به تیم ورزشی سلامت-بانک ملحق شوید 
ورزش آبی چیست؟

ورزش آبی شیوه بسیار خوبی برای دوباره به دست آوردن تحرک برای هر فردی است. مهم نیست الان در چه سطحی از توانایی هستید. چون انجام اغلب ورزش های آبی بدون درد و زحمت است لازم نیست نگران بیماری هایی باشید که ممکن است هنگام انجام ورزش های دیگر شما را آزار بدهند.

همانگونه که از نام این ورزش ها مشخص است، این نوع ورزش ها در آب انجام می شوند. برای آن دسته افرادی که دوست ندارند موقع ورزش کردن عرق کنند، ورزش آبی بهترین راه حلی است که در نظر گرفته می شود. حرکات مختلف بسیاری وجود دارند که می توانید در آب انجام بدهید و سطح آمادگی بدنی شما را ارتقا می دهند. ورزش های مختلفی نیز براساس سطح آمادگی بدنی کنونی شما وجود دارند. وقتی قوی تر شدید می توانید ورزش های سطوح پیشرفته تر را امتحان کنید.

آیا ورزش های آبی موثر هستند؟

ورزش های آبی برای تمام بزرگسالان فواید زیادی دارند. در واقع می توانید بچه هایتان را به استخر ببرید و در حالیکه آن ها آب بازی می کنند شما ورزش کنید. بسیاری از استخرهای شنا چند شب در هفته یا در ساعات اولیه صبح کلاس دارند. این کلاس ها شیوه های خوبی برای به دست آوردن سلامتی، سوزاندن کالری و کاهش وزن هستند.

افراد بسیاری متوجه می شوند که وقتی فکر می کردند نمی توانند فعالیت زیادی داشته باشند ورزش های آبی به آن ها اجازه داده اند انواع مختلف ورزش را انجام بدهند. لازم نیست بتوانید حرکت کنید تا انواع ورزش های مختلف را در آب انجام بدهید. بسیاری از زنان باردار متوجه می شوند با این شیوه می توانند ورزش کنند بدون اینکه احساس خستگی کنند یا فشار زیادی به بدن آن ها وارد بشود.

دو یا سه بار در هفته انجام دادن ورزش های آبی ایده خوبی است. مطمئن شوید تمرین های مختلفی در برنامه ورزش شما گنجانده شده اند. با این شیوه می توانید کالری زیادی بسوزانید. طول مدت جلسه ورزش شما باید 30 تا 45 دقیقه باشد. اگر از بودن در آب لذت می برید این می تواند راهی برای ترغیب شما به انجام ورزش های بیشتر باشد.

بسیاری از متخصصان اعتقاد دارند ورزش های آبی می توانند به اندازه ورزش های غیر آبی که دو برابر ورزش های آبی طول می کشند به شما سود برسانند. اگر کمبود وقت دارید اما می خواهید تناسب اندام پیدا کنید، انجام ورزش های آبی راهی برای بردن بیشترین بهره از زمانتان است.

انواع ورزش های آبی

بدیهی ترین نوع ورزش آبی شنا کردن است. توانایی انجام انواع شناها بدون توقف راه بسیار خوبی برای درگیر کردن تمام بدن در ورزشی بسیار خوب است. سرعت بیشتر نیز از مزایای این نوع ورزش است. در هر صورت بسیاری از افراد زود از شنا کردن در استخر خسته می شوند.

کشیدن بدن از یک طرف به طرف دیگر راه بسیار خوبی برای انعطاف پذیرتر شدن است. می توانید به دیوار استخر هم تکیه بدهید و پاهایتان را تا سطح کمرتان بالا بیاورید. ممکن است این کار آسان به نظر برسد اما متوجه می شوید که انجام این حرکت مستلزم داشتن کنترل بر نیم تنه پائینی بدن و داشتن قدرت است.

با استفاده از ضربه پای شناگر می توانید نیم تنه پائینتان را قوی تر کنید. اگر این حرکات را به سرعت برای چند دقیقه انجام بدهید، این راه بسیار خوبی برای سوزاندن کالری نیز هست. در پایان برنامه ورزش آبی چند دقیقه روی آب شناور بمانید. این کار به از بین رفتن استرس و تنش جمع شده در بدن کمک می کند.

استفاده از وزنه های سبک بازو در زمانی که در آب هستید هم به داشتن بدنی قوی و متناسب کمک می کند. برای موثر بودن این شیوه لازم نیست با وزنه های سنگین و زیاد ورزش کنید. اگر در کلاس ورزش های آبی شرکت کنید تجهیزات زیادی برای استفاده در هر جلسه وجود دارند.
 

ادامه این موضوع

اسپینینگ

اگر به دنبال راهی عالی برای سوزاندن کالری و لذت بردن از ورزش می گردید، اسپینینگ را در نظر داشته باشید. این نوع ورزش برای عضلات ساق پاها، پشت، باسن و برای قلب مفید است. اسپینینگ نوعی ورزش است که برای انجام آن هیچ ترسی نخواهید داشت.

ایروبیک-کاردیو

ورزش های ایروبیک ورزش های بسیار خوبی هستند چون به برآوردن نیازهای قلبی بدن کمک می کنند. افزایش ضربان قلب به واسطه انجام چنین ورزش هایی به سالم ماندن قلب کمک می کند. این ورزش ها باعث داشتن ریه های قوی تر، وجود اکسیژن بیشتر در جریان خون و جریان خون بهتر در بدن می شود.

پیاده روی

یکی از موثرترین و آسان ترین ورزش ها پیاده روی است. می توانید این ورزش را در هر جایی انجام بدهید و برای شروع آن به تجهیزات خاصی نیاز ندارید. پیاده روی راهی برای لذت بردن از بیرون از خانه بودن نیز هست و می توانید آن را با گوش دادن به موسیقی یا ملاقات با دوستان ترکیب کنید.

پیلاتس

پیلاتس ورزشی عالی است. پیلاتس برای کشش بدن موثر است که داشتن انعطاف پذیری بیشتر را امکانپذیر می کند. پیلاتس به داشتن وضعیت اندامی بهتر و تقویت بدن نیز کمک می کند. هماهنگی و تعادل نیز از مزایای حاصل از این نوع ورزش هستند.

دوچرخه سواری

دوچرخه سواری یک روش بسیار موثر ورزش کردن است. می توان دوچرخه سواری را با یک روز تفریح و کاوشگری یا حتی رفتن به محل کار و برگشتن از آن ترکیب کرد. دوچرخه سواری ورزشی عالی است که ماهیچه های مختلف نیم تنه های بالایی و پائینی را به کار می اندازد.

دویدن

دویدن ورزش فوق العاده ای است که افراد می توانند آن را انجام بدهند. این ورزش باعث پمپاژ خون در بدن و افزایش مقاومت بدن می شوند. این ورزش به افزایش سطح استقامت برای ورزش ها و فعالیت های دیگر نیز کمک می کند.

کیک بوکسینگ – ورزش رزمی

کیک بوکسینگ شکلی از ورزش های رزمی است که واقعا به افزایش قدرت و چابکی کمک می کند. این ورزش برای بسیاری از افراد سرگرم کننده نیز هست بنابراین آن ها به ادامه دادن به انجام این ورزش ترغیب می شوند. می توان کیک بوکسینگ را برای سرگرمی، برای تناسب اندام، و حتی برای کسب آمادگی برای انواع رقابت ها و مسابقات انجام داد.

یوگا

یوگا یک نوع ورزش عالی است که به شما کمک می کند هم از نظر جسمانی و هم از نظر روانی سلامت پیدا کنید. یادگیری و به کار بردن مبانی یوگا وقت می برد. اما با کمی نظم یوگا به شما کمک خواهد کرد به اهدافتان در مورد سلامت عمومی‌تان برسید.

 
 به تیم ورزشی سلامت-بانک ملحق شوید 
 
Top