چیزی که در اغلب موارد اتفاق می افتد اینست که گاهی افراد بعد از یک رژیم غذایی احساس می کنند که کاهش وزن نداشته اند. باید گفت در اینجا مشکل نه از رژیم غذایی بلکه از نحوه اجرای آن می باشد. در یک برنامه کاهش وزن سه عامل تاثیر گذار وجود دارد:

فعالیت فیزیکی، رژیم غذایی خوب و متعادل و نیز صبر و بردباری. صبر و بردباری بسیار مهم است چون نمی توان در عرض یک یا دو روز 50 اونس از وزن بدن را کم کرد.
فرد باید روزانه حداقل نیم ساعت فعالیت ورزشی را در برنامه بگنجاند. نمی توان تنها به فاکتور رژیم غذایی یا ورزش تکیه کرد بلکه ترکیب این دو عامل است که به سلامتی منتهی می شود. دستیابی به هماهنگی بین دو عامل مزبور نیز اهمیت دارد. حفظ سطح کالری دریافتی روزانه و متعادل نیز فاکتور مهمی است. نمی توان در طول هفته دریافت کالری را محدود نمود اما در پایان هقته و در رستوران یک هتل میزان زیادی کالری را وارد بدن نمود. افزایش سطح کالری حتی اگر روندی ملایم داشته باشد به شکست هر نوع رژیم غذایی می انجامد. از بین عوامل گفته شده عامل اخیر بیشترین تاثیر را دارد.

باید دانست که دلایل شکست یک رژیم  غذایی بطور غیر مستقیم با دلایل شکست برنامه کاهش وزن ارتباط دارند. لذا هر فرد طی یک رژیم غذایی باید تلاشی مستمر برای شناخت و رفع این موارد بنماید.

رژیم غذایی سالم و ناسالم عباراتی است که  بین متخصصین تغذیه و بیماران بسیار متداولند. تفاوت این دو مورد در نحوه اجرای رژیم توسط افراد نهفته  است. در این راهبرد حذف وعده های غذایی توصیه نمی شوند. چون اگر این وعده ها توسط متخصص تغذیه طراحی شده باشد می توان گفت که ضروری بوده و جزء رژیم سالم قرار می گیرند. دریافت میزان مناسبی از همه ریز مغذی ها همچون کربوهیدرات ها، پروتئین ها، فیبرها، ویتامین ها و مواد معدنی به یک رژیم  غذایی سالم منتهی می شود. در کنار اینها انجام تمرینات ورزشی به گردش خون در بدن و رساندن این مواد به سلولها کمک می کند. چربی ها نیز باید کاهش پیدا کند چون ارتباط مستقیمی با کاهش وزن دارند.

از طرفی رژیم ناسالم به رژیمی گفته می شود که بعضی مواد مورد نیاز بدن را نادیده گرفته و ریز مغذی های کافی را ارائه نمی کند. باید دانست که دریافت کالری بیش از حد در آخر هفته می تواند یک رژیم  سالم را به ناسالم تبدیل کند. دقت، تلاش و انگیزه کم افراد در پیگیری رژیم  غذایی سالم نیز می تواند آنرا به یک رژیم  ناسالم تبدیل نماید.

موارد ذکر شده را با رژیم غذایی خود مقایسه کنید. اگر می خواهید در پایان رژیم غذایی شاهد کاهش وزن خود باشید هرچه سریعتر با رعایت این نکات رژیم غذایی خود را تبدیل به رژیم غذایی سالم بنمایید.
 

ادامه این موضوع

انتخاب رژیم غذایی مناسب

ذر این مقاله صدمات ناشی از افزایش سطح کالری، بیماریهای ناشی از افزایش سطح کلسترول و همچنین انواع مختلف ریز مغذی های لازم برای بدن بررسی می شوند.

انواع مختلف رژیم غذایی

برنامه های رژیم غذایی معمولا وقتی رعایت می شوند که فرد اهداف خاصی مثل کاهش وزن، درمان بعضی بیماری ها، یا بدن سازی و ماهیچه ای کردن بدن داشته باشد. این مقاله این موضوع را شرح می دهد.

برنامه رژیم غذایی به مدت هفت روز

این مقاله شامل یک مقدمه کوتاه درمورد راه هایی برای کاهش وزن با یک رژیم غذایی ویژه به مدت هفت روز است. این مقاله در مورد روشهای کاهش وزن در طی هفت روز نیز اطلاعاتی داده است.

برنامه رژیم غذایی در سه روز

این مقاله درباره رژیم غذایی در سه روز و فهرست غذایی آن صحبت می‌کند و اینکه چه کسی می تواند این برنامه غذایی را دنبال کند. همچنین این مقاله در باره جوانب مثبت و منفی این برنامه رژیم غذایی بحث می‌کند.

رژیم سوپ کلم

در این مقاله اطلاعاتی راجع به رژیم غذایی سوپ کلم و تاثیر آن بر کاهش وزن ارائه می شود. همچنین مزایا و معایب ان نیز بررسی می شوند.

رژیم غذایی اُرنیش

با این رژیم امکان کاهش موثر وزن بدون حذف وعده های غذایی و یا حتی افزایش آنها امکان‌پذیر است. دکتر دین اُرنیش می گوید مصرف غذای اضافی در کنار تمرینات بدنی منظم، باعث سلامت و کاهش وزن بدن می شود.

رژیم غذایی باب گرین – مربی اپرا وینفری

این مقاله به بررسی رژیم غذایی باب گرین، نقاط قوت و دستور غذایی پیشنهادی آن می پردازد. اگر مشکلات مربوط به اضافه وزن خواب را از چشمانتان ربوده، پیشنهاد ما رژیم غذایی "بهترین زندگی" از باب گرین است. این رژیم غذایی که توسط اپرا وینفری نیز تایید و توصیه شده با نام رژیم غذایی باب گرین نیز سناخته می شود.

رژیم غذایی پریتکین – رژیم غذایی کم چربی

در این مقاله رژیم غذایی پریتکینز که بر مبنای کم کردن چربی در وعده های غذایی طراحی شده، مورد بررسی قرار می گیرد. این رژیم حول مصرف سبزیجات، میوه جات و اجتناب از غذاهای پرکالری می چرخد.

رژیم غذایی زون

این مقاله به بررسی رژیم غذایی زون که رژیمی کم کربوهیدرات بوده و با تعادل در مصرف انواع کربوهیدرات ها و گوشت باعث کاهش وزن می شود، می پردازد. کاهش مصرف مواد غذایی حاویِ کربوهیدرات ها، منافع بیشماری را در پی دارد. بسیاری از هنرمندان و بازیگران مشهور دنیا از این رژیم غذایی استفاده میکنند و طرفدار پروپاقرص آن هستند.

رژیم غذایی ساحل جنوبی

در این مقاله رژیم ساحلی که برای کاهش وزن طراحی شده و کم کربوهیدرات و آسان است، معرفی می شود. اصل اولیه این رژیم غذایی اینست که محدود کردن مصرف کربوهیدرات باعث می شود بدن به مصرف چربی های ذخیره روی بیاورد.

رژیم غذایی گیاهخواری

این رژیم غذایی برای افرادی که مایل به کاهش وزن بوده، مصرف غذای گیاهی را ترجیح می دهند و در عین حال می توانند از مصرف گوشت و سایر غذاهای پرچربی غیر گیاهی صرف‌نظر کنند، بسیار موثر است.

رژیم غذایی مدیترانه ای

رژیم غذایی مدیترانه ای برای افرادی که مایل به کاهش وزن هستند و می خواهند غذاهای دلخواهشان را نیز مصرف کنند، گزینه ای عالی محسوب می شود.

رژیم غذایی کم کربوهیدرات اتکینز

افزایش چربی شانس چاقی و ابتلا به انواع بیماریها را افزایش می دهد. رژیم غذایی اتکینز میزان چربی های بدن را کاهش می دهد. در این مقاله به بررسی مواد غذایی سفارش شده در رژیم غذایی اتکینز پرداخته می شود.

رژیم‌ غذایی مایعات

در این مقاله رژیم غذایی مبتنی بر مایعات و نحوه اثر آن در کاهش وزن به همراه مزایا و معایب آن بطور اجمالی بررسی می شوند. رژیم مایع در برگیرنده غذاهای آبکی است. غذایی که می تواند مخلوط آب و مواد خشک مغذی نیز باشد. آبمیوه ها و عصاره سبزیجات نیز در این رده قرار می گیرند.

Top