مکمل های رژیمی معمولا مواد مغذی را  ارائه می کنند که از طریق رژیم غذایی دریافت نمی شوند و یه منظور جبران نبود یا کمبود آنها مصرف می شوند.
میزان ایمن و بی خطر مکمل های رژیمی مشخص نشده است و تنها پس از حوادث متعاقب مصرف آنهاست که  مقامات در مورد آن به تحقیق می پردازند. انواع مختلفی از مکمل های رژیمی که ممکن است برای افزایش عملکرد فیزیکی و یا برای کاهش وزن یا افزایش وزن باشند توسط افراد مصرف می شوند. مکمل هایی نیز در دسترس هستند که تبلیغ می شود که مصرف مداومشان برای افزایش ظرفیت روانی مناسب است.

مکمل های رژیمی که عملکرد را بهبود می بخشند اغلب حاوی استروئید هستند که مصرف نامناسبشان خطرناک می باشد. مکمل های رژیمی عضله سازی بصورت پودر اسید آمینه هستند که مصرفشان بدون ورزش نیز برای سلامتی مضر است. داروهای اعجاب انگیز (wonder)  که به عنوان مکمل های رژیمی در دسترس  هستند مضر و کشنده هستند.

استفاده از مکمل های معدنی و ویتامین به اندازه موارد قبل مضر نیست و بسیاری از پزشکان در طول یا پس از یک دوره بیماری آنرا برای بیماران تجویز می کنند. باید دانست که بهترین روش برای به دست آوردن مواد معدنی و ویتامین ها از طریق رژیم غذایی است اما اگر رژیم غذایی میزان کافی را فراهم نکند، مکمل می تواند مصرف شود. فیبرهای غذایی نیز به عنوان مکمل های رژیمی در دسترس هستند، اما بهتر است که غذاهای طبیعی غنی از فیبر در رژیم غذایی گنجانده شوند. مصرف این مواد در رژیم غذایی، به کمتر خوردن و کاهش کالری کمک می کند.

برخی مکمل های رژیمی ممکن است حاوی تنها یک ماده معدنی یا یک ویتامین باشند. این مکمل ها، برای مصرف ایمن تر هستند. با این حال، وضعیت بدن خود را بعد از مصرف این مواد کاملا تحت نظر داشته باشید. مکمل های حاوی آهن، کلسیم، ویتامین B کمپلکس، ویتامین C و غیره بخوبی شناخته شده اند و در صورت مصرف صحیح  دارای عوارض جانبی کمی هستند. مکمل آهن برای زنان باردار تجویز می شود، به این دلیل که آهن ماده معدنی موجود در هموگلوبین است و به کسانی که هموگلوبین کمتری دارند مصرف این مکمل توصیه شده است. بهترین کار قبل از مصرف یک مکمل رژیم غذایی مشاوره با پزشک و دریافت نظرات و نسخه از وی می باشد.
 

ادامه این موضوع

انواع مکمل های رژیمی

مکمل های رژیمی به شکل های مختلف ارائه شده و بر اساس ویژگی هایشان به دسته های مختلف تقسیم می شوند. این ویژگی ها می تواند منشا، کاربرد و یا هدف از مصرف آنها باشد.

مکمل های رژیمی - حقایق در مورد تبلیغات

مکمل های رژیمی موادی هستند که توسط افراد مصرف می شوند به تصور آنکه حاوی عوامل مفیدی برای بدن هستند که از طریق رژیم غذایی معمول برای بدن فراهم نمی شود. مکمل های رژیمی از انواع بسیاری تشکیل شده اند و برخی ممکن است قابلیت افزایش توانایی های ورزشی فرد را داشته باشد.

مکمل های رژیمی برای افزایش وزن

افزایش وزن یک موضوع داغ در میان افراد ورزشی است. در میان روش های مورد استفاده برای افزایش وزن، مکمل های رژیمی، نقش کلیدی بازی کند. هنگامی که چنین مکمل های رژیمی با عادات غذایی مناسب و ورزش همراه باشد، نتیجه قطعا مثبت است.

مکمل های رژِیمی برای بدنسازان

بدنسازی به یکی از ورزشهای محبوب در میان نسل جوان تبدیل شده است. در میان روش های مختلف کمک به تقویت عضلات در بدنسازی، مکمل های رژِیمی نقش حیاتی بازی می کنند. بنابراین، مهم است که از استفاده مناسب از مکمل های رژِیمی برای پرورش اندام آگاه باشید.

مکمل های رژیمی برای مردان

مکمل غذایی مورد نیاز مردان معمولا با زنان متفاوت است. فیزیک خاص مردان مصرف مکمل های خاصی را ایجاب می کند. مصرف این مکمل ها بدن مردان را سالمتر می سازد. برخی از تحقیقات و آمارها نشان می دهند که تقریبا نیمی از مردان در کشورهای توسعه یافته اضافه وزن دارند. علاوه براین، 80٪ درصد از مردان بر خلاف توصیه ها حتی سه بار در هفته نیز ورزش نمی کنند. در مردان میانسال، شراط بدتر است چرا که شصت درصد از آنها هرگز ورزش نمی کنند.

مکمل های رژیمی برای ورزشکاران

مکمل های رژیمی نقش مهمی در بهبود عملکرد ورزشکاران بازی میکنند. از آنجا که ورزشکاران نیاز به مقدار زیادی از مواد ریز مغذی دارند، حمایت از بدن ورزشکار با ارائه مکمل های مناسب ضروری است.

مکمل های رژیمی برای کاهش وزن

کاهش وزن یکی از مباحث داغ در جامعه کنونی است. در میان روش های مورد استفاده برای کاهش وزن، مکمل های رژیمی، نقش کلیدی دارند. استفاده مناسب از مکمل های رژیمی قادر است بهترین و موثرترین نتایج را در یک دوره کوتاه از زمان به ارمغان بیاورند.

مکمل های رژیمی برای کودکان و نوجوانان

نیازهای تغذیه ای کودکان با بزرگسالان متفاوت است. از آنجا که بچه ها در مرحله رشد ذهنی و جسمی اند، بدن آنها نیازمند عناصر خاصی است که باید از طریق مکمل های غذایی به آنها داده شود.

مکمل‌های رژیمی برای زنان

نیازهای تغذیه ای زنان تفاوت گسترده با مردان دارد. واقعیت این است که واکنش های شیمیایی و هورمونی در بدن زن و مرد دو راه مختلف را طی می کنند. آشنایی با نیازهای تغذیه ای و انواع مختلف مکمل ها در مراحل مختلف زندگی زنان برای آنها ضروری است.

Top