هر یک از ما در طول حیات حداقل یک بار پرخوری را تجربه کرده است. علی الخصوص وقتی به جشنواره های غذای مجانی یا کباب فروشی می روید، ولی روز بعد به رژیم غذایی معمول و متداولتان رجوع می کنید.

اما برخی افراد بصورت عادت و در هر وعده غذایی پرخوری می کنند. گاهی دفعات اینکار محدود به چند بار در هفته است. صرفنظر از دفعات، پرخوری با عرضه بیش از حد نیاز کالری و چربی به بدن، باعث صدمه به آن می شود. چنین افرادی دچار ضربه روحی و احساس گناه می شوند و این موضوع شرایط را بدتر می کند. وقتی فردی دچار عادت پرخوری می شود بدنبال راهکاری برای توقف این عادت برمیآید. ولی اغلب این تلاشها با شکست مواجه می شود. این چرخه پرخوری- توقف، نوعی اختلال روانشناختی و بیماری پرخوری نامیده می شود.

از نظر آماری، تقریبا 3.5% زنان و 2% مردان در برهه ای از زندگی خود دچار این بیماری می شوند. این موضوع هر چند اختلالی روانی محسوب می شود ولی بعضی انجمن های روانشناسی آنرا رسما جزء این حیطه محسوب نمی کنند. با اینحال از سوی متخصصین روانشناسی تمایل بارزی برای منظور کردن این اختلال در منابع رسمی وجود دارد.

عوامل سبب ساز

دانش مدرن در شناخت دقیق علل ریشه ای این اختلال ناموفق بوده ولی چند عامل مرتبط با این موضوع تاکنون کشف شده اند. برای مثال پی برده شده که حدود 50% افراد که مبتلا به پرخوری بوده اند سابقه افسردگی نیز داشته اند. بااین وجود مشخص نیست که افسردگی باعث پرخوری می شود یا بالعکس.

پرخوری هیجانی معمولا همزاد با پرخوری  است. بگونه ای‌که افراد دچار نوسانات احساسی و هیجانی قربانی پرخوری می شوند.
در تعدادی تحقیق اشاره شده که اختلال پرخوری در ورزشکاران ژیمناست و شناگر نیز شایع است چرا که در طول مسابقات معمولا بخش اعظم اندامشان بدون پوشش بوده و بدین ترتیب می خواهند برتری فیزیکی خود را به شیوه منفی به رخ هم تیمی می کشند.

علایم

اندیشیدن به غذا بصورت مداوم را می توان بارزترین علامت پرخوری محسوب کرد. افراد مبتلا به مصرف حجم بالایی از خوراک در مدت زمان کوتاه تمایل دارند. این حجم می تواند دو برابر میزان خوراک یک فرد عادی در همان مدت زمان باشد. چنین افرادی در اینحال متوجه پرخوری خود نشده و تا جایی که دیگر نتوانند چیزی ببلعند و تا سر حد استفراغ به خوردن ادامه می دهند.

این افراد با تغییر وضعیت خلقی در زمان شادی و یا غم نیز شروع به خوردن می کنند و بعد از آن دچار احساس گناه و افسردگی می گردند که باعث بدتر شدن شرایط و نگرانیشان می شود.

درمان

افراد مبتلا برای درمان باید از متخصصین مجرب و تایید شده از قبیل پزشکان، روانشناسان، کارشناسان تغذیه و مددکاران اجتماعی کمک بگیرند.
 

ادامه این موضوع

رایج‌ترین باورهای غلط درباره رژیم غذایی

یک رژیم غذایی ایده ال به گسترش الگوهای سالم تغذیه به همراه تمرینات ورزشی در افراد می انجامد. مصرف غذای مناسب، در حجم مناسب و در زمان مناسب چیزی است که به رفع چاقی و کلسترول بالا در افراد، بوِیژه بیماران کمک می کند.

هفت باور غلط درباره رژیم های غذایی

7 مورد از نکات مهم که باید در تهیه غذاها و برای سلامت بدن و دوری از بیماری مد نظر باشند در این گفتار آمده است. اجتناب از این موارد را می توان به عنوان 7 باور غلط در رژیم غذایی نامید.

هفت خطای رژیم غذایی

هفت مورد از نکات مهمی که باید طی آماده کردن غذا رعایت شوند در این مقاله آورده شده اند. برای سالم نگهداشتن بدن خودتان و همچنین دور نگهداشتن بیماری ها از خود و خانواده تان می توانید این نکات را رعایت کنید. عدم رعایت این نکات را می توان هفت اشتباه رژیمی در نظر گرفت.

Top