به تیم ورزشی سلامت-بانک ملحق شوید 
چرا باید دویدن بخشی از برنامه ورزش روزانه باشند؟

دویدن به سالم و متناسب کردن بدن کمک می کند که روش بسیار خوبی برای قدرت یافتن برای انجام ورزش های دیگر است. دویدن آهسته با سرعت کم و دویدن با سرعت زیاد انجام می شود. انجام متناوب این دو ورزش در جلسات تمرینی ایده خوبی است. برای مدت زمان مشخصی دوی آهسته انجام بدهید و بعد برای یک یا دو دقیقه با حداکثر سرعت ممکنی که می توانید بدوید. بعد دوباره آهسته بدوید.

این فرایند به شما کمک می کند زود خسته نشوید. این فرایند به افزایش مقدار اکسیژنی که می توانید وارد بدنتان کنید نیز کمک می کند. بر کاری که انجام داده اید و بر دستاوردهایتان تمرکز کنید تا به ادامه کار تشویق شوید.

دویدن برای همه خوب است

همه می توانند از دویدن سود ببرند. اغلب اوقات بچه ها برای سرگرمی و بازی این کار را انجام می دهند. بیرون بردن بچه ها برای انجام این کار ایده بسیار خوبی است. هرچند بچه ها در مدرسه چنین ورزش هایی را زیاد انجام می دهند، اما برنامه ورزش مدرسه فقط یک یا دو روز در هفته است. بزرگسالان قطعا می توانند از دویدن سود ببرند.

اگر در طول روز برای انجام این کار وقت پیدا نمی کنید یا بچه دارید و شب ها باید از بچه تان مراقبت کنید، وسایلی را تهیه کنید که بتوانید در خانه از آن ها استفاده کنید. تردمیل وسیله بسیار خوبی است که می توانید برای دویدن از آن استفاده کنید. با استفاده از این وسیله می توانید سرعت دویدن و شیب مسیر را تعیین کنید. وقتی هوا سرد است نیز می توانید از این وسیله استفاده کنید.

این ورزش به کاهش استرس نیز کمک می کند. داشتن توانایی پاک کردن ذهن به نگرش شما کمک می کند، به تمرکز کردن کمک می کند و حتی به شما کمک می کند شب ها بهتر بخوابید. اگر دوست دارید ورزش کنید، دویدن به افزایش استقامت شما کمک خواهند کرد. اگر موقع بازی کردن تنیس، بسکتبال، یا ورزش های دیگر نفس کم می آورید دویدن می تواند به تغییر این وضعیت کمک کنند.

برنامه عادی دویدن خود را تدوین کنید

مطمئن شوید یک جفت کفش خیلی خوب برای انجام این ورزش ها دارید. با این کار حمایت خوبی از پاهایتان انجام می دهید. زانوهایتان هم باید تکیه گاهی داشته باشند. زانو ها باید کاملا در زانوبند (snug) قرار بگیرند بدون اینکه پاهایتان بتوانند حرکت زیادی در آن ها داشته باشند. انقباض و کشش خوب نیز اهمیت دارد چون ممکن است در انواع مسیرهای مختلفی قرار بگیرید.

دویدن نباید مشکل باشد. بنابراین هنگام تدوین برنامه ورزش‌تان این نکته را به خاطر داشته باشید. شما می خواهید به جایی برسید که بتوانید 30 تا 40 دقیقه این ورزش ها را انجام بدهید. برای رسیدن به بهترین نتایج این ورزش ها باید چهار یا پنج بار در هفته انجام بشوند. اگر در شروع نمی توانید این مقدار بدوید نگران نشوید.

طی دوره شروع ورزش سعی کنید به حداکثر مقداری که می توانید بدوید یا دویدن آهسته داشته باشید. وقتی نفستان برگشت سرعتتان را افزایش بدهید و بعد دوباره دویدن آهسته و پیاده روی را شروع کنید. وقتی به دفعات بیشتر این کار را انجام بدهید متوجه می شوید که قبل از اینکه مجبور بشوید بخشی از مسیر را قدم بزنید می توانید مدت زمان بیشتری بدوید.

با بهبود سطح استقامتتان، باید خودتان را وادار کنید برای مدت زمان طولانی تری دویدن را انجام بدهید. همچنین ممکن است بخواهید در این مدت زمان مسیر طولانی تری را طی کنید. به فشار آوردن به خودتان ادامه بدهید تا بتوانید قوی تر بشوید و حداکثر بهره را از این نوع ورزش ایروبیک ببرید.

هرگز بدون گرم کردن بدن شروع به دویدن یا دویدن آهسته نکنید. شما باید برای کشیدن ماهیچه های ساق پایتان وقت بگذارید. برای جلوگیری از گرفتگی عضلات، بعد از انجام این ورزش ها برای خنک کردن بدن نیز وقت بگذارید.

اگر از وزنه های زانو و بازو استفاده کنید با دویدن می توانید کالری حتی بیشتری بسوزانید. باید استفاده از وزنه ها را وقتی شروع کنید که بتوانید حداقل 20 دقیقه بدون از دست دادن کامل انرژیتان برنامه عادی ورزشتان را انجام بدهید.
 

ادامه این موضوع

اسپینینگ

اگر به دنبال راهی عالی برای سوزاندن کالری و لذت بردن از ورزش می گردید، اسپینینگ را در نظر داشته باشید. این نوع ورزش برای عضلات ساق پاها، پشت، باسن و برای قلب مفید است. اسپینینگ نوعی ورزش است که برای انجام آن هیچ ترسی نخواهید داشت.

ایروبیک-کاردیو

ورزش های ایروبیک ورزش های بسیار خوبی هستند چون به برآوردن نیازهای قلبی بدن کمک می کنند. افزایش ضربان قلب به واسطه انجام چنین ورزش هایی به سالم ماندن قلب کمک می کند. این ورزش ها باعث داشتن ریه های قوی تر، وجود اکسیژن بیشتر در جریان خون و جریان خون بهتر در بدن می شود.

پیاده روی

یکی از موثرترین و آسان ترین ورزش ها پیاده روی است. می توانید این ورزش را در هر جایی انجام بدهید و برای شروع آن به تجهیزات خاصی نیاز ندارید. پیاده روی راهی برای لذت بردن از بیرون از خانه بودن نیز هست و می توانید آن را با گوش دادن به موسیقی یا ملاقات با دوستان ترکیب کنید.

پیلاتس

پیلاتس ورزشی عالی است. پیلاتس برای کشش بدن موثر است که داشتن انعطاف پذیری بیشتر را امکانپذیر می کند. پیلاتس به داشتن وضعیت اندامی بهتر و تقویت بدن نیز کمک می کند. هماهنگی و تعادل نیز از مزایای حاصل از این نوع ورزش هستند.

دوچرخه سواری

دوچرخه سواری یک روش بسیار موثر ورزش کردن است. می توان دوچرخه سواری را با یک روز تفریح و کاوشگری یا حتی رفتن به محل کار و برگشتن از آن ترکیب کرد. دوچرخه سواری ورزشی عالی است که ماهیچه های مختلف نیم تنه های بالایی و پائینی را به کار می اندازد.

ورزش های آبی

ورزش آبی شیوه خوشایندی برای به دست آوردن تناسب اندام و سلامتی است. بدن در آب بی وزن است بنابراین برای افرادی که جریان خون نامناسب یا اضافه وزن دارند، این ورزشی است که باعث وارد شدن فشار به زانوها و بخش های دیگر بدن نمی شود.

کیک بوکسینگ – ورزش رزمی

کیک بوکسینگ شکلی از ورزش های رزمی است که واقعا به افزایش قدرت و چابکی کمک می کند. این ورزش برای بسیاری از افراد سرگرم کننده نیز هست بنابراین آن ها به ادامه دادن به انجام این ورزش ترغیب می شوند. می توان کیک بوکسینگ را برای سرگرمی، برای تناسب اندام، و حتی برای کسب آمادگی برای انواع رقابت ها و مسابقات انجام داد.

یوگا

یوگا یک نوع ورزش عالی است که به شما کمک می کند هم از نظر جسمانی و هم از نظر روانی سلامت پیدا کنید. یادگیری و به کار بردن مبانی یوگا وقت می برد. اما با کمی نظم یوگا به شما کمک خواهد کرد به اهدافتان در مورد سلامت عمومی‌تان برسید.

 
 به تیم ورزشی سلامت-بانک ملحق شوید 
 
Top