انواع مختلف رژیم غذایی چگونه برنامه ریزی می شوند؟

برنامه های رژیم غذایی معمولا وقتی رعایت می شوند که فرد اهداف خاصی مثل کاهش وزن، درمان بعضی بیماری ها، یا بدن سازی و ماهیچه ای کردن بدن داشته باشد. مواردی که در زیر می آیند تعدادی از رژیم هایی هستند که افراد براساس نیازهایشان می توانند از آن ها پیروی کنند.

رژیم مایعات

رژیم مایعات طوری طراحی شده است که می تواند جایگزین نیاز به غذا بشود و مواد مغذی لازم برای بدن با مایعات تامین می شوند. ممکن است مایعات به شکل شیک ها، آب میوه ها، و چای ها باشند. مکن است رژیم مایعات براساس شرایط به طور جزئی یا کامل جایگزین غذاهای جامد بشود. این رژیم مقدار مشخصی کاهش وزن را ممکن می سازد اما خیلی عملی نیست. این رژیم برای افرادی که تحت جراحی  Biriartic قرار گرفته اند لازم و ضروری است.

رژیم کم کالری

رژیم کم کالری یک برنامه رژیم غذایی برای کاهش دریافت کالری های بیشتر است. این هدف با مصرف غذاهای کم کالری حاصل می شود و رژیم کم کالری نرمال دارای 1600-1400 کالری است. دستورالعمل های پختی نیز وجو دارند که دریافت کالری را کاهش می دهند مانند پخارپز کردن، کباب کردن، گریل کردن، آرام پز کردن وغیره. در این رژیم مصرف کربوهیدرات ها و چربی ها کاش داده شده و مصرف سبزیجات افزایش داده می شود.

رژیم پروتئین

پروتئین ها سنگ بناهای بدن هستند و برای ترمیم و نگهداری بدن مورد نیاز هستند. پروتئین در شیر، تخم مرغ، گوشت، حبوبات و آجیل ها وجود دارد. متوسط نیاز سرانه یک فرد بزرگسال به پروتئین 2/2 پوند است. داشتن رژیم پر پروتئین برای افرادی که می خواهند وزن بدن خود را افزایش بدهند یا ماهیچه سازی کنند به طور ویژه ای مفید است. رژیم پرپروتئین به افرادی که می خواهند چربی اضافی را کاهش بهند نیز توصیه می شود. غذاهای پروتئینی، چربی و کربوهیدرات کمی دارند بنابراین فردی که رژیم پر پروتئین دارد می تواند وزن خود را کاهش بدهد. گوشت هایی مانند مرغ و بوقلمون و گوشت های کم چرب دیگر، حبوبات و غیره غنی از پروتئین بوده و برای برنامه های کاهش وزن مفید هستند.

رژیم کم سدیم

افراد با سابقه مشکل قلبی باید رژیم کم سدیم داشته باشند. این امر به این دلیل است که سدیم زیاد در بدن باعث احتباس مایعات در بدن می شود و این باعث انباشته شدن مایعات در مفاصل و ایجاد بیماری و همچنین سخت تر کار کردن قلب می گردد. مقدار زیاد نمک در غذا برای بیماران دچار فشار خون بالا نیز ضرر دارد بنابراین به این بیماران نیز توصیه می شود غذاهای کم سدیم مصرف کنند. استفاده از مواد غذایی تازه و پرهیز از مواد غذایی کنسرو یا خشک شده شیوه مهمی برای کاهش محتوای سدیم غذاها است.
 
 
مجموعه
رژیم غذایی » کاهش وزن

ادامه موضوع

Top