بین عادات تغذیه و سبک زندگی ارتباط تنگاتنگی وجود دارد. معمولا عادات تغذیه به سبک زندگی بستگی دارند، گاهی نیز عادات تغذیه سبک زندگی فرد را تعیین می کنند. ولی وقتی صحبت از زندگی بهتر باشد، سبک زندگی است که نقش اصلی را بازی می کند، مثلا صرف غذا در خانه یا بیرون خانه بوسیله سبک زندگی تعیین می شود. در ادامه برخی فاکتورهای موثر بر سلامت، سبک زندگی و تغذیه بطور جداگانه بررسی می شوند.

غذاهای ارگانیک

تاکید زیادی بر مصرف غذاهای ارگانیک برای زندگی بهتر وجود دارد. از انجا که این نوع غذاها اغلب باید در خانه آماده شود زندگی پرمشغله افراد باعث می شود مصرف آنها محدود شود. علاوه بر این رستورانهای غذاهای ارگانیک نیز قیمت بالاتری دارند که باعث کاهش جذابیت انها برای افراد عادی جامعه می شود.

الکل

در سبک زندگی سالم، کاهش مصرف الکل می تواند یکی از بهترین عادات تغذیه ای باشد. مصرف بیش از حد باعث نقص قوه ادراک و صدمات پایدار به بدن می شود.

کافئین

نوشیدنی های حاوی کافئین محبوبیت زیادی بین کارمندان دارد. مصرف درازمدت و بیش از حد کافئین مشکلات سلامتی را در پی دارد.

کاهش وزن

کاهش وزن و داشتن اندامی بی نقص رویای هر فردی است. با توجه به اینکه رهایی از چربی اضافه به معنی رهایی از بیماری از بیماریهای  قلب و عروق است، لذا کاهش وزن بهترین راهکار برای اجتناب از مشکلات بالقوه سلامتی است.

قویتر شدن

تمرین و ورزش روزانه و مداوم  لازمه داشتن بدنی سالم است. در این میان داشتن مربی حرفه ای و برنامه پبشرفته ضروری نیست. فرد می تواند به تناسب شرایطش از برنامه نرمش یا ورزش مخصوص خود به منظور داشتن بدنی سالم و با نشاط پیروی کند.

چربی

چربی باعث بیماری می شود. هرچند وجود چربی های ضروری برای کارکرد بهینه اندام ها لازم است ولی چربی های اضافه در بدن به مشکلات پایدار منتهی می شوند. رهایی از چربی اضافه مجتمع در بدن کاری سخت و هزینه بر است. در حالیکه کم کردن چربی و روغن مصرفی در هر وعده غذایی بهترین راه برای جلوگیری از چربی اضافی می باشد. در فرایند کاهش وزن و چربی بدن، پایش مداوم شاخص چربی بدن ضروری است.

شکر

شکر جزیی ضروری در تغذیه و یکی از منابع اولیه انرژی بدن محسوب می شود. آگاهی و حفظ سطح بهینه مصرف شکر بویژه در بیماران دیابتی مانع صدمه به بدن می شود.

کربوهیدرات

مصرف بعضی کربوهیدرات ها برای بدن مضر است. کربوهیدرات ها معمولا بصورت چربی در بدن ذخیره می شوند. لذا در زمان انتخاب غذا باید به نوع کربوهیدرات موجود در آن توجه نمود. کربوهیدرات های  پیچیده جزیی ایده ال در وعده های غذایی محسوب می شوند.
 

ادامه این موضوع

10 نوع از بهترین مواد غذایی

یک انسان برای سالم زندگی کردن به انواع گوناگونی از مواد مغذی نیاز دارد تا مفید و سالم باشد. این مواد مغذی را ما از غذا بدست میاوریم. پروتئین ها، چربی ها، مواد معدنی و کربوهیدارت ها مواد مغذی ضروری برای بدن هستند. انسان درمقادیر متفاوت برای رشد و ادامه حیات به این مواد نیاز دارد.

اهمیت نمک در یک رژیم غذایی سالم

حدود 9/0% مایعات بدن از ترکیبی به نام کلرید سدیم یا نمک تشکیل شده اند. کلیه ها اندام هایی هستند که نمک اضافی بدن را فیلتر می کنند.

اهمیت کافئین در رژیم غذایی سالم

مصرف کافئین با افزایش وزن و چاقی رابطه دارد. گفته می شود که مصرف کافئین استرس را افزایش می دهد.

تغذیه برای ورزش

مواد غذایی متراکم منبعی برای تهیه کالری مورد نیاز برای ورزشکاران است. یک رژیم غذایی که حاوی اقلام مواد غذایی غنی و نیز کربوهیدرات کافی برای تنظیم گلیکوژن عضله است که به عنوان یک غذای ورزشی مناسب در نظر گرفته میشود.

تغذیه سالم

رژیم غذایی سالم و تغذیه سالم به معنای مصرف مقدار زیاد میوه و سبزیجات و پرهیز از قند و چربی نیست. فرایند اصلی که برای داشتن رژیم غذایی سالم انجام می شود داشتن یک برنامه غذایی صحیح شامل تمام مواد غذایی است که خوردن آن ها ضررری ندارد و برای سلامت بدن خوب هستند.

تغذیه سالم بجای رژیم غذایی

برای جلوگیری از مشکلاتی مانند بیماری های قلبی، چاقی، کلسترول بالا و دیابت که دربین مردم شایع است، بجای رژیم غذایی می‌توان از تغذیه سالم استفاده کرد. خوردن غذاهای سالم و خوب و داشتن یک برنامه ورزشی منظم به مردم کمک می‌کند که از استرس زندگی دور باشند. تناسب اندام و سلامت اولین هدف است.

سوء تغذیه

سوء تغذیه به علت یک رژیم نامتعادل غذایی یا عدم تغذیه درست بوجود میاید. این بیماری نیز امکان دارد به علت بعضی از شرایط پزشکی در بدن افراد بوجود بیاید، مانند زمانیکه بدن به خوبی نمیتواند مواد مغذی خاص را جذب کند.

شرایط ایده‌آل برای وزن ایده آل

بسیاری از چیزهای مرتبط به بدن سطح ایده آلی دارند. برای چیزی که مصرف می کنیم و برای شرایط بدنی مثل وزن مقادیر ایده آلی وجود دارند. آگاهی داشتن از این مقادیر ایده آل کلید حفظ سلامت پایدار است. در ضمن باید بدانید که شاخص توده بدنی (BMI) یکی از مهمترین سنجه های سلامتی است.

مواد غذایی حاوی مواد مغذی بالا

در اصل سه نوع ماده خوراکی وجو دارند: خوراکی های با مواد مغذی زیاد، خوراکی های با مواد مغذی متوسط و خوراکی های با مواد مغذی کم. باید به اندازه کافی هوشمند و با تدبیر باشیم تا مواد خوراکی مناسب را از بین گستره وسیعی از گزینه های موجود برای وعده های غذایی خود انتخاب کنیم.

نقش رژیم غذایی و تغذیه در زندگی روزمره

غذای مغذی، چیزی که می گوئیم به سادگی اجزای تشکیل دهنده رژیم غذایی است که فرد تعیین می کند. می توان رژیم غذایی را به صورت مجموع غذای مصرفی توسط یک فرد یا هر ارگانیسمی تعریف کرد. عادات غذایی به عوامل بسیاری مانند عوامل مذهبی و جغرافیایی، جسمانی، شغلی و سلایق فرهنگی بستگی دارند.

نقش سبزیجات و میوه ها در رژیم غذایی

رژیم غذایی سالمی که دریافت و مصرف انرژی در زندگی روزمره یک فرد را به تعادل می رساند باید شامل غلات و حبوبات، شیر و محصولات لبنی، سبزیجات و میوه ها، گوشت و غذاهای دریایی باشد.

هرم گروه مواد غذایی چیست؟

هرم گروه مواد غذایی به ما در مورد اهمیت اقلام غذایی و میزان غذایی که باید از آن گروه غذایی مصرف کنیم، میگوید. نمایش این اقلام غذایی در هرم مواد غذایی از آنجا که میتواند شامل هم مقدار وهم کیفیت مواد غذایی باشد یک نظریه فوق العاده است. میزان هر وعده غذا درهر گروه غذایی نیز در این هرم ذکر شده است.

Top