ادامه موضوع

دستور غذایی برای تغذیه سالم
عادات سالم پخت و پز
 

برخی از پزشکان سایت

 
فنون آشپزی سالم از شما دانش وسیع آشپزی و وسایل آشپزی گران قیمت در خواست نمی کند. می‌توان از هر انچه در اشپزخانه دارید استفاده و سالم ترین غذا را برای خانواده خود آماده نماید. زمانیکه از فنون پخت سالم پیروی می کنید از حقایق غیر ضروری و کالری های زیاد که اعضاء خانواده را فربه و ناسالم می کند رهائی یابید. بنابراین با پیروی از فنون آشپزی سالم ذیل قادر خواهید بود که روشهای بهتر را جایگزین فنون آشپزی ناسالم کنید.

پختن

غذاهای زیادی وجود دارند که می‌توانید پخت نمایید. جدا از نان ها و انواع گوناگون دسرها، در واقع هر چیزی را می‌توانید بپزید، انواع گوشت و غذاهای دریائی، سبزی ها و میوه جات. پخت و پز روشی پیچیده نیست اما هر غذائی درجه حرارت مختص خود را جهت پخت مطلوب دارد. وقتی دستور العمل را بخوانید متوجه می شوید که درجه حرارت بطور صحیح و خاصی مشخص شده است. پختن به اندازه قراردادن غذا در آون برای مدت زمان مطابق دستور العمل، عملی ساده است.

گرم کردن

گرم کردن در بر دارنده دو مرحله اصلی است: اول ترکیبات پخت وپز را درون ماهی تابه به رنگ قهوه ای در آورید. دوم پوشیده کردن محتویات پخت در مقدارکمی مایع. مایع می‌توان آب یا آبگوشت باشد. در بیشتر دستور العمل های پخت کاربرد مایع برای گرم کردن جهت تهیه سس و دسر می باشد.

بریان کردن و کباب کردن

قرار دادن غذا در معرض حرارت مستقیم برای بریان و کباب کردن شرح داده می شود.
برای کباب کردن نیازمند یک وسیله درست کردن کباب که برای مصرف و به کارگیری خارج از منزل است می باشید. معمولا ذغال یا سنگهای داغ شده توسط گاز بعنوان منبع گرما برای کباب کردن بکار می‌رود. زمانیکه در منزل کباب می کنید از گاز یا برق استفاده می‌شود وقتی گوشت یا سبزیجات را کباب می کنید بطور دلخواه می توانید از فویل برای بسته بندی آن استفاده کنید.

آب پز کردن

آب پز کردن یکی از بهترین روشهای پخت وپز یا آشپزی سالم است. می‌توانید فقط با گرم کردن قبل از بجوش آمدن، محتویات را در مایع مثل آب یا سایر مایعات مثل آبگوشت یا آب میوه، آب پز کردن را انجام دهید. مواد غذائی در خلال پخت در شکل خودشان باقی می مانند.

برشته کردن

استفاده ازحرارت خشک فر یا آون جهت پخت غذا می تواند بعنوان برشته کردن تلقی گردد. می‌توانید از دو روش برای برشته کردن پیروی نمائید: پیچیده شده در فویل های پخت یا استفاده از ماهی تابه پخت. در خلال برشته کردن چربی غذا می‌تواند زایل شود.

در روغن سرخ کردن

از یک ماهی تابه نچسب و بدون روغن استفاده کنید. اگر روغن واقعاً ضروری است جایگزینی بجای روغن مثل آب، آبگوشت و یا هر چیز غیر روغنی استفاده کنید.

بخار پز

بخار پزی یکی از ساده ترین فنون آشپزی سالم می‌تواند لحاظ شود. می‌توانید از یک سبد بخار مانند برای این روش و از بخار آب بجای منبع حرارت استفاده کنید. اگر مایل به مزه دار کردن غذا هستید می‌توانید مقداری به آب اضافه کنید و غذا آن را از آب جذب می کند.

تفت دادن

تفت دادن یکی از فنون مشهور آشپزی سالم در آسیا است. می توانید به سرعت قطعات با اندازه یکسان از طریق تفت دادن سریع در یک دیگ چدنی یا ماهی تابه نچسب را بپزید.

طعم دهنده گیاهی و چاشنی ها

اگر ملزم به اضافه نمودن طعم و رنگ به غذا هستید می‌توانید از طعم دهنده گیاهی و چاشنی ها استفاده کنید. چنین ترکیباتی تولیدات غیرفراوری شده اند که به هیچ عنوان به سلامتی شما آسیب نمی‌رساند. وقتی از طعم دهنده گیاهی استفاده می‌کنید تلاش نمائید تازه و با طراوت باشد.
 
 
دسته بندی
رژیم غذایی و سلامتی » عادات پخت و پز سالم
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

پرس کوبایی

پشت بازو خوابیده

بلند کردن هالتر

تمرین با غلتک - غلتاندن به سمت خارج

چرخاندن صفحه هالتر

خم به جلو با کابل

Top