مصرف کافئین با افزایش وزن و چاقی رابطه دارد. گفته می شود که مصرف کافئین استرس را افزایش می دهد. این بدان معنا نیز هست که فعالیت فیزیکی، فعالیت ذهنی و احساسات فرد در اثر مصرف کافئین تغییر کرده و افزایش پیدا می کنند. مصرف کافئین و افزایش استرس همبستگی مستقیم با هم دارند و گفته می شود این دلیل افزایش وزن و چاقی است.

افرادی که عادت دارند به طور منظم قهوه بخورند متوجه می شوند که ترک این عادت مشکل است. نشانه های ترک قهوه عبارتند از سردرد، تهوع، استفراغ، افسردگی و اضطراب.

اثرات نامطلوب مهم قهوه و کافئین در زیر عنوان شده اند.

کافئین و افزایش وزن - کافئین ترشح اپی نفرین و کورتیزول را افزایش می دهد. این دو هورمون، هورمون های تنظیم کننده "جنگ و گریز" بدن هستند و توسط غدد فوق کلیوی ترشح می شوند. افزایش ترشح این هورمون ها باعث کاهش اکسیژن رسانی به مغز و سرکوب مکانیزم ایمنی بدن می شود. این شرایط به تغییر متابولیسم منجر شده و بنابراین باعث افزایش وزن می شود. سطح بالای کورتیزول به انباشت چربی در ناحیه شکم می شود و این به نوبه خود به آزاد شدن هورمون استرس بیشتری منجر می شود. سطح بالای کورتیزول یکی از دلایل پرخوری است.

کافئین و مقاومت در برابر انسولین - نوشیدن قهوه تاثیر مهم دیگری بر هوموستاز (هم ایستایی) بدن دارد. با این کار تعادل انسولین و گلوکز به هم می ریزد. مقاومت انسولینی می تواند دلیلی برای مقاومت گلوکزی کمتر باشد و ممکن است این شرایط باعث ابتلا به دیابت بشود.

کافئین و کلسترول - کافئین یکی از دلایل افزایش "کلسترول بد" یا LDL و کاهش HDL یا "کلسترول خوب" است.

کافئین و گابا - گابا یا گاما آمینو بوتیریک اسید یکی از انتقال دهنده های عصبی مغز است. مصرف کافئین به عملکرد پیوند گیرنده گابا آسیب می رساند و این می تواند به افزایش استرس منجر بشود. مشخص شده است که گابا انتقال دهنده عصبی است که نقش فعالی در مدیریت استرس دارد.

بنابراین مصرف کافئین برای بدن ضرر دارد و باید آن را کاهش داد. کاهش مصرف قهوه کار آسانی نیست و قبل از انجام آن آمادگی روحی زیادی لازم است. روش کاهش گام به گام بهترین گزینه برای به حداقل رساندن مصرف قهوه است.
دویست و پنجاه میلی گرم کافئین در روز مقدار متوسط مجاز روزانه برای یک نفر است.  کافئین یک ماده مغذی ضروری نیست و عدم مصرف قهوه تهدیدی برای سلامتی نیست.
 
 
مجموعه
درباره تغذیه » سلامتی و تغذیه سالم

ادامه موضوع

Top