به تیم ورزشی سلامت-بانک ملحق شوید 
تمرینات کششی بسیار مهم است

تصمیم برای بدست آوردن تناسب اندام یک ایده بسیار عالی است، اما این تمرینات ورزشی باید تمام ویژگیهای اصلی را دربر داشته باشد. تمرینات کششی بسیار مهم است اما بیشتر مردم تمایل دارند آنرا نادیده بگیرند. انجام ندادن حرکات کششی میتواند به عضلات آسیب برساند که به آسیب های جدی تری منجر میشود. پیش از انجام هر ورزشی و حتی موقع ورزش کردن هم باید حرکات کششی را انجام داد. تنها باچند دقیقه انجام دادن این حرکات کششی، تمرینات ورزشی بسیار متفاوتی را خواهید داشت.

افراد درهر سنی که باشند باید این حرکات کششی را بصورت ورزش انجام دهند. افراد جوانتر بدنشان بیشتر انعطاف پذیر است و بهترین زمان برای انجام دادن اینگونه حرکات کششی است. کودکان اغلب در مدرسه موقع تمرینات ورزشی این حرکات کششی را انجام میدهند، اما این کافی نیست. والدین باید آنها را تشویق کنند که در خانه این حرکات کششی را بیشتر انجام دهند.

بزرگسالان میتوانند با تعداد زیادی از این حرکات کششی شروع کنند، حتی اگر مدت زمان طولانی نیست که این تمرینات را انجام میدهند. طولی نخواهد کشید که حین انجام حرکات کششی متوجه میشوند که به پیشرفت های قابل توجهی رسیده اند.

حرکات کششی چه فوایدی دارند؟

علاوه بر اینکه عضلات برای ورزش کردن، آماده میشوند، حرکات کششی فواید دیگری هم دارد. به دلیل اینکه اکسیژن بیشتری دریافت میکنید، خون بهتر در سراسر بدن به گردش در میاید. بیشتر افرادی که مشکلات گردش خون دارند، انجام حرکات کششی به مدت 15 الی 20 دقیقه در روز میتواند کمک کند که گردش خون در بدنشان بیشتر شود.

حرکات کششی بدن شخص را انعطاف پذیرمیکند. انعطاف پذیر شدن بدن باعث سرعت بهتر و چابکی در فرد میشود. بسیاری از ورزشکاران حرفه ای تمرینات کششی بسیاری را طبق یک روال انجام میدهند. هنگامیکه آنها میخواهند هر نوع ورزشی را انجام دهند تمریناتی که با حرکات کششی انجام دادند برای آنها یک مزیت بشمار میرود.

هنگامیکه یک فرد مسن میشود مفاصل او دردناک و حتی شکننده میشوند. حرکات کششی کمک میکند که تا مفاصل قوی بمانند. همچنین به تعادل بدن کمک میکند، همینطور که فرد مسن تر میشود، انجام این حرکات کششی کمک میکند که بدن آنها بیشتر در تعادل باشند واگراحتمالا بیافتند، کمتر آسیب ببینند.

همه ما از عوامل استرس زا در زندگی هایمان رنج میبریم. این تنش میتواند در قسمتهای اطراف گردن، شانه ها و پشت ایجاد شود. در نتیجه، این قسمتهای بدن دردناک میشوند و در بدن درد بوجود میاورند. با وجود این دردها به سختی میتوان در شب یک خواب راحت داشت. حرکات کششی به کاهش استرس کمک میکند و شما میتوانید راحتی بیشتری داشته باشید.

روش های مناسب برای حرکات کششی

حرکات کششی اگر به روش درستی انجام داده شوند، کاملاً به نفع شما خواهد بود. بیشتر مواقع مردم در انجام این حرکات کششی عجله میکنند. به خودتان وقت بدهید و به آرامی و نرمی حرکات کششی را انجام دهید. حرکت های جهشی میتواند به عضلات آسیب بزند بنابراین در هنگام انجام حرکات کششی باید خیلی دقت کنید.

اگردر حین حرکات کششی به راحتی نمیتوانید بدنتان را خم کنید که دستتان به انگشتان پای خود و یا هر قسمتی از بدنتان برسانید، نگران نشوید. تا جاییکه احساس راحتی میکنید بدنتان را خم کنید. یک اشتباه رایج این است که هنگام حرکات کششی نفس خود را نگه میدارید. روی دم و بازدم خود تمرکز کنید. هر چه این دم و بازدم را انجام میدهید میبینید که بهتر آنرا انجام میدهید.

برای هر حرکت کششی 30 ثانیه کافی است بعد حرکت را رها کنید. هر حرکت را برای هر قسمت از بدن چند بار تکرار کنید. از آنجا که بدن شما متقارن است (طرف راست و چپ بدن) مطمئن شوید که حرکات کششی را بطور مساوی هم در طرف راست و هم در طرف چپ بدن انجام میدهید.

تمرینات کششی بسیاری را کشف کنید

تمرینات کششی شما بطور روزمره باید متفاوت باشد. هدف این باشد با ترکیب این تمرینات کششی تمام گروه عضلات بدن شما به کار گرفته شوند. بخش های کلیدی که باید تحت حرکات کششی باشند شامل، بازوها، پاها، پشت و ناحیه شکم است. اطمینان پیدا کنید که روش صحیح را برای هر نوع ورزش انجام میدهید تا بیشترین فواید را از آن تمرینات دریافت کنید.
 

ادامه این موضوع

اصول اولیه برای تناسب اندام

آشنایی با اصول اولیه تناسب اندام بسیار مهم است. اگر ندانید که برای ورزش تناسب اندام باید به کجا بروید، نمیتوانید در یک برنامه ریزی خوب برای ورزش کردن، پیشرفت داشته باشید. انواع بسیاری از تمرینات ورزشی و تناسب اندام وجود دارد که میتوانید آنها را انجام دهید.

تمرین استقامت

تمرین استقامت به فرد کمک می کند قوی تر بشود. تمرین استقامت به افزایش بنیه بدنی نیز کمک می کند. اگر می خواهید در فعالیتی شرکت داشته باشید که زمان زیادی طول می کشد، مثل دوی ماراتن، این نوع تمریت اهمیت زیادی دارد.

تمرین انعطاف پذیری

اغلب ما قبول داریم به اندازه ای که دوست داریم انعطاف پذیر نیستیم و این می تواند مانع سود بردن از انواع مختلف ورزش ها بشود. تمرین انعطاف پذیری می تواند به شما اجازه بدهد در دامنه حرکاتتان آزادی بیشتری داشته باشید.

تمرین پایداری مرکزی

به واسطه تمرین پایداری مرکزی می توانید پایه ای محکم برای بدن خود ایجاد کنید. سطح قدرت کلی شما افزایش پیدا خواهد کرد. خلاص شدن از دست چربی ها و در عوض به دست آوردن ماهیچه هدفی متداول است و می توان با تمرین پایداری مرکزی به آن رسید.

تمرین پلایومتریک

سرعت و قدرت منافع بزرگ حاصل از ورزش هستند و تمرین پلایومتریک می تواند به شما کمک کند بیشترین مقدار سرعت و قدرت را به دست بیاورید. این نوع تمرین موثر است چون به ماهیچه های بدن اجازه می دهد به پتانسیل کامل خود برسند.

تمرین دایره ای

تمرین دایره ای می تواند ورزشی سریع و شدید برای شما فراهم کند. این تمرینات از دلزده شدن شما از برنامه عادی ورزشی تان جلوگیری خواهند کرد و همچنین به شما اجازه می دهند در یک جلسه تمرین روی گروه های ماهیچه ای مختلف متعددی کار کنید.

تمرین سرعتی

پیدا کردن سرعت بیشتر در بعضی انواع ورزشی که انجام می دهید مانند دویدن، به شما کمک می کند کالری بیشتری بسوزانید. تمرین سرعتی می تواند به شما کمک کند سرعت متابولیسم خود را بالا ببرید و بتوانید تمرینات ورزشی خود را در زمان کمتری انجام بدهید.

تمرین فیتنس

اگر می خواهید احساس بهتری داشته و بهتر به نظر برسید، باید تمرین های فیتنس را انجام بدهید. می توان این نوع ورزش را متناسب با نیازها و سطح توانایی افراد سفارشی ساخت. با هر برنامه تمرین آماگی بدنی باید چند عنصر اصلی تحت پوشش قرار داده شوند.

تمرین قدرتی

تمرین قدرتی باید در مورد چیزی بیش از داشتن ماهیچه های بزرگتر باشد. تمرین قدرتی می تواند به داشتن قدرت مرکزی کمک کند. در نتیجه از هر حرکت ورزشی که انجام می دهید سود بیشتری خواهید برد.

تمرین مقاومتی

تمرین مقاومتی می تواند به شما کمک کند بدن خود را قوی تر کنید، بدنتان را به شکل مطلوب در بیاورید و سطح استقامت خود را بالا ببرید. ورزش های زیادی وجود دارند که برای رسیدن به این اهداف می توانید آن ها را انجام بدهید. شروع تمرین مقاومتی مشکل نیست.

راهنمایی تناسب اندام برای افراد مبتدی

راهنمایی تناسب اندام برای افراد مبتدی میتواند به شما این اطمینان را بدهد که میتوانید در برنامه های ورزشی خود موفق باشید. شما باید برنامه ای طرح کنید که برطبق آن تمرینات ورزشی را انجام دهید، فواید تمرینات تناسب اندام در اختیار شما بگذارد، و هر خطری که باعث آسیب رساندن به بدن میشود را به حداقل برساند.

 
 به تیم ورزشی سلامت-بانک ملحق شوید 
 
Top