غذاهای مهمی که باید بخورید...

برخی از مواد غذایی هستند که از بسیاری جهات برای بدن مفیدند و باید تا حد ممکن در اولویت مصرف باشند. انتخاب مواد خوراکی نه بر اساس برچسب روی آنها، بلکه بر اساس مقدار کالری و مواد مغذی آنها باید انجام بگیرد. به طور معمول مواد غذایی بیش از یک ماده مغذی دارند و این برای بدن سودمند است که با مصرف یک غذا بیش از یک ماده مغذی دریافت می کند. شیر و تخم مرغ مواد غذایی کامل و در دسترسی هستند و وقتی که صحبت از مغذی بودن در میان باشد بر سایر مواد غذایی ارجحند. باید دانست که این غذاها حاوی چربی بوده و لذا  مقداری کالری اضافی به بدن وارد می کنند.

 بهترین گزینه مواد غذایی طبیعی هستند. همه مواد غذایی طبیعی اگر به مقدار متوسط مصرف شوند خوب است. دومین گزینه مناسب برای انتخاب، میوه ها و سبزیجات فصلی، گیاهان روییده در چرخه طبیعت و در فصول مختلف می باشند که با مصرفشان کلیه مواد مغذی برای بدن فرد تامین می شود.

روش دیگر مصرف منظم برخی از مواد غذایی است که حاوی ترکیبات مفید فراوان تری هستند. اسفناج، گوجه فرنگی، ماست حاوی بیشترین مواد مغذی و مهم برای بدن هستند و باید در فواصل منظم مصرف شوند.

تحقیقات نشان می دهد که ورزش نقش مهمی در سلامت فردی ایفا می کند. مواد غذایی و ورزش در کنار هم موثرند. اگر شما زمان کمتری برای ورزش در طول روز داشته باشید، کنترل رژیم غذایی برای سلامتی شما موثر است.

غلات کامل و فراورده های حاصل از آنها باید منبع اصلی غذایی در رژیم غذایی شما باشند، عادت به استفاده از روغن های گیاهی برای آماده سازی غذا عادتی مطلوب است. سبزیجات باید به وفور و میوه برای  دو تا سه وعده  دررژیم غذایی مصرف شوند. آجیل و تنقلات بهترین مواد غذایی در مراتب بعدی هستند و باید حداقل دو بار در روز و ماهی، تخم مرغ و گوشت، باید یک یا دو بار در روز مصرف شوند. گوشت مصرفی باید  گوشت یا مرغ بدون چربی باشد. محصولات لبنی، یا ترجیحا شیر باید حداقل یک بار در روز مصرف گردد.
 

ادامه این موضوع

از مصرف چه غذاهایی باید اجتناب نمود؟

از مواد غذایی با شاخص گلایسمس بالا و چربی های ترانس و چربی های اشباع باید اجتناب شود. اقلام اصلی که باید از رژیم غذایی حذف شود غذاهای سرخ شده بسته بندی و یا غذاهای ارائه شده در رستوران می باشد.

توصیه های رژیم غذایی- مواد معدنی

موا معدنی عناصر خاصی هستند که برای عملکرد مناسب بدن لازم و ضروری می باشند. مواد معدنی شامل تمام عناصر به غیر از کربن، هیدروژن، نیتروژن و اکسیژن هستند. مواد معدنی در مواد غذایی طبیعی وجود دارند و از جهات بسیاری برای بدن سودمند هستند.

توصیه های رژیم غذایی- ویتامین ها

ویتامین ها برای تعادل بدن اهمیت زیادی دارند. این مقاله در مورد هر ویتامین و اهمیت آن توضیح مختصری می دهد.

توصیه های رژیم غذایی- کربوهیدرات، چربی و پروتئین غذا

مواد غذایی که می خوریم در بدن هضم شده و به مواد مغذی خود تجزیه می شوند. . ما به مقدار زیادی از بعضی مواد مغذی نیاز داریم که به آن ها ماکرومغذی گفته می شود.

توصیه هایی مربوط به رژیم غذایی

مواد معدنی، عناصر مورد نیاز بدن برای کارکرد مناسب می باشند. این مواد شامل عناصری از قبیل کربن، هیدروژن، نیتروژن و اکسیژن می باشند و در غذاهای طبیعی یافت می شوند و برای بدن مفید هستند. نکته 1 : بدن انسان به بعضی از مواد معدنی برای کارکرد نیاز دارد که در میوه ها و سبزیجات موجود هستند. ما مجبوریم از میوه ها و سبزیجات به جای غداهای آشغالی و فست فودی بخوریم. نکته 2 : ضرورتا مواد معدنی را برای بدن انسان توضیح دهید.

دستور العمل برای مصرف سالم و بهداشتی

غذای سالم وبهداشتی منجر به یک زندگی سالم می‌شود. دستورالعملی که بتواند فرد را جهت داشتن یک زندگی سالم توانمند سازد بسیار مهم است.

رژیم غذایی و ورزش

روش ورزش باید بگونه ای تغییر کند که چربی و کالری بیشتری نسبت به قبل سوزانده شود. رژیم غذایی باید بگونه ای تصحیح شود که کل کالری دریافتی نسبت به قبل کمتر باشد.

غذاهایی که هرگز نباید بخورید

باید از مواد غذایی با شاخص گلیسمیک بالا و مواد غذایی دارای چربی های ترانس و چربی های اشباع نیز پرهیز کرد. مواد غذایی اصلی که باید از رژیم غذایی حذف شوند عبارتند از غذاهای سرخ شده که به شکل بسته بندی یا در رستوران ها موجود هستند.

مصرف چه نوع غذاهایی لازم است؟

متخصصین تغذیه توصیه می کنند که اسفناج، ماست، هویج، زغال اخته، گوجه فرنگی، لوبیا سیاه و سفید، گردو و جو ده ماده غذایی برتر برای مصرف هستند. علاوه براین سیب زمینی شیرین، برنج قهوه ای، شیر بدون چربی، ماهی قزل آلا و دیگر ماهی ها نیز بهترین مواد غذایی هستند.

Top