مصرف کافئین با افزایش وزن و چاقی رابطه دارد. گفته می شود که مصرف کافئین استرس را افزایش می دهد. این بدان معنا نیز هست که فعالیت فیزیکی، فعالیت ذهنی و احساسات فرد در اثر مصرف کافئین تغییر کرده و افزایش پیدا می کنند. مصرف کافئین و افزایش استرس همبستگی مستقیم با هم دارند و گفته می شود این دلیل افزایش وزن و چاقی است.

افرادی که عادت دارند به طور منظم قهوه بخورند متوجه می شوند که ترک این عادت مشکل است. نشانه های ترک قهوه عبارتند از سردرد، تهوع، استفراغ، افسردگی و اضطراب.

اثرات نامطلوب مهم قهوه و کافئین در زیر عنوان شده اند.

کافئین و افزایش وزن - کافئین ترشح اپی نفرین و کورتیزول را افزایش می دهد. این دو هورمون، هورمون های تنظیم کننده "جنگ و گریز" بدن هستند و توسط غدد فوق کلیوی ترشح می شوند. افزایش ترشح این هورمون ها باعث کاهش اکسیژن رسانی به مغز و سرکوب مکانیزم ایمنی بدن می شود. این شرایط به تغییر متابولیسم منجر شده و بنابراین باعث افزایش وزن می شود. سطح بالای کورتیزول به انباشت چربی در ناحیه شکم می شود و این به نوبه خود به آزاد شدن هورمون استرس بیشتری منجر می شود. سطح بالای کورتیزول یکی از دلایل پرخوری است.

کافئین و مقاومت در برابر انسولین - نوشیدن قهوه تاثیر مهم دیگری بر هوموستاز (هم ایستایی) بدن دارد. با این کار تعادل انسولین و گلوکز به هم می ریزد. مقاومت انسولینی می تواند دلیلی برای مقاومت گلوکزی کمتر باشد و ممکن است این شرایط باعث ابتلا به دیابت بشود.

کافئین و کلسترول - کافئین یکی از دلایل افزایش "کلسترول بد" یا LDL و کاهش HDL یا "کلسترول خوب" است.

کافئین و گابا - گابا یا گاما آمینو بوتیریک اسید یکی از انتقال دهنده های عصبی مغز است. مصرف کافئین به عملکرد پیوند گیرنده گابا آسیب می رساند و این می تواند به افزایش استرس منجر بشود. مشخص شده است که گابا انتقال دهنده عصبی است که نقش فعالی در مدیریت استرس دارد.

بنابراین مصرف کافئین برای بدن ضرر دارد و باید آن را کاهش داد. کاهش مصرف قهوه کار آسانی نیست و قبل از انجام آن آمادگی روحی زیادی لازم است. روش کاهش گام به گام بهترین گزینه برای به حداقل رساندن مصرف قهوه است.
دویست و پنجاه میلی گرم کافئین در روز مقدار متوسط مجاز روزانه برای یک نفر است.  کافئین یک ماده مغذی ضروری نیست و عدم مصرف قهوه تهدیدی برای سلامتی نیست.
 

ادامه این موضوع

تغذیه و سبک زندگی

تغذیه و سبک زندگی اشتراکات زیادی داشته و بر یکدیگر تاثیرگذار هستند. مشغله کاری نمی تواند عذری موجه برای عادات عذایی بد باشد. باورزش و ساده سازی سبک زندگی می توان عادات غذایی ساده و سالم را در پیش گرفت.

10 نوع از بهترین مواد غذایی

یک انسان برای سالم زندگی کردن به انواع گوناگونی از مواد مغذی نیاز دارد تا مفید و سالم باشد. این مواد مغذی را ما از غذا بدست میاوریم. پروتئین ها، چربی ها، مواد معدنی و کربوهیدارت ها مواد مغذی ضروری برای بدن هستند. انسان درمقادیر متفاوت برای رشد و ادامه حیات به این مواد نیاز دارد.

اهمیت نمک در یک رژیم غذایی سالم

حدود 9/0% مایعات بدن از ترکیبی به نام کلرید سدیم یا نمک تشکیل شده اند. کلیه ها اندام هایی هستند که نمک اضافی بدن را فیلتر می کنند.

تغذیه برای ورزش

مواد غذایی متراکم منبعی برای تهیه کالری مورد نیاز برای ورزشکاران است. یک رژیم غذایی که حاوی اقلام مواد غذایی غنی و نیز کربوهیدرات کافی برای تنظیم گلیکوژن عضله است که به عنوان یک غذای ورزشی مناسب در نظر گرفته میشود.

تغذیه سالم

رژیم غذایی سالم و تغذیه سالم به معنای مصرف مقدار زیاد میوه و سبزیجات و پرهیز از قند و چربی نیست. فرایند اصلی که برای داشتن رژیم غذایی سالم انجام می شود داشتن یک برنامه غذایی صحیح شامل تمام مواد غذایی است که خوردن آن ها ضررری ندارد و برای سلامت بدن خوب هستند.

تغذیه سالم بجای رژیم غذایی

برای جلوگیری از مشکلاتی مانند بیماری های قلبی، چاقی، کلسترول بالا و دیابت که دربین مردم شایع است، بجای رژیم غذایی می‌توان از تغذیه سالم استفاده کرد. خوردن غذاهای سالم و خوب و داشتن یک برنامه ورزشی منظم به مردم کمک می‌کند که از استرس زندگی دور باشند. تناسب اندام و سلامت اولین هدف است.

سوء تغذیه

سوء تغذیه به علت یک رژیم نامتعادل غذایی یا عدم تغذیه درست بوجود میاید. این بیماری نیز امکان دارد به علت بعضی از شرایط پزشکی در بدن افراد بوجود بیاید، مانند زمانیکه بدن به خوبی نمیتواند مواد مغذی خاص را جذب کند.

شرایط ایده‌آل برای وزن ایده آل

بسیاری از چیزهای مرتبط به بدن سطح ایده آلی دارند. برای چیزی که مصرف می کنیم و برای شرایط بدنی مثل وزن مقادیر ایده آلی وجود دارند. آگاهی داشتن از این مقادیر ایده آل کلید حفظ سلامت پایدار است. در ضمن باید بدانید که شاخص توده بدنی (BMI) یکی از مهمترین سنجه های سلامتی است.

مواد غذایی حاوی مواد مغذی بالا

در اصل سه نوع ماده خوراکی وجو دارند: خوراکی های با مواد مغذی زیاد، خوراکی های با مواد مغذی متوسط و خوراکی های با مواد مغذی کم. باید به اندازه کافی هوشمند و با تدبیر باشیم تا مواد خوراکی مناسب را از بین گستره وسیعی از گزینه های موجود برای وعده های غذایی خود انتخاب کنیم.

نقش رژیم غذایی و تغذیه در زندگی روزمره

غذای مغذی، چیزی که می گوئیم به سادگی اجزای تشکیل دهنده رژیم غذایی است که فرد تعیین می کند. می توان رژیم غذایی را به صورت مجموع غذای مصرفی توسط یک فرد یا هر ارگانیسمی تعریف کرد. عادات غذایی به عوامل بسیاری مانند عوامل مذهبی و جغرافیایی، جسمانی، شغلی و سلایق فرهنگی بستگی دارند.

نقش سبزیجات و میوه ها در رژیم غذایی

رژیم غذایی سالمی که دریافت و مصرف انرژی در زندگی روزمره یک فرد را به تعادل می رساند باید شامل غلات و حبوبات، شیر و محصولات لبنی، سبزیجات و میوه ها، گوشت و غذاهای دریایی باشد.

هرم گروه مواد غذایی چیست؟

هرم گروه مواد غذایی به ما در مورد اهمیت اقلام غذایی و میزان غذایی که باید از آن گروه غذایی مصرف کنیم، میگوید. نمایش این اقلام غذایی در هرم مواد غذایی از آنجا که میتواند شامل هم مقدار وهم کیفیت مواد غذایی باشد یک نظریه فوق العاده است. میزان هر وعده غذا درهر گروه غذایی نیز در این هرم ذکر شده است.

Top