به تیم ورزشی سلامت-بانک ملحق شوید 
آیا دوچرخه سواری ورزش خوبی است؟

ورزش های ایروبیک برای بدن خوب هستند و دوچرخه سواری در این دسته از ورزش ها قرار می گیرد. افراد زیادی احساس می کنند دویدن یا دویدن آهسته فشار زیادی به بدن وارد می کند. ممکن است این افراد در زانوها، کفل یا مفاصلشان مشکل داشته باشند. در هر صورت دوچرخه سواری نرم تر از دویدن یا دویدن آهسته است بنابراین می تواند راه بسیار خوبی برای ورزش کردن باشد بدون اینکه چنین مشکلاتی به وجود بیایند.

چه کسی باید دوچرخه سواری کند؟

دوچرخه سواری فعالیتی است که افراد در تمام سنین می توانند آن را انجام بدهند. حتی بچه هایی که تازه راه رفتن یاد گرفته اند می توانند این کار را با یک سه چرخه شروع کنند. وقتی سن بچه ها بالاتر می رود می توانند دوچرخه با چرخ های کمکی داشته باشند و وقتی آماده شدند به تنهایی تعادلشان را حفظ کنند می توانید چرخ های کمکی دوچرخه آن ها را باز کنید. والدین می توانند برای بچه های خیلی کوچک صندلی به دوچرخه شان ببندند یا حتی یدک کش به پشت دوچرخه شان نصب کنند.

بعضی افراد فقط برای سرگرمی و تفریح دوچرخه سواری می کنند اما بعضی افراد برای دوچرخه سواری در مسیرهای خیلی طولانی تمرین می کنند. آن ها می خواهند در مسابقات متعددی که برگزار می شوند برنده بشوند. بدون توجه به هدف شما از انجام این ورزش، اغلب اوقات این ورزش لذت بخش است.

چه مقدار دوچرخه سواری برای من خوب است؟

دوچرخه سواری نوعی ورزش است که هر قدر که بخواهید می توانید آن را انجام بدهید. در هر صورت اگر می خواهید نتایج قابل توجهی از انجام این ورزش به دست بیاورید باید حداقل سه بار در هفته و هر بار 20 دقیقه دوچرخه سواری کنید. بعضی افراد آن قدر از این ورزش لذت  می برند که هر روز چند ساعت دوچرخه سواری می کنند.

هدف شما باید متعهد ماندن به برنامه تان باشد. ممکن است با سرعت کم در مسیری طولانی دوچرخه سواری کنید. ممکن است بخواهید این مسیر را با حداکثر سرعت ممکن طی کنید. برنامه اقدامی برای خودتان تدوین کنید تا بتوانید سطح پیشرفتتان در طی زمان را ببینید. به احساستان در زمان دوچرخه سواری هم توجه داشته باشید. افراد بسیاری متوجه می شوند دوچرخه سواری به کاهش استرس و بهبود روحیه آن ها کمک می کند.

دوچرخه سواری می تواند یک روش رفت و آمد باشد که باعث صرفه جویی در هزینه بنزین هم می شود. دوچرخه سواری می تواند راهی بسیار خوب برای کمک به کاهش آلودگی هوا نیز باشد. بدن شما باید راهنمایتان درباره این موضوع باشد که در هر بار دوچرخه سواری چه مقدار فعالیت برایتان مناسب است. سطح مشکل بودن دوچرخه سواری به نوع دوچرخه ای که دارید و مسیرتان بستگی خواهد داشت. بسیاری از دوچرخه ها دنده دارند به طوریکه می توانید دنده عوض کنید تا در مسیرهای شیب دار آسانتر حرکت کنید.
مقدار کالری که می سوزانید به سطح مقاومتی که در مسیرتان با آن مواجه می شوید بستگی دارد. اگر در جای بسیار سردی زندگی می کنید، ممکن است بخواهید از دوچرخه ثابت استفاده کنید که در داخل خانه به کار برده می شود. ممکن است دوچرخه ثابتی داشته باشید که به شما اجازه می دهد مقدار کشش را کنترل کنید. به طور متوسط، باید بتوانید در هر ساعت دوچرخه سواری 300 کالری یا بیشتر بسوزانید.

نکاتی برای دوچرخه سواری

وقتی دوچرخه سواری می کنید راحت بودن اهمیت دارد. مطمئن شوید دوچرخه ای که روی آن سوار هستید مناسب بدنتان است. باید پاهایتان به آسانی به پدال ها و دست هایتان به آسانی به دسته های دوچرخه برسند. اگر زین دوچرخه راحت نیست آن را تنظیم کنید. افراد بسیاری متوجه می شوند قرار دادن زینی پهن تر روی دوچرخه که از مواد نرم تر ساخته شده است به آن ها اجازه می دهد مدت طولانی تری دوچرخه سواری کنند.

وقتی صحبت از دوچرخه سواری می شود ایمنی نیز اهمیت دارد. مطمئن شوید دوچرخه تان برای نوع مسیری که در آن دوچرخه سواری می کنید مناسب است. همچنین باید کلاه ایمنی بگذارید و اگر در جاده دوچرخه سواری می کنید باید در جهت ترافیک حرکت کنید.
 

ادامه این موضوع

اسپینینگ

اگر به دنبال راهی عالی برای سوزاندن کالری و لذت بردن از ورزش می گردید، اسپینینگ را در نظر داشته باشید. این نوع ورزش برای عضلات ساق پاها، پشت، باسن و برای قلب مفید است. اسپینینگ نوعی ورزش است که برای انجام آن هیچ ترسی نخواهید داشت.

ایروبیک-کاردیو

ورزش های ایروبیک ورزش های بسیار خوبی هستند چون به برآوردن نیازهای قلبی بدن کمک می کنند. افزایش ضربان قلب به واسطه انجام چنین ورزش هایی به سالم ماندن قلب کمک می کند. این ورزش ها باعث داشتن ریه های قوی تر، وجود اکسیژن بیشتر در جریان خون و جریان خون بهتر در بدن می شود.

پیاده روی

یکی از موثرترین و آسان ترین ورزش ها پیاده روی است. می توانید این ورزش را در هر جایی انجام بدهید و برای شروع آن به تجهیزات خاصی نیاز ندارید. پیاده روی راهی برای لذت بردن از بیرون از خانه بودن نیز هست و می توانید آن را با گوش دادن به موسیقی یا ملاقات با دوستان ترکیب کنید.

پیلاتس

پیلاتس ورزشی عالی است. پیلاتس برای کشش بدن موثر است که داشتن انعطاف پذیری بیشتر را امکانپذیر می کند. پیلاتس به داشتن وضعیت اندامی بهتر و تقویت بدن نیز کمک می کند. هماهنگی و تعادل نیز از مزایای حاصل از این نوع ورزش هستند.

دویدن

دویدن ورزش فوق العاده ای است که افراد می توانند آن را انجام بدهند. این ورزش باعث پمپاژ خون در بدن و افزایش مقاومت بدن می شوند. این ورزش به افزایش سطح استقامت برای ورزش ها و فعالیت های دیگر نیز کمک می کند.

ورزش های آبی

ورزش آبی شیوه خوشایندی برای به دست آوردن تناسب اندام و سلامتی است. بدن در آب بی وزن است بنابراین برای افرادی که جریان خون نامناسب یا اضافه وزن دارند، این ورزشی است که باعث وارد شدن فشار به زانوها و بخش های دیگر بدن نمی شود.

کیک بوکسینگ – ورزش رزمی

کیک بوکسینگ شکلی از ورزش های رزمی است که واقعا به افزایش قدرت و چابکی کمک می کند. این ورزش برای بسیاری از افراد سرگرم کننده نیز هست بنابراین آن ها به ادامه دادن به انجام این ورزش ترغیب می شوند. می توان کیک بوکسینگ را برای سرگرمی، برای تناسب اندام، و حتی برای کسب آمادگی برای انواع رقابت ها و مسابقات انجام داد.

یوگا

یوگا یک نوع ورزش عالی است که به شما کمک می کند هم از نظر جسمانی و هم از نظر روانی سلامت پیدا کنید. یادگیری و به کار بردن مبانی یوگا وقت می برد. اما با کمی نظم یوگا به شما کمک خواهد کرد به اهدافتان در مورد سلامت عمومی‌تان برسید.

 
 به تیم ورزشی سلامت-بانک ملحق شوید 
 
Top