزش هستند.

دوچرخه سواری

دوچرخه سواری یک روش بسیار موثر ورزش کردن است. می توان دوچرخه سواری را با یک روز تفریح و کاوشگری یا حتی رفتن به محل کار و برگشتن از آن ترکیب کرد. دوچرخه سواری ورزشی عالی است که ماهیچه های مختلف نیم تنه های بالایی و پائینی را به کار می اندازد.

دویدن

دویدن ورزش فوق العاده ای است که افراد می توانند آن را انجام بدهند. این ورزش باعث پمپاژ خون در بدن و افزایش مقاومت بدن می شوند. این ورزش به افزایش سطح استقامت برای ورزش ها و فعالیت های دیگر نیز کمک می کند.

ورزش های آبی

ورزش آبی شیوه خوشایندی برای به دست آوردن تناسب اندام و سلامتی است. بدن در آب بی وزن است بنابراین برای افرادی که جریان خون نامناسب یا اضافه وزن دارند، این ورزشی است که باعث وارد شدن فشار به زانوها و بخش های دیگر بدن نمی شود.

کیک بوکسینگ – ورزش رزمی

کیک بوکسینگ شکلی از ورزش های رزمی است که واقعا به افزایش قدرت و چابکی کمک می کند. این ورزش برای بسیاری از افراد سرگرم کننده نیز هست بنابراین آن ها به ادامه دادن به انجام این ورزش ترغیب می شوند. می توان کیک بوکسینگ را برای سرگرمی، برای تناسب اندام، و حتی برای کسب آمادگی برای انواع رقابت ها و مسابقات انجام داد.

یوگا

یوگا یک نوع ورزش عالی است که به شما کمک می کند هم از نظر جسمانی و هم از نظر روانی سلامت پیدا کنید. یادگیری و به کار بردن مبانی یوگا وقت می برد. اما با کمی نظم یوگا به شما کمک خواهد کرد به اهدافتان در مورد سلامت عمومی‌تان برسید.

 
 به تیم ورزشی سلامت-بانک ملحق شوید 
 
Top