ادامه موضوع

ضرورت مواد مغذی و اهمیت آن
مقدمه ای بر تغذیه
چربی ترانس- 2
چربی های ترانس - افزایش سطح LDL
چربی ترانس-1
شاخص توده بدنی
خوراکی های کم سدیم
اختلالات خوردن
شاخص چربی بدن چیست؟

شبکه های اجتماعی مربوط

 

برخی از پزشکان سایت

 
ارزش غذایی و مقدار کالری اجزای تشکیل دهنده یک رژیم غذایی متعادل باید با مصرف انرژی توسط فرد همبستگی داشته باشند. رژیم غذایی باید با توجه به بسیاری از عوامل و با راهنمائی پزشک عمومی و متخصص تغذیه  برنامه ریزی شود. مقدار انرژی سوخت های زندگی بسیار متفاوت است و ذخیره آن ها و محصولات جانبی متابولیسم می توانند تاثیر نامطلوبی بر سیستم سلامت بدن داشته باشند. استراتژی های تدوین شده توسط سازمان غذا و کشاورزی (FAO) و سازمان بهداشت جهانی (WHO) به منظور ترویج عادات تغذیه سالم تر و رژیم غذایی متعادل هستند. لازم به ذکر است که مصرف میوه جات، غلات، حبوبات و سبزیجات در وعده های غذایی روزانه در حال حاضر رو به کاهش است. هرچند مشکل کمبود میوه و سبزیجات وجود دارد، فقط بخش کوچکی از جنعیت کنونی جهان عادت خوردن غذاهای گیاهی را حفظ کرده اند.

توصیه های مربوط به رژیم غذایی که در گزارش مشترک شورای تخصصی WHO/FAO آورده شده اند 30-15 درصد چربی در مصرف غذای روزانه را پیشنهاد می کنند. چربی اشباع که ضرر بیشتری دارد به کتر از 10 درصد محدود شده است. این گزارش توصیه می کند75-55 درصد کربوهیدرات در ورودی کل انرژی باشد و قندهای ساده (غیر ترکیبی) کتر از 10 درصد نگه داشته شوند. نمک در رژِم غذایی باید ید دار باشد و روزانه کمتر از 5 گرم مصرف شود. گزارش کمیته تخصصی 400 گرم میوه و سبزیجات در مصرف سوخت روزانه را توصیه می کند. پروتئین یک منبع انرژی مهم دیگر است، به ویژه در زمان گرسنگی و در این گزارش توصیه شده است در مجموع 15-10 درصد ورودی انرژی بدن باید از پروتئین ها باشد. در این گزارش بر اهمیت فعالیت بدنی و بهینه سازی فردی سطح مصرف انرژی تاکید شده است. شاخص توده بدنی باید در حدود تعیین شده نگه داشته شود تا فرد زندگی سالمی داشته باشد و فعالیت بدنی با شدت متوسط به مدت یک ساعت در روز لازم است. مقادیر ذکر شده سوخت بدن باید براساس در دسترس بودن منابع طبیعی و پارامترهای فرهنگی و مذهبی در رژیم غذایی گنجانده شوند.

در حال حاضر، وعده های غذایی با مواد غذایی دارای چربی زیاد و انرژی کم آماده می شوند. ورود تکنولوژی های جدید به زندگی و سبک زندگی بدون فعالیت بدنی باعث پیچیده تر شدن شرایط شده است. عادات پشت میزنشینی و خانه های کوچک باعث شدت پیدا کردن این پیچیدگی شده اند. سیگار کشیدن و نوشیدن مشروبات الکلی نیز تاثیر نامطلوبی بر حفظ شاخص توده بدنی(BMI) دارند. بی نظمی در دریافت و مصرف انرژی می تواند باعث چاقی و انباشته شدن چربی در داخل بدن بشود. این وضعیت مرحله آغازین بسیاری از بیماری ها است.
 
 
دسته بندی
درباره تغذیه » دانستنی‌های تغذیه
 

جستجوی پزشک

 
تخصص
استان/شهر
منطقه
 
 
نام پزشک
حداقل۳ حرف
استان/شهر
 

پرسش و پاسخ های مربوط

وبلاگ های مربوط

  • نکات تغذیه
    غذا مقدار مواد خامی است که برای سلول ها و ارگانیسم ها فراهم ساخته می...
  • چربی ترانس
    چربی ترانس درهنگام ترکیبات روغن بطور اتفاقی توسط فرایند هیدروژنه (...
 

برخی از تمرینات

چرخش به سمت خارج

خم شدن به پهلو با میله هالتر

پرس سینه با تخته

روی یک تخت شیب دار

سیم کش با تکنیک فلیپ ( Flip ) جودو

پرس با کتل

Top