گاهی اوقات افزایش وزن یک ضرورت است. به ویژه، اگر فرد دوره نقاهت از بیماری را طی می کند یا شدیدا از لاغری رنج می برد افزایش وزن تا حد وزن مناسب به ضرورت برای وی تبدیل می شود. بنابراین، آشنایی با اصول اولیه افزایش وزن و جوانب مثبت/منفی هر روش برای افراد ضروری است.

اگر چه به نظر می رسد افزایش وزن ساده و آسان است، ولی کار پیچیده ای بوده و نیازمند شناخت همه جانبه از این فرایند دارد. اگر افزایش وزن به شیوه های نادرست انجام شود، بیش از آنکه برای بدن مفید باشد مضر خواهد بود. قانون طلایی افزایش وزن شناسایی علت ریشه ای از دست دادن وزن است. هنگامی که علت ریشه ای را بشناسید، قادر خواهید بود به راحتی به افزایش وزن نائل شوید.

صرف نظر از علت از دست دادن وزن، هر یک از روش های زیر می تواند به عنوان یک روش سالم برای به دست آوردن وزن باشد.

در درجه اول ساختن و تقویت عضلات یکی از راه های افزایش وزن است. هنگام ساختن عضلات، بافت زیادی درون توده عضلانی انباشته شده و باعث وزن اضافی برای بدن می شود. برای این کار، باید کالری بیشتر و تراکم کالری بالاتری دریافت کنید. وقتی کالری در بدن شما ذخیره می شود، به توده اضافی تبدیل می شود. انواع مختلفی از غذاها وجود دارند که با ارائه کالری اضافه راهی سالم برای به دست آوردن وزن ارائه می دهند. هنگامی که صحبت از مصرف اینگونه مواد غذایی می آید، باید مراقب بود که خوردن غذاهای چرب به تجمع چربی های غیر ضروری در بدن نیانجامد. چربی علاوه بر وزن اضافه باعث شانس بیشتر ابتلا به حملات قلبی و مشکلات کلسترول نیز می شود. بنابراین باید مراقبت شود که افزایش دریافت کالری از طریق مصرف غذاهای خوب صورت بگیرد. علاوه بر این، بسیاری از غذاها و مکمل های با سطح کالری بالا موجودند که می توانند عملکرد بدن را تقویت کنند.

کربوهیدرات ها

مصرف کربوهیدرات های پیچیده می تواند وزن بدن را افزایش دهد. پیدا کردن غذاهای حاوی کربوهیدرات های پیچیده برای افزایش صحیح وزن کار چندان سختی نیست. در میان مواد غذایی حاوی کربوهیدرات های پیچیده، سبوس، جو، ذرت، جوانه گندم، گندم سیاه، بلغور جو دوسر مهمتر هستند.
علاوه بر مصرف کربوهیدرات های پیچیده، سرعت سوخت و ساز در بدن نیز باید کاهش یابد. بدین ترتیب بدن فرصت جذب مواد غذایی را برای مدت طولانی تری پیدا می کند و کربوهیدرات های پیچیده و سایر مواد مغذی زمان کافی برای جذب می یابند.

پروتئین ها

پروتئینهای کم چربی، ماده بعدی مناسب افزایش وزن هستند. در طول دوره افزایش وزن، باید تمرکز بیشتری روی مصرف پروتئین بدون چربی باشد چرا که غذاهای حاوی پروتئین بدون چربی علاوه بر به افزایش وزن مزایای بسیار دیگری نیز برای بدن دارند. ماهی منبع بسیار خوبی از پروتئین بدون چربی است و در آن چربی های نامطلوب نیز کمتر است. در میان انواع ماهی، ماهی آب سرد نسبت به همتاهای آب شور خود منبع بهتری از پروتئین بدون چربی هستند. مرغ و بوقلمون در ردیف دوم اهمیت از نظر دارا بودن پروتئین بدون چربی اند. گوشت سفید در مقایسه با گوشت تیره؛ کالری بسیار کمتری دارد. از آنجا که هدف در اینجا به دست آوردن وزن است، مصرف بالای مواد غذایی پرکالری مهم تر است. بنابراین، گوشت قرمز مثل گوشت بدون چربی گاو بهترین نوع پروتئین پر کالری است که  نیازهای فرد را برآورده می کند.

مکمل های رژِیمی

 مکمل های رژِیمی اغلب به عنوان راهی سالم برای به دست آوردن وزن محسوب می شوند. این مکمل های غذایی تمام مواد غذایی لازم برای بدن را ارائه می دهند. این مکمل های غذایی را می توان بدون نسخه از هر مرکز خرید تهیه کرد. علاوه بر مکمل های رژیمی، تعداد وعده های غذایی نیز در افزایش وزن تاثیر گذار است. به عنوان راهی سالم برای به دست آوردن وزن، لازم است که وعده های غذایی تا آنجا که ممکن است بیشتر بوده و لذا، یک منبع ثابت از مواد مغذی در دسترس بدن باشد.
 

ادامه این موضوع

رژیم غذایی برای افزایش وزن

در میان روشهای افزایش وزن، رژیم غذایی یکی از روش های پرطرفدار است. با توجه به شیوه زندگی پر مشغله امروزی است، برخی از افراد قادر به کسب بهترین نتیجه از این روشها نیستند چرا که انعطاف لازم برای تغییر عادات روزانه خود ندارند.

نکات افزایش وزن

صدها نکته در مورد افزایش وزن وجود دارد. با توجه به شیوه زندگی و نیازهای جسمی شما، می توانید از یک یا چند نمونه از چنین نکاتی به منظور افزایش وزن استفاده کنید و سعی کنید تا آنجا که ممکن است روش در پیش گرفته شده با توجه به شرایط بدن شما منطقی باشد.

کمبود وزن چیست؟

اگر چه برخی از مردم گمان می کنند که کمبود وزن سالم تر از اضافه وزن است، واقعیت خلاف اینست. کمبود وزن می تواند نشانه ای ساده از یک مشکل بزرگ باشد. اگر مشکل کمبود وزن ناشی از سوء تغذیه باشد، استفاده از مکمل های غذایی راهی برای بهبود این بیماری خواهد بود.

Top