عادت غذایی خوب می توان قلب شما را سالم نگه دارد.

رژیم های غذایی خاصی وجود دارند که حذف آن ها می تواند برای سلامت قلب شما مفید باشد. حذف رژیم غذایی تنها کاری نیست که باید برای داشتن قلب سالم انجام بدهید. مواد خوراکی خاصی برای قلب خوب هستند و بنابراین باید به مقدار زیاد آن ها را مصرف کرد. موضوع رژیم غذایی و بیماری قلبی باید بر رژیم های غذایی که باید کنار گذاشته شوند و همچنین بر رژیم های غذایی که باید خورده شوند تا سلامت قلب تقویت شود تمرکز داشته باشد.

بعضی مواد غذایی سطح کلسترول خون را بالا می برند. اسیدهای چرب ترانس و اسیدهای چرب اشباع از جمله موادی هستند که LDL یا کلسترول بد را افزایش می دهند و بنابراین سطح کلسترول خون را بالا می برند. چربی های ترانس در روغن های گیاهی نیمه اشباع وجود دارند. چربی های اشباع در محصولات گوشتی وجود دارند. چربی های اشباع نیز علت افزایش سطح LDL هستند.

چربی های غیراشباع و چربی های امگا3 می توانند برای بدن مفید باشند چون سطح LDL را افزایش نمی دهند بلکه سطح HDL بالا می برند. گفته می شود سبزیجات، ماهی، غلات، میوه جات، نمک، قند و شراب برای سلامت قلب خوب هستند. سبزیجات ویتامین، مواد معدنی و آنتی اکسیدان های زیادی به بدن می رسانند و بنابراین برای سلامت کلی بدن به ویژه سلامت قلب مفید هستند. ماهی دارای اسیدهای چرب امگا 3 است و این اسیدهای چرب ظرفیت به حداقل رساندن ریسک بیماری قلبی را دارند. مصرف الکل تا دو گیلاس در هفته برای سلامتی قلب خوب است؛ این مقدار الکل بهتر از اصلا الکل نخوردن یا مصرف بیشتر آن است.

مصرف غذاهای فیبردار و گوشت قرمز کمتر آسان ترین راه برای حفظ سلامت قلب است. گوشت در صورت مصرف باید گوشت لخم یا گوشت مرغ بدون پوست باشد. ماهی جایگزین خوبی برای گوشت است.

افرادی که رژیم مدیترانه ای دارند به احتمال کمتری دچار حملات قلبی می شوند. در رژیم مدیترانه ای مقدار سبزیجات زیاد است، از روغن های گیاهی بیشتری استفاده می شود و مقدار ماهی مصرفی زیاد است.  در این رژیم  مقدار فیبر نیز بیشتر است. این دلیل احتمال کمتر بروز حملات قلبی بین افراد دارای رژیم مدیترانه ای است.

بنابراین گام های اصلی که باید برای داشتن یک رژیم غذایی برای سلامت قلب برداشت عبارتند از:
  • برای آماده کردن غذا از روغن های گیاهی بیشتری استفاده کنید.
  • ماهی باید منبع اصلی پروتئین در رژیم غذایی باشد.
  • وقتی می خواهید در غذایتان گوشت داشته باشید از گوشت لخم استفاده کنید.
  • از مواد غذایی با فیبر بیشتر استفاده کنید.
  • از مواد غذایی دارای چربی های ترانس و چربی های اشباع پرهیز کنید.
 

ادامه این موضوع

دستور العمل برای بیماران دیابتی

دو گروه از بیماران دیابتی هستند که رژیم غذاییشان را در سطح بالا و خیلی خوب تنظیم می کنند. آنها شکر را از برنامه غذاییشان حذف کرده و مقدار کربوهیدرات را در رژیم غداییشان به حداقل رسانده اند.

رژیم غذایی DASH برای کاهش فشار خون

این مقاله تمام جوانب مهم رژیم غذایی DASH را بررسی می کند. در ادامه مواردی مثل غذاهای پیشنهادی، کاهش فشار خون از طریق تصحیح عادات خوردن و نحوه انجام رژیم غذایی مطرح می شوند.

رژیم غذایی و بیماری قلبی- 2

افراد دارای اضافه وزن به احتمال بیشتری دچار بیماری قلبی می شوند. بسیاری از اجزای رژیم غذایی برای سلامت قلب خوب هستند از جمله فیبرهای محلول در آب، فراکتواولیگوساکاریدها، آنتی اکسیدان ها و ترکیبات فعال مختلف در گیاهان.

رژیم غذایی و بیماری قلبی-3

بیماری اصلی که باعث مرگ انسان ها در سراسر جهان می شود حمله قلبی و بیماری قلبی است. رژبم غذایی نادرست احتمال ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد.

رژیم‌ شاخص گلایسمی

در این مقاله اطلاعاتی راجع به رژیم شاخص گلایسمی و مزایای آن ارائه می شود. با مطالعه این مطلب به اهمیت در پبش گرفتن چنین رژیمی به همراه مزایای غذاهای توصیه شده در آن و شماری از غذاهای مضر از دیدگاه شاخص گلایسمی آگاه می شوید.

Top