ارزش غذایی و مقدار کالری اجزای تشکیل دهنده یک رژیم غذایی متعادل باید با مصرف انرژی توسط فرد همبستگی داشته باشند. رژیم غذایی باید با توجه به بسیاری از عوامل و با راهنمائی پزشک عمومی و متخصص تغذیه  برنامه ریزی شود. مقدار انرژی سوخت های زندگی بسیار متفاوت است و ذخیره آن ها و محصولات جانبی متابولیسم می توانند تاثیر نامطلوبی بر سیستم سلامت بدن داشته باشند. استراتژی های تدوین شده توسط سازمان غذا و کشاورزی (FAO) و سازمان بهداشت جهانی (WHO) به منظور ترویج عادات تغذیه سالم تر و رژیم غذایی متعادل هستند. لازم به ذکر است که مصرف میوه جات، غلات، حبوبات و سبزیجات در وعده های غذایی روزانه در حال حاضر رو به کاهش است. هرچند مشکل کمبود میوه و سبزیجات وجود دارد، فقط بخش کوچکی از جنعیت کنونی جهان عادت خوردن غذاهای گیاهی را حفظ کرده اند.

توصیه های مربوط به رژیم غذایی که در گزارش مشترک شورای تخصصی WHO/FAO آورده شده اند 30-15 درصد چربی در مصرف غذای روزانه را پیشنهاد می کنند. چربی اشباع که ضرر بیشتری دارد به کتر از 10 درصد محدود شده است. این گزارش توصیه می کند75-55 درصد کربوهیدرات در ورودی کل انرژی باشد و قندهای ساده (غیر ترکیبی) کتر از 10 درصد نگه داشته شوند. نمک در رژِم غذایی باید ید دار باشد و روزانه کمتر از 5 گرم مصرف شود. گزارش کمیته تخصصی 400 گرم میوه و سبزیجات در مصرف سوخت روزانه را توصیه می کند. پروتئین یک منبع انرژی مهم دیگر است، به ویژه در زمان گرسنگی و در این گزارش توصیه شده است در مجموع 15-10 درصد ورودی انرژی بدن باید از پروتئین ها باشد. در این گزارش بر اهمیت فعالیت بدنی و بهینه سازی فردی سطح مصرف انرژی تاکید شده است. شاخص توده بدنی باید در حدود تعیین شده نگه داشته شود تا فرد زندگی سالمی داشته باشد و فعالیت بدنی با شدت متوسط به مدت یک ساعت در روز لازم است. مقادیر ذکر شده سوخت بدن باید براساس در دسترس بودن منابع طبیعی و پارامترهای فرهنگی و مذهبی در رژیم غذایی گنجانده شوند.

در حال حاضر، وعده های غذایی با مواد غذایی دارای چربی زیاد و انرژی کم آماده می شوند. ورود تکنولوژی های جدید به زندگی و سبک زندگی بدون فعالیت بدنی باعث پیچیده تر شدن شرایط شده است. عادات پشت میزنشینی و خانه های کوچک باعث شدت پیدا کردن این پیچیدگی شده اند. سیگار کشیدن و نوشیدن مشروبات الکلی نیز تاثیر نامطلوبی بر حفظ شاخص توده بدنی(BMI) دارند. بی نظمی در دریافت و مصرف انرژی می تواند باعث چاقی و انباشته شدن چربی در داخل بدن بشود. این وضعیت مرحله آغازین بسیاری از بیماری ها است.
 

ادامه این موضوع

مقدمه ای بر تغذیه

مصرف ناکافی مواد مغذی باعث سوء تغذیه میشود. مقدار ناکافی از مصرف غذا از علل عمده سوء تغذیه برای انسان است. مقدار مصرف غذا برای افراد مختلف در شرایط متفاوت، فرق میکند. یک ورزشکار نیاز بیشتری به مواد مغذی دارد تا یک خانم پیر.

اختلالات خوردن

اغلب افراد نسبت بوجود این اختلال در خود آگاهی ندارند. گونه های مختلفی از اختلالات خوردن با شدت و ضعف متفاوت وجود دارد. شناسایی علایم در مراحل ابتدایی نقشی اساسی در درمان دارد.

چربی ترانس- 2

چربی ترانس یا TFA (اسید چرب ترانس) نیز یک اسید چرب غیر اشباع است. پس چرا فقط چربی های ترانس مشکل دارند و سایر چربی های غیر اشباع مشکل ساز نیستند؟ پیوندهای دوگانه در اسیدهای چرب غیراشباع وجود دارند که در برابر حمله رادیکال های آزاد آسیب پذیر هستند و این عامل فاسد شدن است.

چربی ترانس-1

چربی ترانس به طور طبیعی در طبیعت و همچنین در غذاهای فرآوری شده ای که این روزها زیاد مصرف می کنیم وجود دارد. چربی های ترانس به طور طبیعی در گوشت و شیر وجود دارند. این چربی ها خیلی ضرر ندارند چون به آسانی به اسيد لينولئيك‌ تبدیل می شوند که ضرر زیادی ندارد.

چربی های ترانس - افزایش سطح LDL

مشخص شده است که روغن ها یا چربی های اشباع سطح LDL خون را بالا می برند و بنابراین برای بدن ضرر دارند. چربی ترانس به عنوان روغن نیمه هیدروژنه نیز شناخته شده است.

خوراکی های کم سدیم

سدیم که یک ماده معدنی است یکی از مواد تشکیل دهنده طبیعی اغلب مواد خوراکی خام می باشد. جالب است که طبیعی ترین شکل سدیم چیزی جز نمک نیست!

شاخص توده بدنی

شاخص توده بدنی (BMI) به عنوان مفیدترین معیار سنجش برای غربالگری چاقی شناخته شده است. BMI همبستگی مستقیم با چاقی ندارد ولی با مقدارکل چربی زیرپوستی و چربی بدنی در بزرگسالان همبستگی مستقیم دارد.

شاخص چربی بدن چیست؟

وقتی سخن از سلامتی می شود، شاخص چربی بدن بعنوان یکی از مهم ترین شاخصه های اندازه گیری آن مطرح می شود. پایش پیشرفت در برنامه های کاهش چربی بدن بوسیله این شاخص میسر است. از نظر تئوریک اندازه گیری میزان واقعی چربی در بدن فرد زنده میسر نیست اما روشهای مادون قرمز و ایکس ری می توانند میزان نسبتا دقیق آنرا تعیین کنند. همچنین روش تا کردن پوست نیز می تواند تخمینی از این شاخص را ارائه دهد.

ضرورت مواد مغذی و اهمیت آن

عناصر ماکرو بطورعمده پروتئین، کریوهیدرات و چربی هستند. این مولکول ها مسئول تولید انرژی بدن و همچنین تشکیل دهنده ساختمان بدن است. تصور میشود که پروتئین ها قادر به ساختن ساختمان بدن یک موجود زنده است.

Top