رژیم غذایی مجموع چیزی است که فرد به شکل غذا و نوشیدنی می بلعد. رژیم غذایی بریا هر ارگانیسمی مهم است چون از طریق رژیم است که ارگانیسم انرژی لازم برای زنده ماندن را به دست می آورد. انرژی حاصل از غذا به شکل ترکیبات کربوهیدرات ها، پروتئین ها، چربی ها، ویتامین ها و مواد معدنی جذب بدن می شود. سپس این ترکیبات در چرخه های متابولیکی در بدن فرآوری می شوند تا انرژی لازم تولید شده و بدن رشد کند.

رژیم غذایی همیشه باید متعادل باشد تا بدن مواد خام کافی برای فراوری به منظور رشد و بقا را داشته باشد. رژیم غذایی متعادل رژیمی است که تمام مواد در سطح بهینه در آن وجود داشته باشند. بعضی مواد غذایی عمدتا فقط یکی از مواد خام را دارند. وقتی از این مواد غذایی مصرف می کنیم مواد غذایی دیگری که همراه آن ها مصرف می شوند باید دارای ترکیبات دیگر باشند تا غذای خورده شده متعادل باشد.

کربوهیدرات ها، پروتئین ها و چربی ها انرژی لازم بدن را تامین می کنند. پروتئین ها سنگ بنای بدن هستند. ویتامین ها، مواد معدنی و غیره محرک ها و تنظیم کننده های رشد هستند. آب یک ماده خوراکی لازم ضروری است و برای تمام فرایندهای بدن مورد نیاز می باشد.

بدن در حال رشد به تمام مواد مغذی در سطح بهینه نیاز دارد. بزرگسالان باید بدن و سطح انرژی خود را حفظ کنند بنابراین باید رژیم غذایی متعدلی داشته باشند. در هر صورت قسمت عمده رشد بزرگسالان تمام شده است بنابراین تمام مواد غذایی باید در سطح بهینه یا حداقل مصرف شوند. بدن بزرگسالان احتمال افزایش وزن دارد و بنابراین ممکن است در آن ها چاقی ایجاد شود. ممکن است وزن اضافی باعث بیماری های بسیاری بشود. ممکن است بعضی بزرگسالان و حتی نوجوانان دچار بیماری هایی مثل دیابت، فشار خون بال و غیره باشند. این افراد باید رژیمی غذایی مطابق شرایط خود داشته باشند تا عوارض بیماری را مدیریت کنند.

رژیم های غذایی مختلفی وجود دارند که افراد مختلف آن ها را اجرا و تکمیل کرده اند. هدف این رژیم ها در اصل کاهش مصرف کالری فرد و بنابراین مدیریت افزایش وزن او است. رژیم های غذایی نیز برای افراد بیمار وجود دارند.

رژیم های اصلی موجود برای کاهش وزن عبارتند از رژیم اتکینز، رژیم دنیس اوستین، رژیم South Beach، رژیم سه روزه، رژیم هفت روزه، رژیم کم کالری، رژیم پروتئین و رژیم مایعات. رژیم کم سدیم، رژیم بدون قند وغیره برای افراد دچار بعضی بیماری ها هستند.
 

ادامه این موضوع

چرا باید تغذیه داشته باشیم؟

خوراکی ها منبع انرژی بدن هستند. انرژی خوراکی ها از طریق فرایند هضم جذب بدن می شود. انرژی جذب شده در بدن برحسب کالری اندازه گیری می شود. انواع مختلف مواد خوراکی مقدار کالری های مختلفی دارند.

رژیم غذایی و تغذیه-1

رژیم غذایی سالم به بدن کمک می کند وزن مناسبی داشته باشد و با ریسک بسیاری از بیماری ها مبارزه کند. رژیم غذایی را می توان سالم در نظر گرفت که تمام مواد مغذی ضروری را در سطح بهینه برای بدن تامین می کند.

عادات غذایی

سلامت انسان بوسیله دو مولفه تعریف می شود: اینکه چه می خورد و اینکه چگونه می خورد. برای سالم زیستن، پیروی از عادات غذایی سالم تا حد امکان ضروری است، که اگر فرد دیدگاهش را تغییر دهد و از غذاهای ارزان که سریع آماده می شوند چشم پوشی کند، کار چندان سختی نخواهد بود.

غذا برای افزایش انرژی

غذا منبع اصلی تامین انرژی تمام جانداران است. هنگام انتخاب رژیم غذایی باید خیلی مراقب و هوشیار باشید چون انتخاب نامناسب غذا به جای تامین انرژی باعث بیماری شما خواهد شد.

کالری تهی چیست؟

کالری تهی، کالری فراهم شده توسط خوراکی های دارای ارزش غذایی بسیار کم یا تقریبا بدون ارزش غذایی است. خوراکی های بر پایه کربوهیدرات فرآوری شده و خوراکی های خیلی چرب مواردی هستند که کالری تهی زیادی به بدن می رسانند اما برای تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن خوب نیستند.

Top