ادامه موضوع

هفت خطای رژیم غذایی
هفت باور غلط درباره رژیم های غذایی
پرخوری

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
رژیم غذایی یک راهبرد زندگی سالم برای افراد است. مصرف غذاهای خوب و انجام تمرینات ورزشی بهترین راه جلوگیری از بیماریها است. در رژیم غذایی افراد یاد می گیرند که چگونه غذای مصرفی خود را کنترل کرده و مواردی مثل میوه های تازه و سبزیجات برگدار را در کنار غذاهای غیر فراوری شده و طبیعی در وعده های مصرفی خود بگنجانند. تاکنون تحقیقات زیادی در زمینه طراحی رژیم غذایی ایده ال متناسب با نیازهای هر فرد انجام گرفته است.

در این مسیر ممکن است باورهایی غلط در فرد ایجاد گردد. افراد ممکن است گمان کنند غذای مصرفیشان سالم است در صورتی که چنین نباشد. مثلا زمانیکه آبمیوه های بسته بندی شده را جایگزین آبمیوه های تازه می کنند، یا به سمت مصرف نان های تهیه شده از چند نوع غلات روی می اورند و یا از غذاهای اماده ای بهره می گیرند که نمی دانند چه نوع موادی در ساخت آنها استفاده شده است. بسیاری افراد بطور کلی مصرف کربوهیدرات ها را کنار می گذارند که امری اشتباه است چون غذاهای زیادی هستند که بیشتر از کربوهیدرات‌های بد دارای کربوهیدرات‌های خوب هستند. کارشناسان می گویند که مصرف زیاده از حد یک ماده غذایی حتی اگر بسیار سالم باشد می تواند به بدن صدمه بزند. نگاه افراد در این زمینه نباید مطلق گرا باشد. شناخت گروههای غذاها همیشه می تواند مفید باشد و در این رهگذر فرد متوجه می شود اجتناب از یک گروه غذایی هیچوقت مفید نخواهد بود.

شناخت کمیت غذای مصرفی نیز ضروری است. یعنی رسیدن به احساس سیری و نه احسای اشباع شدن از غذا. تخمین بیش از حد نیاز بدن باعث چنین اشتباهی می شود. متخصصین تغذیه ای همچون برندی توصیه اکید می کنند که برای بهبود متابولیزم و کنترل سطح قند خون مصرف غذاها در فواصل 4 ساعته ضروری است، بگونه‌ای‌که برای وعده بعدی احساس گرسنگی ایجاد نشود.

طبق نظر کارشناسان مصرف مکمل ها نباید جایگزین غذا گردد. موادی مثل مولتی ویتامین ها نمی توانند رفع کننده کمبود مواد غذایی افراد شده و تنها بعنوان تکمیل کننده رژیم غذایی محسوب می شوند. لذا مصرفشان باید با مشورت پزشک انجام گیرد. همچنین در پیش گرفتن برنامه منظم تمرینات ورزشی در کنار رژیم غذایی ضروری است. طبق نظر برندی بدون فعالیت بدنی کافی، نمی توان به چنان حد مناسبی از متابولیزم رسید که غذاهای دریافتی بطور موثر سوزانده شوند.

قبل از پیروی کورکورانه از یک رژیم غذایی ذکر شده در یک کتاب یا برنامه تغذیه ای، معتبر بودن نویسنده کتاب یا طراح برنامه غذایی باید بررسی شود. توصیه های نویسنده باید مستند به نظرات کارشناسان و اطلاعات معتبر علمی باشد. از آنجا که هیچ رژیم غذایی برای هیچ فرد خاصی بی عیب و ایده ال نیست، اگر با نقاط ضعف ان آگاه نباشد ممکن است به سرخوردگی وی بینجامد. دیگر جنبه مهم هر رژیم غذایی مفید اینست که بدانیم کاهش ناگهانی کالری مصرفی ممکن است به کمبود انرژی در بدن و کاهش نرخ متابولیزم منتهی شود. امری که جبران آن دشوار است.

رژیم غذایی مناسب رژیمی است که برای دوره زمانی طولانی طراحی شده باشد. شروع یا پایان ناگهانی یک رژیم غذایی اشتباه است. رژیم بدون ورزش کارایی چندانی در کاهش وزن ندارد. تعادل در انتخاب غذاها و روش ورزش باید موزد توجه باشد.
 
 
دسته بندی
درباره تغذیه » عادت و باورهای نادرست در رابطه با تغذیه
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

وبلاگ های مربوط

 

برخی از تمرینات

دراز و نشست سه چهارم

حالت ایستاده

بلند کردن هالتر روی نیمکت شیب دار

چرخش به سمت خارج

پرس پشت بازو نشسته

پرس بردفورد/ راکی

Top