به تیم ورزشی سلامت-بانک ملحق شوید 
ذهنتان را بر روی تناسب اندام متمرکز کنید

یکی از اصول اولیه آمادگی برای تناسب اندام  این است که ذهن خود را باید بر روی آنچه که انجام میدهید، متمرکز کنید. در بسیاری از موارد تمرکز فقط روی عضله سازی و یا کاهش وزن است. با این حال، تمام هدف شما باید این باشد که در کل زندگی تمرینات تناسب اندام را ادامه دهید. این تمرینات باید جزیی از زندگی روزمره شما شود.

به این ترتیب بدن شما بدون اینکه خودتان را محدود کنید میتوانید در تحرکت باشید. فردی که احتمالاً از نظر سلامتی مشکلاتی دارد میتواند با انجام تمرینات تناسب اندام این مشکلات را برطرف کند.اگر ورزش کردن را دوست نداشته باشید، ورزش نمیکنید و این یک اتفاق عادی است. آن ورزشی که دوست دارید را پیدا کنید و از انجام آن لذت ببرید.

استفاده از وسایل ورزشی مناسب

بخشی از اصول اولیه تناسب اندام این است که از وسایل ورزشی مناسب استفاده کنید. نیازی نیست که شما در خانه دستگاههای ورزشی داشته باشید و یا به باشگاه ورزشی بروید. با این حال، استفاده از وسایل ورزشی برای تمرینات شما مفید و سودمند میباشد. داشتن یک کفش ورزشی راحت و به اندازه کافی پشتیبانی داشتن، مهم است.

هنگامی که از وسایل ورزشی استفاده میکنید باید روش درست استفاده کردن از آن وسایل را هم بدانید. در غیر این صورت هنگام ورزش امکان دارد که صدمه ببینید. حتی برای آن ورزشهایی که به وسایل ورزشی احتیاج ندارید، باید با دقت تمرینات را انجام دهید تا در حین ورزش صدمه نبینید.

به خودتان احترام بگذارید

برای انجام یک برنامه ورزشی به خودتان اعتبار بدهید. خودتان را درانجام تمرینات ورزشی تقویت کنید و سپس برای نقاط ضعفتان هم میتوانید وقت بگذارید. اصول اولیه تناسب اندام را در همان سطحی که از ورزش هستید، میتوانید شروع کنید. بر اساس ورزشی که میکنید این بهترین کاری است که میتوانید انجام دهید.

با ورزش کردنتان چه اتفاقی میافتد

خیلی ورزش نکنید اما تلاش خود را بکنید. مدت ورزش کردن را بیشتر کنید و تعداد دفعات تمرینات ورزشی را هم بیشتر کنید. باید  روی مقدار وزنی که دارید و روی میزان قدرتتان کار کنید. به خودتان کمک کنید که تا به سطوح پیشرفته تناسب اندام برسید. به تدریج در حین ورزش کردن در بدن شما اتفاقاتی میافتد، اما به علائمی که آمادگی بدن شما را بیشتر میکند، دقت کنید.

تمرینات ورزشی خودتان را با دقت انتخاب کنید

در انتخاب ورزشی که میخواهید انجام دهید، عجله نکنید. ورزشی را که میخواهید انجام دهید را با دقت انتخاب کنید تا شامل حرکات کششی، تمرینات ایروبیک (هوازی) برای سیستم قلب شما، و تمرینات غیر هوازی برای عضله سازی باشد. در هر سطحی از ورزش تناسب اندام که باشید ورزشهای زیادی وجود دارد که برای شما مناسب است، بنابراین ورزشهایی را پیدا کنید که بتوانید به خوبی با آن ارتباط برقرار کنید.

با انگیزه بمانید

هنگامیکه بدانید برا ی بدست آوردن چه چیزی تلاش میکنید برای تمرینات اولیه ورزش تناسب اندام آسانتر انگیزه پیدا میکنید. آیا اهداف خود را نوشته اید تا زمانی که نیاز دارید در تمرینات ورزشی به خودتان فشار بیاورید، آن اهداف را ببینید. طوری ورزش کنید تا از آن لذت ببرید. با شروع یک ورزش جدید، مثلاً  تنیس، لحظات خوبی را تجربه خواهید کرد. اگر از آب لذت میبرید شنا یک ورزش فوق العاده است. سعی نکنید خودتان را مجبور کنید ورزشی را که دوست ندارید، انجام دهید. اگر ورزشی که میکنید سرگرم کننده باشد برای ورزش کردن انگیز خواهید داشت و از تمام فواید آن ورزش استفاده خواهید کرد.

بییش از حد ورزش کردن برای شما خوب نیست. فقط روی یک گروه عضلانی تمرکز نکنید و بیش از 60 دقیقه ورزش نکنید. در اوایل امکان دارد نتوانید بیش از 10 الی 15 دقیقه ورزش کنید. این زمان برای مدتی که شما تمرینات ورزشی را انجام میدهید خوب است. ورزش ها را همراه با فیلمهای ورزشی، میتوانید در خانه انجام دهید، بجای اینکه روی صندلی بنشینید و کنترل تلوزیون را بدست بگیرید، بدن شما در تحرک است.
 

ادامه این موضوع

تمرین استقامت

تمرین استقامت به فرد کمک می کند قوی تر بشود. تمرین استقامت به افزایش بنیه بدنی نیز کمک می کند. اگر می خواهید در فعالیتی شرکت داشته باشید که زمان زیادی طول می کشد، مثل دوی ماراتن، این نوع تمریت اهمیت زیادی دارد.

تمرین انعطاف پذیری

اغلب ما قبول داریم به اندازه ای که دوست داریم انعطاف پذیر نیستیم و این می تواند مانع سود بردن از انواع مختلف ورزش ها بشود. تمرین انعطاف پذیری می تواند به شما اجازه بدهد در دامنه حرکاتتان آزادی بیشتری داشته باشید.

تمرین پایداری مرکزی

به واسطه تمرین پایداری مرکزی می توانید پایه ای محکم برای بدن خود ایجاد کنید. سطح قدرت کلی شما افزایش پیدا خواهد کرد. خلاص شدن از دست چربی ها و در عوض به دست آوردن ماهیچه هدفی متداول است و می توان با تمرین پایداری مرکزی به آن رسید.

تمرین پلایومتریک

سرعت و قدرت منافع بزرگ حاصل از ورزش هستند و تمرین پلایومتریک می تواند به شما کمک کند بیشترین مقدار سرعت و قدرت را به دست بیاورید. این نوع تمرین موثر است چون به ماهیچه های بدن اجازه می دهد به پتانسیل کامل خود برسند.

تمرین دایره ای

تمرین دایره ای می تواند ورزشی سریع و شدید برای شما فراهم کند. این تمرینات از دلزده شدن شما از برنامه عادی ورزشی تان جلوگیری خواهند کرد و همچنین به شما اجازه می دهند در یک جلسه تمرین روی گروه های ماهیچه ای مختلف متعددی کار کنید.

تمرین سرعتی

پیدا کردن سرعت بیشتر در بعضی انواع ورزشی که انجام می دهید مانند دویدن، به شما کمک می کند کالری بیشتری بسوزانید. تمرین سرعتی می تواند به شما کمک کند سرعت متابولیسم خود را بالا ببرید و بتوانید تمرینات ورزشی خود را در زمان کمتری انجام بدهید.

تمرین فیتنس

اگر می خواهید احساس بهتری داشته و بهتر به نظر برسید، باید تمرین های فیتنس را انجام بدهید. می توان این نوع ورزش را متناسب با نیازها و سطح توانایی افراد سفارشی ساخت. با هر برنامه تمرین آماگی بدنی باید چند عنصر اصلی تحت پوشش قرار داده شوند.

تمرین قدرتی

تمرین قدرتی باید در مورد چیزی بیش از داشتن ماهیچه های بزرگتر باشد. تمرین قدرتی می تواند به داشتن قدرت مرکزی کمک کند. در نتیجه از هر حرکت ورزشی که انجام می دهید سود بیشتری خواهید برد.

تمرین مقاومتی

تمرین مقاومتی می تواند به شما کمک کند بدن خود را قوی تر کنید، بدنتان را به شکل مطلوب در بیاورید و سطح استقامت خود را بالا ببرید. ورزش های زیادی وجود دارند که برای رسیدن به این اهداف می توانید آن ها را انجام بدهید. شروع تمرین مقاومتی مشکل نیست.

حرکات کششی

انجام حرکات کششی بخش بسیار مهمی برای بدست آوردن یک بدن سالم است. پیش از هر نوع تمرین ورزشی باید این حرکات کششی را انجام داد. حرکات کششی به شما کمک میکند قوی شوید، عضلات قوی داشته باشید و بدن شما را انعطاف پذیر و چالاک میکند.

راهنمایی تناسب اندام برای افراد مبتدی

راهنمایی تناسب اندام برای افراد مبتدی میتواند به شما این اطمینان را بدهد که میتوانید در برنامه های ورزشی خود موفق باشید. شما باید برنامه ای طرح کنید که برطبق آن تمرینات ورزشی را انجام دهید، فواید تمرینات تناسب اندام در اختیار شما بگذارد، و هر خطری که باعث آسیب رساندن به بدن میشود را به حداقل برساند.

 
 به تیم ورزشی سلامت-بانک ملحق شوید 
 
Top