غذای مغذی، چیزی که می گوئیم به سادگی اجزای تشکیل دهنده رژیم غذایی است که فرد تعیین می کند. می توان رژیم غذایی را به صورت مجموع غذای مصرفی توسط یک فرد یا هر ارگانیسمی تعریف کرد. عادات غذایی به عوامل بسیاری مانند عوامل مذهبی و جغرافیایی، جسمانی، شغلی و سلایق فرهنگی بستگی دارند. یک رژیم متعادل متشکل از مقدار کافی قند ها، چربی ها، ویتامین ها، مواد معدنی و پروتئین ها است. رژیم غذایی باید دریافت و مصرف غذای یک فرد را متعادل کند و باید برای هر فرد و براساس ماهیت کار بدنی و پارامترهای دیگر مربوط به او به طور ویژه طراحی شود. ورزش با شدت متوسط برای استفاده مناسب از اجزای تشکیل دهنده رژیم غذایی لازم است. اجزائی مانند غذاهای دریایی در نواحی ساحلی، غلات در نواحی کشاورزی و شیر و محصولات لبنی از جمله تاثیرات جغرافیایی بر رژیم غذایی هستند.

در یک رژیم غذایی متعادل، مقادیر خاص برای سوخت های بدن یعنی قندها، چربی ها و پروتئین ها تعیین می شوند. همانگونه که در گزارش سالانه سازمان بهداشت جهانی عنوان شده است نیاز به یک رژیم متعادل بیشتر از کشورهای توسعه یافته ، در کشورهای در حال توسعه بیشتر مورد تاکید است. سوء تغذیه یک مسئله بهداشتی مهم و باعث بیماری هایی مانند بیماری قلبی- عروقی، دیابت، چاقی و بالا بودن نرخ مرگ و میر است. مصرف تنباکو باعث شدت یافتن اثرات رژیم غذایی نامتعادل می شود. کاهش مقاومت در برابر بیماری و افزایش احتمال عفونت ارتباط زیادی با عدم وجود راهنمائی های مناسب در مورد رژیم غذایی و تغذیه دارد. نقش رژیم غذایی در مقاومت در برابر سرطان.

مدیریت وزن به طور کامل مورد تحقیق قرار گرفته و ثابت شده است. براساس طیف آلرژیک مواد غذایی در یک فرد، می توان رژیم غذایی او را با توصیه های یک متخصص تغذیه تعیین کرد. رژیم غذایی متعادل نقش مهمی در رشد و بلوغ ذهنی دارد چون مغز به مقدار کافی از تنها منبع انرژی خود یعنی گلوکز نیاز دارد.

سبزیجات و میوه ها اجزای اصلی در متعادل ساختن رژیم غذایی هستند. در اغلب کشورهای توسعه یافته، این منابع غنی از پروتئین و قند با غذاهای غیر گیاهی جایگزین شده اند. توصیه های اکید بسیاری از سازمان های دولتی و NGO ها تغییراتی را مطرح کرده اند که می توانند شروع خوبی باشند. بررسی ها تاثیر رژیم غذایی متعادل بر عاقبت و نتیجه زندگی افراد را ثابت کرده اند. مطالعات انجام شده نشان می دهند که موفقیت در زندگی و رشد ذهنی رابطه زیادی با مصرف غذا در نوزادی دارد. گزارشات سازمان بهداشت جهانی در مورد رژیم غذایی و عادات غذایی اهمیت افزایش شیوع بیماری های مزمن در نسل های آینده را نشان می دهند. سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند تمام کشورها رژیم های غذایی سالم تر و متعادل تری را ترویج کنند تا از ابتلا به چنین بیماری های مزمنی جلوگیری شود.
 

ادامه این موضوع

تغذیه و سبک زندگی

تغذیه و سبک زندگی اشتراکات زیادی داشته و بر یکدیگر تاثیرگذار هستند. مشغله کاری نمی تواند عذری موجه برای عادات عذایی بد باشد. باورزش و ساده سازی سبک زندگی می توان عادات غذایی ساده و سالم را در پیش گرفت.

10 نوع از بهترین مواد غذایی

یک انسان برای سالم زندگی کردن به انواع گوناگونی از مواد مغذی نیاز دارد تا مفید و سالم باشد. این مواد مغذی را ما از غذا بدست میاوریم. پروتئین ها، چربی ها، مواد معدنی و کربوهیدارت ها مواد مغذی ضروری برای بدن هستند. انسان درمقادیر متفاوت برای رشد و ادامه حیات به این مواد نیاز دارد.

اهمیت نمک در یک رژیم غذایی سالم

حدود 9/0% مایعات بدن از ترکیبی به نام کلرید سدیم یا نمک تشکیل شده اند. کلیه ها اندام هایی هستند که نمک اضافی بدن را فیلتر می کنند.

اهمیت کافئین در رژیم غذایی سالم

مصرف کافئین با افزایش وزن و چاقی رابطه دارد. گفته می شود که مصرف کافئین استرس را افزایش می دهد.

تغذیه برای ورزش

مواد غذایی متراکم منبعی برای تهیه کالری مورد نیاز برای ورزشکاران است. یک رژیم غذایی که حاوی اقلام مواد غذایی غنی و نیز کربوهیدرات کافی برای تنظیم گلیکوژن عضله است که به عنوان یک غذای ورزشی مناسب در نظر گرفته میشود.

تغذیه سالم

رژیم غذایی سالم و تغذیه سالم به معنای مصرف مقدار زیاد میوه و سبزیجات و پرهیز از قند و چربی نیست. فرایند اصلی که برای داشتن رژیم غذایی سالم انجام می شود داشتن یک برنامه غذایی صحیح شامل تمام مواد غذایی است که خوردن آن ها ضررری ندارد و برای سلامت بدن خوب هستند.

تغذیه سالم بجای رژیم غذایی

برای جلوگیری از مشکلاتی مانند بیماری های قلبی، چاقی، کلسترول بالا و دیابت که دربین مردم شایع است، بجای رژیم غذایی می‌توان از تغذیه سالم استفاده کرد. خوردن غذاهای سالم و خوب و داشتن یک برنامه ورزشی منظم به مردم کمک می‌کند که از استرس زندگی دور باشند. تناسب اندام و سلامت اولین هدف است.

سوء تغذیه

سوء تغذیه به علت یک رژیم نامتعادل غذایی یا عدم تغذیه درست بوجود میاید. این بیماری نیز امکان دارد به علت بعضی از شرایط پزشکی در بدن افراد بوجود بیاید، مانند زمانیکه بدن به خوبی نمیتواند مواد مغذی خاص را جذب کند.

شرایط ایده‌آل برای وزن ایده آل

بسیاری از چیزهای مرتبط به بدن سطح ایده آلی دارند. برای چیزی که مصرف می کنیم و برای شرایط بدنی مثل وزن مقادیر ایده آلی وجود دارند. آگاهی داشتن از این مقادیر ایده آل کلید حفظ سلامت پایدار است. در ضمن باید بدانید که شاخص توده بدنی (BMI) یکی از مهمترین سنجه های سلامتی است.

مواد غذایی حاوی مواد مغذی بالا

در اصل سه نوع ماده خوراکی وجو دارند: خوراکی های با مواد مغذی زیاد، خوراکی های با مواد مغذی متوسط و خوراکی های با مواد مغذی کم. باید به اندازه کافی هوشمند و با تدبیر باشیم تا مواد خوراکی مناسب را از بین گستره وسیعی از گزینه های موجود برای وعده های غذایی خود انتخاب کنیم.

نقش سبزیجات و میوه ها در رژیم غذایی

رژیم غذایی سالمی که دریافت و مصرف انرژی در زندگی روزمره یک فرد را به تعادل می رساند باید شامل غلات و حبوبات، شیر و محصولات لبنی، سبزیجات و میوه ها، گوشت و غذاهای دریایی باشد.

هرم گروه مواد غذایی چیست؟

هرم گروه مواد غذایی به ما در مورد اهمیت اقلام غذایی و میزان غذایی که باید از آن گروه غذایی مصرف کنیم، میگوید. نمایش این اقلام غذایی در هرم مواد غذایی از آنجا که میتواند شامل هم مقدار وهم کیفیت مواد غذایی باشد یک نظریه فوق العاده است. میزان هر وعده غذا درهر گروه غذایی نیز در این هرم ذکر شده است.

Top